معماری
اتوماسیون فرآیندها در نرم‌افزار خرید و تدارکات چگونه محقق می‌شود؟
اتوماسیون فرآیندها در نرم‌افزار خرید و تدارکات چگونه محقق می‌شود؟

اتوماسیون فرآیندها در نرم‌افزار خرید و تدارکات چگونه محقق می‌شود؟

کارکرد نرم‌افزار خرید و تدارکات را می‌توان ایفای نقش رابط و واسطه‌گری بین ارکان داخلی یک سازمان با بسیاری از مراکز خارج از آن دانست. اینکه این سیستم رابط، چگونه نقش خود را ایفا می‌کند موضوعی است که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

فرآیندهای خرید و تدارکات در رابطه مستمر و دائمی با تمامی بخش‌های سازمان از جمله خرید، مالی‌، انبارداری، پرسنلی، تولید، تعمیر و نگهداری، طراحی و تحقیق و توسعه، مهندسی و … هستند و رابطه مستمری با ارکان سازمان دارند. با تکنولوژی‌های روز و پیشرفته، ماهیت عرضه و خرید به سرعت در حال تغییر است. مدیریت تدارکات و خرید پروژه یک راه‌حل جامع، منظم و سیستماتیک است که با یکپارچه‌سازی، مبانی ارتباط با فروشندگان و پیمانکاران فرآیندهای استعلام، مناقصه، خرید، نظارت و کنترل فرآیند خرید را راهبری می‌کند.

اتوماسیون فرآیندهای خرید و تدارکات

اتوماسیون خرید و تدارکات، ثبت دقیق و اتوماسیون فرآیندهای خرید و تدارکات و بهینه‌سازی تعاملات و ارتباط‌های تجاری سازمان را با هدف بهینه‌سازی رابطه سازمان با ارائه‌کنندگان کالاها و خدمات در داخل و خارج از کشور، فراهم می‌کند.
اکثر سازمان‌ها همواره بر روی فرآیند خرید کالا با قیمت و شرایط مناسب بعنوان ابزار اصلی برای کسب کیفیت خدمات خود، تأکید ویژه دارند. به این معنی که کنترل هزینه‌ها، خرید موفقیت آمیز،استفاده بهینه از منابع مالی سازمان و کسب رضایت مشتریان، همگی مستلزم بکارگیری یک سیستم خرید و تدارکات کارآمد است.
کنترل و راهبرد این فرآیند درحیطه مسئولیت و وظیفه مدیران خرید و تدارکات و واحدهای پشتیبانی سازمان بوده و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. تکمیل این چرخه در بستر گسترده و منعطف نرم‌افزاری موجب استقرار نرم‌افزارهای لجستیک و استراتژیک در سازمان می‌شود. مدیریت تدارکات، یک سیستم فرعی در ترکیب سیستم کلی سازمان است که نقشی مانند نقش قلب در سیستم بدن موجود زنده را برعهده دارد، زیرا خریداران و تأمین‌کنندگان مواد اولیه، با تهیه کالای مورد نیاز سازمان، خون را در بدن سازمان جاری می سازند، چراکه اگر مواد و لوازم مورد نیاز به میزان لازم و در زمان مناسب در اختیار واحدهای مصرف کننده قرار نگیرد، در گردش عملیات سازمان و به ویژه سازمان‌های تولیدی و صنعتی، اخلال ایجاد می شود.

بیشتر بخوانید:   توسعه و بهبودهای نرم‌افزار حضور و غیاب دیدگاه و افزایش مقیاس‌پذیری سیستم

کارکردهای سیستم خرید و تدارکات

 • ممانعت از اتلاف منابع
 • کاهش هزینه‌های نگهداری کالا در انبار
 • افزایش راندمان و کارآیی سیستم موجودی
 • افزایش سود و بازگشت سرمایه
 • کاهش هزینه‌های از مدافتادگی، افت کیفیت و هزینه‌های ناشی از تغییر قیمت
 • حذف فعالیت‌های زائد
 • وجود منابع عرصه قابل اطمینان برای تأمین موجودی مورد نیاز
 • ارتباط مستمر و نزدیک با عرضه کنندگان
 • درگیرکردن همه افراد سازمان از بالاترین رده‌های مدیرتی تا پایین‌ترین سطوح سازمانی در تصمیم‌گیری‌ها و فرآیند
 • ایجاد بسترهای فرهنگی مورد نیاز مثل همیاری و …
 • برنامه‌ریزی‌های اساسی و فراگیر

