معماری

ماژول درآمد از نرم افزار بودجه و اعتبارات دیدگاه، محصول جدید حوزه مالی حسابداری دیدگاه

در یکسال گذشته توسعه ماژول درآمد از نرم افزار بودجه و اعتبارات دیدگاه از دستاوردهای راهکار مالی حسابداری چارگون بوده است. در این حوزه، با توسعه محصولات و تجربه پیاده‌سازی نرم‌افزارهای مالی حسابداری در سازمان‌های مختلف، ارزش افزوده قابل توجهی برای این راهکار نرم‌افزاری ایجاد شده است.

ماژول درآمد از نرم افزار بودجه و اعتبارات دیدگاه، محصول جدید حوزه مالی حسابداری دیدگاه

ماژول درآمد از نرم افزار بودجه و اعتبارات دیدگاه، محصول جدید حوزه مالی حسابداری دیدگاه است، که برای حل چالش‌های سازمان‌ها در حوزه درآمد طراحی شده است. سازمان‌ها اصولا در حوزه درآمد با چالش‌های متفاوتی مواجه هستند. یکی از این چالش‌ها رهگیری مبالغ دریافتی است.

گاهی پول به حساب سازمان واریز می‌شود اما بخش مالی نمی‌تواند واریزکننده را شناسایی کند و گاهی نیز شرکت یا سازمان واریز‌کننده وجه، مشخص است ولی بخش مالی قادر به شناسایی محل واریزی نیست و نمی‌تواند تعیین کند که وجه مربوطه بابت چه موردی بوده و در راستای چه خرید یا قراردادی واریز شده است.

کاربرد ماژول درآمد در اجرای کامل آیین‌نامه تعهدی در سازمان‌ها

یکی دیگر از معضلاتی که در بعضی سازمان‌ها وجود دارد، اجرای کامل آیین نامه تعهدی در حوزه درآمد است. اگر سازمان‌ها بخواهند به صورت کاملا تعهدی عمل کنند، باید اسناد مرتبط با شناسایی درآمد و تحقق درآمد را ثبت کنند. اما به واسطه پیچیدگی که شناسایی درآمدها دارد، اصولا بخش‌های مالی سازمان‌ها با یک کار سخت و پیچیده مواجه هستند. به عنوان مثال در دانشگاه‌ها درآمدهای متنوعی مانند درآمد از دانشجویان، خوابگاه، سلف، قراردادهای پژوهشی با ارز‌های مختلف وجود دارند که بعد از واریز به راحتی منابع آنها قابل شناسایی نیست.

بیشتر بخوانید:   نرم‌افزار مناسب برای میز خدمت الکترونیک چیست؟

 

 

ماژول درآمد نرم‌افزار بودجه و اعتبارات برای پاسخگویی به این نیازها طراحی شده است. به این شکل که به سازمان این امکان را می‌دهد که پیش‌بینی درآمد خود را در سیستم ثبت کند و با استفاده از دیتایی که از منابع اطلاعاتی مختلف دریافت می‌شود، میزان درآمد خود را شناسایی کند و سند اتوماتیک آنرا به نرم افزار حسابداری ارسال کند. در ادامه براساس فایلی که از تراکش‌های بانکی دریافت می‌کند بتواند سند مرتبط با تحقق درآمد را صادر کند و همه این چرخه اطلاعاتی با استفاده از رمزگشایی شناسه واریز صورت می‌گیرد.

ارتقای نقش کارشناس مالی از اپراتور فرآیند به کنترل‌کننده و نظاره‌گر فرآیند

در راهکار مالی چارگون ارتقای نقش کارشناس مالی از اپراتور فرآیند به کنترل‌کننده و نظاره‌گر فرآیند همیشه هدف اصلی بوده و مسیر توسعه دیدگاه در راستای این هدف برنامه‌ریزی شده است.

کارشناسان چارگون دیتای سه سازمان مشتری را بررسی کرده‌اند تا آماری از صدور سند اتوماتیک بدست آورند. وزارت راه و شهرسازی به واسطه نوع پروژه های عمرانی که در سطح کل کشور دارد و دانشگاه پیام نور به دلیل فرآیندهای خاص مالی که خاص خود سازمان است و در سطح کل کشور در حال فعالیت است و همچنین دانشگاه امیرکبیر به واسطه تعداد عاملینی که در آن فعالیت دارند و فرآیند خاصی که بین عاملین اجرا می‌شود، انتخاب شدند.

