تازه‌های دیدگاه

مجموعه نرم‌افزاری دیدگاه مجموعه‌ای زنده و پویاست و مانند هر موجود زنده دیگری دائماً در حال توسعه و پالایش ساختار خود است، در یک بخش نرم‌افزارهای جدیدی تولید و به آن اضافه شده و در بخش دیگر ماژول‌های متعددی بازطراحی و بازنویسی گردیده‌ است.

1- نرم‌افزارهای جدید

نرم‌افزار مرکز گزارشات آماری
این نرم‌افزار، نگاهی جدیدی به انبار داده‌ها ارایه می‌کند که می‌تواند برای پشتیبانی از اطلاعات و تحلیل‌های مدیریتی بکار رود. زیر‌سیستم‌های این نرم‌افزار وظایفی مانند جمع‌آوری داده‌ها از منابع داده‌ای مختلف و ناهمگون و انتقال به انباره‌های داده سیستم گزارشات را به عهده دارند. ساختار منعطف گزارش‌ساز امکان طراحی گزارشات تحلیلی-آماری مورد نیاز مدیران را به سهولت در اختیار قرار می‌دهد و طراحی ساختار انبار داده ارایه گزارشات را سریع و در لحظه می‌سازد.
نرم‌افزار جمع‌دار دیدگاه
بعد از گذشت قریب به یک‌سال از ارائه دیدگاه همراه به عنوان اولین نرم‌افزار سازمانی مبتنی بر اندروید در ایران، شرکت چارگون نرم‌افزار جمع‌دار دیدگاه را به بازار نرم‌افزار کشور معرفی می‌کند.
روند نگهداری و ردیابی اموال و دارایی‌ها، از دغدغه‌های اصلی سازما‌ن‌ها و امنای اموال بوده که همواره در اجرای آن، سختی‌ها و معضلات فراوانی وجود داشته است.این مشکلات تا حدی است که شرکت‌هایی تحت عناوین و با امکاناتی متفاوت جهت انجام صورت‌برداری، به کمک سازمانها و موسسات آمده‌اند که این امر به نوبه خود مشکلاتی مانند هزینه‌های سربار و حضور افراد خارجی در سازمان‌ها را به همراه داشته است.
چارگون با شناسایی این نیازمندی و دو خصیصه مهم این نیازمندی یعنی همیشه در دسترس بودن و قابل حمل بودن و با توجه به همه‌گیر شدن گوشی‌ها و تبلت‌های مبتنی بر اندروید، این نرم‌افزار را با تاکید بر آخرین استانداردهای توصیه شده شرکت گوگل طراحی و تولید نموده است.
سرویس مدیریت نشست زاگرس
مدیریت نشست شامل تکنیک‌هایی می‌شود که برنامه‌های کاربردی تحت وب با استفاده از آنها به کاربران اجازه می‌دهند تا بدون نیازبه Login های تکراری به صفحات مختلف سایت دسترسی یابند. بنابراین مسئولیت مدیریت نشست به خود برنامه کاربردی واگذار می‌شود.
نواقص موجود در Microsoft ASP.net State Server که عهده‌دار این امر در تکنولوژی ASP.net می‌باشد باعث گردید تا چارگون State Server اختصاصی خود را طراحی و تولید کند.
طراحی و پیاده‌سازی این سرویس به نحوی انجام شده که می‌تواند پاسخگوی بسیاری از نیازمندی‌هایی باشد که سرویس‌های استاندارد موجود قادر به پاسخگویی آن نبودند.
نرم‌افزار بازنشستگی
همانطور که فرآیند جذب نیرو در شرکتها و سازمانها مراحل گسترده و پیچیده‌اى دارد، فرآیند بازنشسته نمودن یک فرد هم دارای پیچیده‌گیهای خاص خود می‌باشد. صدور احکام کارگزینی و محاسبه عوامل حکمی متناطر با هر نوع استخدام در زمان بازنشستگی نمونه‌هایی از عملیات زمانبری است که مسئولان کارگزینی به طور روزمره درگیر آن هستند.