انتخاب آگاهانه نرم‌افزاری کارآمد

در کسب‌وکارهای امروزی و در بنگاه‌های اقتصادی در کل دنیا، استفاه از رایانه و سیستم‌های نوین نرم‌افزاری یکی از مهمترین عوامل موفقیت در استراتژی‌های تدوین شده است. تا آنجایی که انتخاب یک سیستم یکپارچه و نرم‌افزار تخصصی می‌تواند مهم‌ترین ابزار رسیدن به اهداف برنامه‌ریزی شده باشد. اما سوال اینجاست این انتخاب چطور و در چه زمانی انجام گیرد تا باعث ایجاد بازدهی مثبت و کاهش ریسک‌ها و افزایش سود حاصل از فعالیت‌های اقتصادی و کاهش هزینه‌های جاری شود. آیا نرم‌افزارهای سیستمی و راهبردی این قابلیت‌ها را دارد؟
نرم‌افزار خرید و تدارکات دیدگاه برای ثبت و ردیابی فرآیند خرید سازمان به صورت خودکار بر اساس ساختار آیین‌نامه معاملات خرید دولتی یا آیین‌نامه معاملات شرکت‌ها طراحی شده است. این نرم‌افزار قابلیت ثبت و مدیریت انواع درخواست خرید کالا و خدمت و همچنین اطلاعات خرید شامل استعلام، پیش‌‌فاکتور، تامین اعتبار، مناقصات و … را داراست.

ویژگی‌ها و مزایا

 • تهیه گزارش‌های دلخواه به صورت پارامتریک Report Generator
 • برنامه‌ریزی خرید و ثبت سفارش بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده
 • تعریف فرآیند درخواست خرید و سفارش خرید به ازای نوع کالا و خدمت
 • تهیه گزارش تاریخچه درخواست و خرید یک کالای خاص
 • تهیه گزارش خریدهای انجام شده بر اساس تامین‌کننده
بیشتر بخوانید:   نمایش توانمندی‌های الکترونیکی استانداری تهران در نمایشگاه دستاوردهای مشتریان چارگون

برنامه‌ریزی و سامان‌دهی فرآیند خرید و تامین کالا و خدمات با مناسب‌ترین قیمت و بالاترین کیفیت برای سازمان‌ها، فعالیتی پیچیده و زمان‌بر است. نرم‌افزار خرید و تدارکات دیدگاه به عنوان یکی از نرم‌افزارهای حوزه «لجستیک» برای مکانیزه کردن فرآیندهای واحد تدارکات در سازمان‌های دولتی و خصوصی طراحی شده است. گردش مکانیزه درخواست‌های خرید، امکان ثبت سفارش خرید و امکان گروه‌بندی ارائه کنندگان کالا و خدمات در کنار سایر امکانات، این نرم‌افزار را به ابزاری مهم در تصمیم‌گیری‌های مدیران تبدیل کرده است.

 

درخواست دموی نرم‌افزار خرید و تدارکات

درخواست دمو نرم‌افزارهای مجموعه دیدگاه

 

 

درباره ی اعظم راستی

اعظم راستی
اعظم راستی خبرنگار و کارشناس روابط عمومی است که بیش از ده سال سابقه مطبوعاتی در رسانه‌های مختلف کشور دارد.

همچنین ببینید

مدیریت عملیات اتوماتیک در نرم‌افزار مکاتبات اداری دیدگاه

مدیریت عملیات اتوماتیک در نرم‌افزار مکاتبات اداری دیدگاه؛ گامی به سوی اتوماسیون اداری هوشمند

شرکت چارگون با طراحی و راه‌اندازی قابلیت مدیریت عملیات اتوماتیک در نرم‌افزار مکاتبات اداری دیدگاه، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 10 = 13