بررسی تعداد اسناد اتوماتیک این سازمان‌ها نشان داد، در حال حاضر در این سازمان‌ها، ۹۱ درصد اسناد حسابداری به شکل اتوماتیک صادر می‌شود و صرفا ۹ درصد اسناد در حال ثبت به روش دستی هستند. از این ۹۱ درصد، ۸۶ درصد از نرم‌افزار اعتبارات صادر می‌شوند و ۵ درصد باقیمانده مرتبط با تضامین قراردادهاست.

بیشتر بخوانید:   چگونه خدمات آنلاین به ارباب رجوع هزینه‌های سازمان را کاهش می‌دهد؟
چند درصد از اسناد سیستم بودجه اعتبارات به صورت اتوماتیک صادر می‌شوند؟
چند درصد از اسناد سیستم بودجه اعتبارات به صورت اتوماتیک صادر می‌شوند؟

نکته جالب اینکه از دیتایی که از سیستم اعتبارات به نرم‌افزار حسابداری ارسال می‌شود، بیش از ۸۲ درصد رویدادهایی که در سیستم اعتبارات قرار دارد به صورت اتوماتیک از نرم‌افزار قراردادها، نرم افزار خرید و تدارکات، نرم‌افزار حقوق و دستمزد و ماژول عاملین دریافت می‌شود و صرفا ۱۸ درصد از رویدادهای اعتبارات به شکل دستی ثبت می‌شوند و این موارد همان رویدادهای مالی هستند که شروع فرآیند آنها مثل موافقت‌نامه، تخصیص و دریافت وجه از خود سیستم بودجه و اعتبارات است.

راهکار مالی چارگون برای اینکه بتواند این میزان ۹ درصد رو کاهش بدهد، مجموعه تغییراتی را در سال جاری در سیستم پیاده‌سازی کرده است.

امکان صدور سند اتوماتیک مرتبط با تعدیلات پایان دوره و افتتاحیه در بازه‌های متمم

در دستگاه‌های دولتی سند افتتاحیه، یک مجموعه تغییراتی، نسبت به سند اختتامیه سال قبل شامل می‌شود که به واسطه بازه متمم دستگاه‌های دولتی اتفاق می‌افتد و همچنین در انتهای دوره متمم اسناد مربوط به تعدیلات پایان دوره متمم که باید ثبت شوند و مانده‌های متمم را به وضعیت انتقالی تغییر بدهند.

چارگون امکانی را در راهکار مالی دیدگاه پیاده‌سازی کرده است که بتوان تمامی اسناد مرتبط با تعدیلات پایان دوره و افتتاحیه را کاملا اتوماتیک صادر کرد و همچنین با توجه به توسعه ای که در این بخش داده شده، سایر سازمان‌ها نیز بتوانند اسناد مرتبط با تسهیم هزینه‌های خود را به شکل بهینه‌تر و ساده‌تری انجام دهند.

صدور اتوماتیک سندهای فرآیند سپرده پیمانکاران

تغییر دیگری که انجام شده در خصوص اسناد سپرده است. یک سند سپرده از زمان اخذ تا زمان آزادسازی و بازگرداندن آن به پیمانکار، فرآیندهای مختلفی را در سازمان طی می‌کند. چارگون تا سال گذشته سند مرتبط با اخد سپرده را اتوماتیک کرده بود ولی با توجه به تغییراتی که اخیرا پیاده‌سازی شده، تمامی اسناد این فرآیند از جنس تایید خزانه، دریافت از خزانه و  آزادسازی سپرده نیز اتوماتیک شده است.

بیشتر بخوانید:   مزیت اتوماسیون اداری وب و موبایل چارگون

به این ترتیب در آینده ۹ درصد باقیمانده از موارد صدور دستی اسناد نیز به سمت اتوماتیک‌ شدن فرآیندها، کاهش خواهد یافت.

درباره ی سمیه جلیلی

سمیه جلیلی
سمیه جلیلی کارشناس بازاریابی محتوایی که در حوزه بازاریابی محتوایی و روابط عمومی با محوریت استراتژی محتوا، برنامه‌ریزی تولید محتوا و مدیریت بازاریابی در شبکه های اجتماعی فعال است.

همچنین ببینید

کارگاه معرفی قابلیت نرم‌ افزارهای دیدگاه در یکپارچگی جریان‌ مالی با روایت تجربه موفق یک سازمان مشتری

کارگاه تشریح قابلیت نرم‌افزارهای دیدگاه در یکپارچگی جریان‌ مالی با روایت تجربه موفق یک سازمان مشتری

شرکت چارگون با برگزاری کارگاه آموزشی « معرفی قابلیت‌ نرم‌افزارهای دیدگاه در یکپارچگی جریان‌ مالی» …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 78 = 88