این نرم‌افزار به عنوان بخشی از سیستم یکپارچه اطلاعات مدیریت منابع انسانی دیدگاه، به گونه‌ایی طراحی شده است که می‌تواند تنوع قوانین جاری و صدور احکام بازنشستگی را به شایستگی پوشش داده و با ارتباط تنگاتنگ خود با محور سیستم‌های مدیریت منابع انسانی (پرسنلی) دیدگاه، امکانات و تسهیلات کارآمدی را در اختیار مدیران قرار می‌دهد.
حالا در سیستم مدیریت منابع امکان نگهداری کلیه سوابق و اطلاعات کارکنان از بدو استخدام تا زمان بازنشستگی همیشه موجود و در دسترس می‌باشد و بر اساس فرآیندهای جذب، تکمیل اطلاعات پرونده، صدور انواع حکم و یا قرارداد،‌ ماموریت، و یا مرخصی چرخه‌های مورد نظر را بر اساس روال‌های سازمانی بطور اتوماتیک پوشش داد. بدین صورت که می‌توان با انتخاب فرد مورد نظر در بایگانی الکترونیکی پرونده فرد، کلیه اطلاعات، مستندات، تاریخچه‌ها، وظایف و کلیه سوابق گذشته پرسنل مورد نظر را مشاهده و گزارشات مورد نظر را دریافت نمود.
امضای دیجیتال و الگوی هوشمند
دلیل به کارگیری امضاهای دیجیتالی ایجاد اعتبار برای امضاها در یک سامانه تبادل داده و اطلاعات است. در واقع استفاده از امضای دیجیتال سندیت و اعتبار ویژه‌ای به یک سند می‌بخشد. هر فرد دارای یک کلید خصوصی در این سامانه است با استفاده از آن می‌تواند سند را امضا کرده و به آن ارزش و اعتبار داده و سپس آن را ارسال کند. اهمیت ایجاد اطمینان قطعی و محکم برای شخص دریافت کننده پیام درباره صحت ادعای فرستنده در برخی از انواع انتقال اطلاعات مانند مستنداتی که منجر به تراکنش‌های مالی می‌گردد به خوبی خود را نشان می‌دهد.
به عنوان مثال تصورکنید شعبه‌ای از یک بانک قصد دارد دستوری را به دفتر مرکزی بانک به منظور درخواست ایجاد تعادل در حساب‌های خود را ارسال کند. اگر شخص دریافت کننده در دفتر مرکزی متقاعد نشود که این پیام، یک پیام صادقانه است و از سوی یک منبع مجاز ارسال شده است طبق درخواست عمل نکرده و در نتیجه مشکلاتی را به وجود می‌آورد. در موارد بسیار زیادی، فرستنده و گیرنده پیام نیاز دارند این اطمینان را به دست بیاورند که پیام در مدت ارسال بدون تغییر باقی‌مانده است. هرچند رمزنگاری محتوای پیام را مخفی می‌کند ولی ممکن است امضا در یک سامانه از اعتبار ساقط شود و محتویات یک پیام دست خوش تغییرات گردد. ولی استفاده از امضای دیجیتال به عنوان روشی از رمزنگاری می‌تواند ضامن درستی و بی نقصی یک پیام در طی عملیات انتقال اطلاعات باشد.
مولد نرم‌افزار دیدگاه 5
نزدیک به 18 ماه از ارائه اولین نسخه مولد‌ نرم‌افزار دیدگاه می‌گذرد، در طول بازه‌ای که گذشت قابلیت‌های بسیاری به مجموعه امکانات این نرم‌افزار اضافه گردیده است اما گاه محدودیت‌های تکنولوژیک موجود در رابط کاربری دیدگاه 4 مسیر را بر توسعه برای پاسخگویی بهتر به نیازمندی‌ها بسته است.
نظر به اینکه دیدگاه 5 با بهره‌گیری از آخرین استانداردهای رابط کاربری موجود در دنیا می‌تواند بستر متفاوت برای ادامه مسیر توسعه باز نماید از ابتدای سال جاری، تولید مولد نرم‌افزار در دیدگاه 5 در دستورکار قرار گرفت.
مولد نرم‌افزار در دیدگاه 5 با به همراه داشتن تمامی قابلیت‌های نسل قبلی خود امکاناتی نظیر رابط قدرتمند طراح فرم، فراخوانی متدها از وب‌سرویس‌ها، فراخوانی متدهای سایر نرم‌افزارهای مجموعه دیدگاه و قابلیت برنامه‌نویسی به زبان C# را به ارمغان می‌آورد.

