معماری

پروتکل ECE ارتباط مکاتباتی خارج ازسازمان

پروتکل ECE امکان ارتباط مکاتباتی خارج ازسازمان، بین شرکت‌هایی که از نرم‌افزارهای متفاوت اتوماسیون اداری استفاده می‌کنند را فراهم می‌کند.

تبادل الکترونیکی مکاتبات (Electronic Crospandence Exchange) یا به طور مخفف ECE پروتکلی است که در نرم‌افزار مکاتبات حوزه اتوماسیون اداری مجموعه دیدگاه پوشش داده می‌شود.

این پروتکل که توسط تعدادی از شرکت‌های تولید کننده نرم‌افزارهای اتوماسیون اداری پیشنهاد و مورد استقبال قرار گرفته است، در راستای ارتباط الکترونیکی مکاتبات بین سازمان‌های و شرکت‌ها استفاده می‌شود و مشکل استفاده این سازمان‌ها از بسترهای نرم‌افزاری مختلف در حوزه مکاتبات را حل می‌کند.
در واقع پیش از تدوین این پروتکل بسیاری از سازمان‌ها که از سیستم مکانیزه مکاتبات اداری برای ثبت و پیگیری مکاتبات خود استفاده می‌کردند برای ارتباط با سازمان‌های بیرونی مجبور بودند مکاتبات کاغذی داشته باشند که با تدوین پروتکل تبادل الکترونیکی مکاتبات (ECE) این محدودیت رفع شد.
بر اساس این پروتکل، علی‌رغم موانع موجود مانند روش‌های مختلف کدگذاری یا ساختارهای کاملا متفاوت بانک‌های اطلاعاتی، امکان ارسال بسته‌های اطلاعاتی و نامه فراهم می‌شود. سامانه مکاتباتی دریافت کننده، اطلاعات را شناسایی و متناسب با قابلیت‌های موجود در نرم افزار خود آنها را پردازش و در نهایت رسید دریافت نامه را به سامانه فرستنده ارسال می‌کند.

کارگروه اتوماسیون اداری کمیسیون نرم‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران برای ارتقای این پروتکل، برنامه توسعه‌ای در ۲ محور قابلیت‌ها و استفاده‌کنندگان، طراحی کرده است. تجارب چندین ساله استفاده از این پروتکل و نیازهایی که از طرف استفاده کنندگان اعلام شده، موجب شد تا کارگروه مسئول  از سال ۱۳۸۹ اضافه کردن قابلیت‌های جدید به پروتکل را بررسی کند.
مهمترین قابلیت‌ها و تغییرات نسخه جدید (نسخه ۲٫۰)  را پشتیبانی از امضای رقومی، پشتیبانی از رمزگذاری اطلاعات، امکان ارسال درخواست اطلاعات و دریافت پاسخ و افزایش اقلام اطلاعاتی مکاتبات با توجه به موارد اعلامی استفاده‌کنندگان در برمی‌گیرد.
سهولت و سرعت در مکاتبات بین سازمانی با نرم‌افزار مکاتبات دیدگاه
نرم‌افزار مکاتبات دیدگاه با در نظرگرفتن شیوه‌نامه تبادل الکترونیکی مکاتبات Electronic Correspondence Exchange Protocol سرویسی را در اختیار مشتریان خود قرار داده که با توجه به تفاوت‌های بسیاری که در نرم‌افزارهای مکاتبات وجود دارد امکان ارتباط بین آن‌ها را فراهم می‌کند.
سرویس ECE دیدگاه با هدف ایجاد سهولت در کار کاربران و نیز سرعت بخشیدن به مکاتبات بین سازمانی به صورت الکترونیکی (بدون کاغذ) به وجود آمده است.
دیدگاه با در نظر گرفتن شیوه نامه ECE بسته‌هایی را که شامل اطلاعات، متن و پیوست نامه است را از سروری به یک سرور دیگر منتقل می‌کند. برای حفظ امنیت تبادل اطلاعات، ملحقات ارسالی به کدهایی تبدیل می‌شوند که از طریق ایمیل به سرور سازمان مقصد، ارسال می‌شوند.
در این مرحله مجددا محتوای ارسال شده به کدی تبدیل می‌شود تا نرم‌افزار اتوماسیون اداری سازمان مقصد بتواند آن را بخواند و آنها را به صورت نامه، ثبت و به گردش درآورد.

درباره ی حامد حاتم

حامد حاتم

همچنین ببینید

نرم‌افزار کارها و جلسات دیدگاه

تکمیل چرخه تعاملات اداری با نرم‌افزارهای کارها و جلسات دیدگاه

نرم‌افزارهای کارها و جلسات با پیوستن به مجموعه نرم‌افزاری دیدگاه در راهکار اتوماسیون اداری، پویایی، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − = 10