معماری

نرم‌افزار خزانه‌داری دیدگاه؛ ابزاری برای کنترل نقدینگی در کسب و کارها

مدیریت و کنترل وجوه نقد، اخذ گزارشات کنترلی و مدیریتی، ثبت کلیه عملیات مرتبط با صندوق‌ها، تنخواه‌ها، حساب‌های بانکی، ضمانت‌نامه‌ها و تسهیلات از کارکردهای نرم‌افزار خزانه‌داری دیدگاه است.

خزانه داری، به عنوان یکی از ارکان اساسی و بسیار مهم که نقش حیاتی آن برای آحاد جامعه مهجور مانده است، جایگاه ویژه  این نرم‌افزار  را می‌توان در مدیریت نظام بودجه و ساختار مالی جامعه و حاکمیت دارایی که در آن پول یا فلزات گران بها مانند طلا، الماس و… نگهداری می شود دانست. خزانه‌‌داری فعالیتی است که در آن منابع مالی و نقدینگی یک سازمان مدیریت می‌شود و  سهم بزرگی از حسابداری در کسب و کارهای مختلف و مدیریت دریافت‌ها و پرداخت‌ها به آن اختصاص می‌یابد.
یکی از مهم ترین نگرانی‌های مدیران مالی، بروز مشکلات ناشی از کمبود نقدینگی و وجوه نقد است به عبارتی کنترل و نظارت بر گردش وجوه نقد و نقدینگی سازمان از جمله مهمترین و پراهمیت‌ترین موضوعات موجود در شرکت‌ها و سازمان‌هاست. استفاده کارآمد از نقدینگی و پرهیز از بروز مشکلات ناشی از کمبود وجوه نقد دغدغه‌ای است که مسئولین مالی سازمان‌ها و موسسات اقتصادی را همواره به خود مشغول کرده است؛ به همین خاطر است که کنترل و نظارت بر گردش وجوه نقد در موسسات یادشده، اهمیت ویژه‌ای دارد. تجربیات متعدد رویدادهای اقتصادی و بحران‌های بانکی نشان می‌دهد   مدیریت شایسته‌ وجوه نقد و پرداخت‌های برنامه‌ریزی شده دو عامل مهمی بوده‌اند که در اثر سوء مدیریت درست نقدینگی، این بحران‌ها و شکست‌ها را به دنبال داشته‌اند.
وجوه نقد و جریان آن در سازمان به منزله شریان حیاتی است که همواره در معرض خطر سوء‌استفاده است. امکان دسترسی و استفاده آسان از وجوه نقدبر جذابیت این عنصر مالی  در سازمان‌ها افزوده است. مجموع ایم مطلوبیت‌ها و نیازهای سازمانی، کنترل مکانیزه وجوه نقد و احساس نیاز به وجود یک سیستم کارآمد، شفاف و مطمئن را در کسب‌وکارهای مختلف دوچندان می‌کند.

بیشتر بخوانید:   مديرعامل شركت حامى‌سان: گردهمایی سالانه چارگون فرصت بهره‌گیری از تجربیات یک کسب و کار موفق B2B است

برطرف‌کننده دغدغه مدیران در کنترل نقدینگی
وجه نقد سیال‌ترین دارائی و وسیله مبادلات بوده که عبارت است از موجودی نقد و سپرده‌های دیداری که به دلیل ویژگی خاص خود در سهولت جابجائی و مطلوبیت همگانی و قرار گرفتن در معرض خطر اختلاس و سوء‌استفاده، مدیریت و کنترل وجوه نقد در هر سازمان ضروری است. اعمال کنترل‌های لازم و اخذ گزارشات کنترلی و مدیریتی و ثبت کلیه عملیات مرتبط با صندوق‌ها، تنخواه‌ها، حساب‌های بانکی، ضمانت‌نامه‌ها و تسهیلات بانکی از کارکردهای نرم‌افزارخزانه‌داری در یک ساختار سازمانی است.
خزانه داری به عنوان یکی از واحدهای برجسته و مؤثر در امور دخل و خرج محسوب می‌شود. این واحد علاوه بر تمرکز و پرداخت وجوه، وظیفه هماهنگ‌کننده دریافت‌ها و پرداخت‌ها را از نظر زمانی با برقراری مجموعه‌ای از کنترل‌های مالی را بر عهده دارد و نقش قابل ملاحظه‌ای نیز در تنظیم امور ایفا می‌کند. این نرم‌افزار همچنین از طریق برنامه‌ریزی برای تامین نیازمندی‌های آتی به وجوه نقد و تعیین برنامه منابع و مصارف، دغدغه مدیران در کنترل نقدینگی و تعهدات سازمان را برطرف می‌کند. کاربرد مهم نرم‌افزار خزانه‌داری مدیریت انواع دریافت و پرداخت است که با قابلیت‌های متنوع خود نیازهای انواع کسب ‌وکارهای بخش خصوصی (بازرگانی، تولیدی و خدماتی) را پوشش می‌دهد. مدیریت تنخواه‌گردان‌‌های شرکت و همچنین مدیریت تضامین نیز از طریق این نرم‌افزار قابل انجام است.

قابلیت‌های نرم‌افزار خزانه‌داری دیدگاه

بیشتر بخوانید:   تغییر شیوه‌های سنتی نگهداری اسناد و بهبود عملکرد سازمانی

نرم‌افزار خزانه‌داری مجموعه دیدگاه با استفاده از ارتباط با نرم‌افزار بودجه در زمان ثبت هرگونه رویداد دریافت و پرداخت، قابلیت کنترل رویداد با پیش‌بینی بودجه را دارد. این قابلیت بودجه و اعتبارات به گونه‌ای است که حتی می‌توان مصارف مرتبط با مراکز هزینه و پروژه‌ها را نیز مدیریت کرد.

درباره ی اعظم راستی

اعظم راستی
اعظم راستی خبرنگار و کارشناس روابط عمومی است که بیش از ده سال سابقه مطبوعاتی در رسانه‌های مختلف کشور دارد.

همچنین ببینید

نرم_افزار مدیریت اسناد دیدگاه؛ ابزار طراحی و کنترل چرخه حیات مستندات سازمانی

نرم‌افزار مدیریت اسناد دیدگاه؛ ابزار طراحی و کنترل چرخه حیات مستندات سازمانی

نرم‌افزار مدیریت اسناد دیدگاه با ارائه قابلیت تعریف الگوی کاربردی برای انواع سندهای اداری، مالی، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 + = 27