2- بهبود در ماژول‌ها

حضور و غیاب (شیفت کاری)
 • پشتیبانی کامل از بازه ها و قوانین موجود که در حال حاضر در سیستم های عملیاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند
 • تعریف شرایط کاری پرسنل بر اساس شیفت
 • انجام محاسبات بصورت کامل بر اساس شیفت یا بازه و یا در کنار هم
 • امکان تبدیل قوانین موجود بصورت قدم به قدم به سیستم شیفت برای تک تک یا گروهی از پرسنل
 • تعریف استثنائات بصورت گروهی، شیفتی و یا فردی
 • نمایش گرافیکی بازه حضور و مرخصی و ماموریت پرسنل
 • تعریف تقویم‌های کاری بصورت تقویمی
 • نمایش تقویم کاری پرسنل با نمای گرافیکی بر اساس تقویم به جای نمایش گریدی
 • امکان تعریف گروه تقویم‌ها برای کاربری آسان‌تر
 • امکان تعریف گروه ویژگی‌ها برای کاربری آسان‌تر
حقوق و دستمزد
 • بازنویسی، هوشمندسازی و ماژولار کردن فرآیند محاسبات
 • بازطراحی لایه‌های caching برای بهبود مدیریت حافظه و کاهش تعداد دفعات رجوع به سرور
 • جداسازی محاسبه معوقه
 • هوشمندسازی معوقه
 • بهینه سازی دیتابیس
ماژول تفویض اختیار
با تغییراتی که در طول سال گذشته در ماژول‌های امنیت و دسترسی دیدگاه داده شد زیرساخت لازم برای بازنگری و بهبود در ماژول تفویض اختیار بوجود آمد. در فاز اول این بازنگری فرد تفویض کننده می‌تواند دسترسی‌های نرم‌افزارهای مورد نظر را به یک یا چند نفر تفویض نماید و فرد تفویض گیرنده می‌تواند با بررسی چیزی که به او تفویض شده است تصمیم بگیرد که آیا این تفویض را می‌پذیرد یا خیر و به عبارت دیگر دست‌آورد فاز اول این تغییرات تبدیل عملکرد تفویض اختیار از یک فرآیند یک‌سویه در سازمان به فرآیند تعاملی و هوشمند است.
فرد تفویض کننده می‌تواند در هر بازه‌ای از زمان مواردی که اقدام به تفویض نموده را ویرایش کند و البته این تغییرات به سرعت به اطلاع فرد تفویض شونده می‌رسد.
دسترسی سازمانی در مکاتبات
هر چند ساختار دسترسی‌های موجود در مکاتبات بر اساس گروه‌های کارمندی امکان تعریف گروه‌های مکاتباتی متنوعی را در سازمان‌ها فراهم می‌نماید اما این امکان دو نیازمندی عمده را نمی‌تواند پاسخگو باشد. اول اینکه بسیاری از افراد با توجه به پست سازمانی خود باید علی‌القاعده و بدون تعریف گروه کارمندی به افراد دیگر دسترسی داشته باشند که فقدان این موضوع باری اضافی را به مدیریت سیستم تحمیل می‌نماید و دوم آنکه افراد چون تعریف گروه کارمندی یک دسترسی همگن را ایجاد می‌نماید عملاً امکان تعریف دسترسی یکطرفه در چنین ساختاری موجود نمی‌باشد.
با هدف پاسخگویی به این نیازمندی‌ها دسترسی جدیدی با عنوان دسترسی سازمانی به زیرساخت‌های دسترسی دیدگاه اضافه گردید، در این ساختار جدید از یک سو دسترسی مکاتباتی افراد بر اساس یک رابطه سازمانی که می‌تواند برگرفته از ساختار آن سازمان باشد تعریف می‌گردد در نتیجه هر فرد به محض تصدی یک پست از تمامی دسترسی‌های مکاتباتی لازم برخوردار خواهد بود و از سوی دیگر با توجه نا متقارن بودن تعداد سطوح دسترسی عملاً با استفاده از ساختار جدید می‌توان دسترسی یک‌طرفه تعریف نمود.
شایان ذکر است که این نوع دسترسی جدید در کنار گروه کارمندی و نه به جای آن ارائه می‌گردد در نتیجه در صورت نیاز تعریف دسترسی متفاوت با ساختار سازمانی می‌توان همچنان از گروه‌های کارمندی برای تعریف دسترسی دلخواه استفاده نمود.