مدیریت فرآیند کسب‌وکار (BPM) با انتقال از یک راه‌حل نرم‌افزاری پیش‌فرض به یک مدل مبتنی بر ابر، شاهد افزایش رشد بوده است. سازمان‌های بیشتری بیش از هر زمان دیگری با استفاده از ابزاری تحت وب، فرآیندهای خود را خودکار می‌کنند زیرا ابزار تحت وب می‌تواند مقیاس بیشتری داشته باشد، دسترسی به آن آسان است و نسبت به نرم‌افزارهای پیش‌فرض چابک‌تر است. در این مطلب به تکامل BPM موبایل می‌پردازیم.

اما در مورد انتقال به BPM تلفن همراه چطور؟ مانند بسیاری دیگر از ارائه‌های نرم‌افزار، آیا نوآوری‌های بزرگ بعدی در BPM از طریق تجربه تلفن همراه حاصل خواهد شد؟ آیا یک رهبر کسب‌وکار می‌تواند فرآیند را کاملاً روی دستگاه تلفن همراه طراحی کند؟ آیا می‌توان پیچیدگی‌های لازم را ایجاد کرد؟ این BPM یک ارائه خدمات کامل است یا صرفاً یک نسخه کوچک از آن‌چه در وب وجود دارد؟ در اینجا سعی شده است درک شود که چگونه تکامل BPM موبایل در آینده اتفاق می‌افتد.

تکامل BPM موبایل

دلایل تکامل BPM تلفن همراه

 • کاهش پیچیدگی‌ها

  فقط به این دلیل که یک ابزار نرم‌افزاری BPM بسیاری از ویژگی‌های وب را در برنامه تلفن همراه خود ارائه می‌کند، به این معنی نیست که کاملاً برای موبایل آماده است. هنگامی که یک شرکت نسخه تحت وب BPM را می‌گیرد و به سادگی سعی می‌کند قابلیت‌ها را نیز در یک برنامه موبایل پیاده کند، این امر فقط باعت می‌شود مشکلات بیشتری برای مشتری ایجاد شود.

  یک راه‌حل ایده‌آل BPM باید به حذف جنبه‌های فنی فرآیند ادامه دهد. یک کاربر نباید فکر کند که از نرم‌افزار BPM استفاده می‌کند، بلکه یک برنامه ساده است که یک مشکل واضح را حل می‌کند. نرم‌افزار BPM مبتنی بر ابر سهم بیشتری در بازار ایجاد کرده است، زیرا بسیاری از موانع فنی را برطرف یا پنهان کرده است. هر چقدر تعداد BPM موبایل بیشتر می‌شود، باید به تلاش خود برای از بین بردن پیچیدگی‌ها ادامه دهد و به نحوه تجربه کاربر از یک فرآیند کسب‌وکار بیشتر از نحوه مدیریت سیستم تمرکز کند.

 • ساخته شده برای کارهای لحظه‌ای

  هنگام استفاده از BPM در یک موبایل، کاربران از یک فرآیند خودکار بیشتر از ایجاد و طراحی همان فرآیندها استفاده می‌کند. طراحی فرم و فرآیند به جایی نرسیده است که بتواند در یک صفحه نمایش کوچک عملکرد خوبی داشته باشد.

  همکاران واحد مشاوره فروش جهت ارائه خدمات مشاوره درحوزه‌های مختلف نرم‌افزاری آمادگی دارند.

  بنابراین حتی اگر این ویژگی‌های پیشرفته مانند طراحی یک فرآیند در یک برنامه موبایل ساخته شود، قبول آن‌ها هنوز هم مشکل خواهد بود. بنابراین مسیر تلفن همراه برای BPM به کارهایی که کاربران می‌توانند در داخل یک فرآیند انجام دهند بیشتر از ایجاد یک فرآیند متمرکز خواهد شد. تکامل BPM موبایل به فعالیت‌های فوری شما کمک می‌کند.

BPM موبایل

به عنوان مثال آیا می‌توانید از طریق ابزار BPM در یک مکالمه فوری با کاربر دیگری شرکت کنید؟ آیا پس از تأیید جلسه، به‌طور خودکار به تقویم مبتنی بر ابر شما اضافه می‌شود؟ آیا می‌توانید کاری را که باید توسط شخص دیگری دیده شود دوباره تعیین کنید؟ این نوع ویژگی‌های در لحظه BPM راه را برای موبایل هدایت می‌کند. سیستم‌های مدیریت فرآیند کسب‌وکار موبایل بر اولویت‌بندی قابلیت‌های استفاده از BPM در لحظه تمرکز می‌کنند و قابلیت‌های ایجاد مانند طراحی فرآیند در نسخه‌های تحت وب باقی می‌مانند.

 • به‌روز نگه داشتن داده‌ها

  برنامه تلفن همراه BPM همچنین در تبدیل شدن به مطمئن‌ترین گزینه برای شرکت‌ها از نظر دسترسی به داده‌ها پیشرفت خواهد کرد. BPM تلفن همراه، اقدامات سریع، در دسترس بودن اطلاعات و ثبات را به روشی بی‌سابقه تقویت می‌کند.

  گزارشات داده می‌توانند بلافاصله تولید و تحلیل شوند. هر صاحب فرآیند نه تنها باید بتواند وضعیت هر مورد را در یک فرآیند بررسی کند، بلکه باید بتواند با یک نگاه متوجه شود که فرآیندها چقدر روان کار می‌کنند و گلوگاه‌ها و عقب‌افتادگی‌ها را شناسایی کند. یک ابزار BPM تلفن همراه به سازمان‌ها کمک می‌کند تا دائماً با داده‌های موجود در ارتباط باشند.

 • پیشرفت به سوی آینده

  باید دید که قابلیت‌های BPM چقدر می‌تواند در تلفن همراه باشد اما آن‌چه که در حال حاضر واضح است این است که تلفن همراه یک کانال کارآمد اثبات شده است که به کسب‌وکارها برای دستیابی به اهداف بیشتر کمک می‌کند.

  برخی از عناصر BPM تنها در نسخه‌های وب به حیات خود ادامه می‌دهند اما عملکرد و تجزیه و تحلیل بیشتر به یک سیستم‌عامل تلفن همراه منتقل می‌شود. مدیران فناوری اطلاعات و رهبران فرآیندها باید بازار مدیریت فرآیند کسب‌وکار موبایل را بررسی کنند تا فروشندگانی را پیدا کنند که از قبل توانایی پیگیری این مسیر را نشان داده‌اند.

اشتراک گذاری :