تلاش‌های شرکت چارگون برای اجرای پروژه پارسی‌بان در حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات با همکاری سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران و تشکیل کارگروه واژه‌گزینی رایانه در فرهنگستان زبان و ادب فارسی به ثمر رسید.

 تشکیل کارگروه واژه گزینی رایانه در فرهنگستان زبان و ادب پارسی

به گزارش روابط عمومی چارگون نخستین جلسه این کارگروه به همت کمیسیون نرم‌افزاردرمحل فرهنگستان برگزار شد و مهدی مخلصیان، مدیر پروژه پارسی‌بان شرکت چارگون به عنوان دبیر کارگروه واژه‌گزینی رایانه برگزیده شد.
مخلصیان تشکیل کارگروه واژه گزینی در فرهنگستان زبان و ادب پارسی را گامی جدی و عملی برای پاسداشت زبان فارسی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات دانست و گفت: خوشبختانه با پیگیری‌های آقای طبری- رییس هیات مدیره چارگون و رییس کمسیون نرم‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران و همکاری اعضای صنف و فرهنگستان زبان و ادب فارسی و پشتیبانی وزارت فناوری ارتباطات و اطلاعات، پروژه پارسی بان شرکت چارگون در سطحی وسیع‌تر و کلا‌ن‌تر دنبال خواهد شد.
وی افزود: در فرهنگستان زبان و ادب پارسی ، پیش از این دو کارگروه واژه گزینی جداگانه برای رایانه و فناوری اطلاعات وجود داشته که کارگروه رایانه برای چند سال تعطیل بوده و اکنون با ترکیبی تازه آغاز به کار کرده است .
به گفته وی با ادغام این دو کارگروه، کلیه امور مربوط به واژه‌گزینی حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات و برابرسازی فارسی آنها در کارگروه واژه گزینی رایانه پیگیری شود.
به گزارش روابط عمومی چارگون در نخستین جلسه کارگروه واژه گزینی رایانه که روز یکشنبه 31 خردادماه تشکیل شد، نسرین پرویزی، معاون گروه واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز با معرفی فعالیت‌های فرهنگستان به تشریح ساز و کار و دستاوردهای این مجموعه پرداخت و گفت: فرهنگستان به صورت جدی به دنبال تشکیل جلسات کارگروه واژه گزینی در حوزه رایانه است.
پرویزی با بیان اینکه واژه‌های منتج شده از این کارگروه‌ها باید به تصویب شورای واژه گزینی فرهنگستان زبان فارسی برسد، گفت: فرهنگستان به صورت جدی پیگیر موضوع ترویج زبان فارسی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است؛ امیدواریم با مشارکت خبرگان سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در این کارگروه، نتایج ارزنده ای از اشاعه زبان فارسی در حوزه فاوا حاصل شود.
اصغر رضانژاد، دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران، ضمن تقدیر از تلاش‌های شاهین طبری، مسئول کمیسیون نرم افزار سازمان برای تشکیل این کارگروه گفت: سازمان از تمام توان و امکانات فنی و تخصصی خود برای مشارکت و تداوم فعالیت این کارگروه بهره خواهد برد.
در ادامه این جلسه خسرو سلجوقی، عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ضمن اعلام حمایت از تشکیل این کارگروه گفت: استفاده و ترویج اصطلاحات فارسی در حوزه فاوا امری ضروری و اجتناب ناپذیر است .
وی تاکید کرد: اهمیت این موضوع تاحدی است که در سال 80 هم زمان با آغاز طرح تکفا، موضوع توسعه زبان فارسی در محیط رایانه، به عنوان یکی از برنامه‌های هفتگانه این طرح مورد توجه قرار گرفت؛ اما به دلایلی این برنامه ادامه نیافت. هم اکنون سازمان فناوری اطلاعات آماده است تا حمایت‌های لازم را از این کارگروه به عمل آورد.
مهدی مخلصیان، دبیر انتخابی کارگروه واژه گزینی رایانه نیز با اعلام خرسندی از آغاز به کار این کارگروه، گزیده‌ای از تاریخچه پروژه پارسی‌بان در چارگون و پیگیری‌های انجام شده برای آغاز به کار این کارگروه را تشریح و از پیگیری‌های فراوان آقای طبری و نیز همکاری سازمان نظام صنفی و سازمان فناوری اطلاعات سپاسگزاری کرد.
وی با اشاره به گستردگی و فراگیری حوزه رایانه و فناوری اطلاعات و سرعت ورود واژه‌های بیگانه در این حوزه، خواستار چابکی هرچه بیشتر این کارگروه شد تا بتوان به نیاز جامعه در این بخش پاسخ گفت.
لازم به یادآوری است که جلسه‌های کارگروه واژه گزینی رایانه یکشنبه هرهفته در فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار خواهد شد.
 تشکیل کارگروه واژه گزینی رایانه در فرهنگستان زبان و ادب پارسی

همکاران واحد مشاوره فروش جهت ارائه خدمات مشاوره درحوزه‌های مختلف نرم‌افزاری آمادگی دارند.

 تشکیل کارگروه واژه گزینی رایانه در فرهنگستان زبان و ادب پارسی

اشتراک گذاری :