پرش به محتوای اصلی

BI در نرم‌افزارهای منابع انسانی

هوش تجاری (BI) انقلابی در دنیای منابع انسانی ایجاد کرده است. هوش تجاری (BI) در منابع انسانی، فراتر از جمع‌آوری و تحلیل داده‌های خام مربوط به کارکنان است.

این فرآیند، گامی حیاتی در جهت تبدیل این داده‌ها به اطلاعات قابل‌ فهم و کاربردی است که به شما کمک می‌کند تا تصمیمات آگاهانه‌تر و استراتژیک‌تری در مورد منابع انسانی خود اتخاذ کنید. این اطلاعات می‌تواند برای بهبود کارایی و اثربخشی وظایف مختلف منابع انسانی از جمله استخدام، آموزش و توسعه، مدیریت عملکرد، جبران خدمات و برنامه‌ریزی منابع انسانی استفاده شود.

هوش تجاری (BI) منابع انسانی دیدگاه چه تأثیری در سازمان‌ها دارد؟

BI با خودکارسازی وظایف روتین و بهینه‌سازی فرآیندها، کارایی را در بخش منابع انسانی افزایش می‌دهد.

به عنوان مثال، BI می‌تواند فرآیند جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌های مربوط به عملکرد کارکنان را خودکار کند.

امکانات BI منابع انسانی دیدگاه

درخواست دمو

مزایای BI در منابع انسانی

چرا BI؟

گزارش و داشبورد هر دو ابزارهایی برای ارائه اطلاعات هستند، اما در نحوه ارائه و کاربرد آنها تفاوت‌های اساسی وجود دارد.

گزارش سندی استاتیک است که حاوی اطلاعات متنی و جدولی است. هدف از گزارش، برجسته کردن اعداد و دسته‌بندی‌های خاص داده‌ها است. گزارش‌ها به صورت دوره‌ای یا در زمان نیاز تهیه و ارائه می‌شوند. در تهیه گزارش، داده‌ها به دقت بررسی و مرتب‌سازی می‌شوند. از گزارش‌ها معمولاً برای بررسی عمیق‌تر اطلاعات استفاده می‌شود.

داشبورد ابزاری پویا و تعاملی برای تجسم داده است. داشبوردها می‌توانند معیارها، داده‌ها، سنجه‌ها و KPIهای کلیدی را به صورت بصری نمایش دهند. اطلاعات در داشبوردها به طور لحظه‌ای به‌روزرسانی می‌شوند. داشبوردها می‌توانند در ابعاد مختلف و متناسب با نیاز کاربر طراحی شوند. همچنین هدف اصلی داشبوردها ارائه دیدگاه کلی از وضعیت و روند داده‌ها و کمک به تحلیل و تصمیم‌گیری سریع است.

داشبوردهای منابع انسانی ابزار قدرتمندی برای سازمان‌ها هستند تا به طور مؤثر نیروی کار خود را مدیریت کنند. این داشبوردها به مدیران منابع انسانی یک نمایش بصری درلحظه از شاخص‌های عملکرد کلیدی (KPI) را ارائه می‌دهند و آنها را قادر می‌سازد تا تصمیمات آگاهانه‌ای از مدیریت عملکرد بگیرند.

راهنمای جامع BI چارگون

بیش از 10 سال است که سازمان‌ها و صنایع از سیستم‌های اطلاعاتی برای مکانیزه کردن فرایندهای منابع انسانی خود استفاده می‌کنند و طی این مدت، حجم قابل توجهی داده در این سامانه‌ها به وجود آمده که سابقه و وضعیت ما در نحوه مدیریت منابع انسانی سازمانمان را در بر دارند.

اطلاعات بسیار متنوع هستند، به طور مثال اطلاعات حضور و غیاب پرسنل، استخدام‌ها و ترک کارها، هزینه‌های منابع انسانی و… از جمله این اطلاعات ارزشمند محسوب می‌شوند.

آیا ممکن است بتوانیم از این داده‌ها استفاده‌های دیگری داشته باشیم؟ پاسخ می‌تواند ارزش افزوده موجود محصولات جدید BI برای ایجاد دید کلان از این داده‌ها باشد.

BI چیست؟

BI فرایند تجزیه و تحلیل داده‌هاست، به نحوی که بتوان از مجموعه داده‌ها، اطلاعاتی کاربردی و عملی برای تصمیم‌های تجاری آگاهانه‌تر توسط مدیران استخراج کرد.

محصول BI چارگون چیست؟

 • داشبوردهای BI
 • انباره داده و دیتا مدل

تیم هوش تجاری شرکت چارگون مجموعه‌ای از فعالیت‌ها را روی داده‌ها انجام می‌دهد تا آنها را برای استفاده در انبار داده و داشبوردها آماده کند و این کارها و فعالیت‌ها عموماً به ازای هر تغییر تکرار می‌شود.

مراحلی که در تهیه و آنالیز داده‌ها به صورت مداوم طی می‌شود:

 1. پالایش داده‌ها (شامل تمیز و یک‌دست کردن)
 2. یکپارچه‌سازی داده‌های منابع مختلف (مانند داده‌هایی که در دیتابیس‌های مختلف وجود دارند)
 3. شناسایی ابعاد (Dimensionها) و Measureها و تحلیل دیتامارت‌ها
 4. تشکلیل انباره داده
 5. تشکیل دیتا مدل که حاوی محاسبات است

مثالی از کاربردهای هوش تجاری در فرایند جذب و ترک کار:

 1. در چه بازه زمانی بیشترین جذب یا ریزش نیرو را داشتیم؟
 2. در مقایسه با ترک کارها، آیا به اندازه کافی جذب انجام شده است؟
 3. در شرکت‌ها و سازمان‌های دانش‌محور، آیا به اندازه‌ای که نیروی متخصص از دست رفته، موفق شده‌اند نیروی متخصص جذب کنند؟
 4. برای برنامه‌ریزی بهتر نگه‌داشت نیرو یا گردش شغلی، در کدام واحدهای سازمانی خود بیشترین ترک کار یا جذب را داشتیم؟
 5. بر اساس استخدام‌های جدید، آیا موفق شدیم افراد با سابقه کاری موردنظر سازمان خود را جذب کنیم؟
اطلاعات بیشتر اطلاعات کمتر