متخصصان و مدیران حوزه منابع انسانی در نشست تخصصی«منابع انسانی دیجیتال» که در روز سه‌شنبه 3 بهمن برگزار شد، گرد هم آمدند. این رویداد با هدف رونمایی از کتاب «منابع انسانی دیجیتال» نوشته دکتر مهدی شامی زنجانی در سالن همایش مجتمع نیکوکاری رعد و با حمایت چارگون و انتشارات آریاناقلم برگزار شد. دکتر مهدی شامی زنجانی استاد دانشگاه تهران و پژوهشگر برجسته حوزه تحول دیجیتال در کشور، به عنوان سخنران این رویداد از مفهوم منابع انسانی دیجیتال گفت.

این استاد دانشگاه در شروع مراسم، منابع انسانی دیجیتال را چنین تعریف کرد:

«منابع انسانی دیجیتال یعنی بازطراحی و بهینه‌سازی فرایندهای مدیریت منابع انسانی با محوریت فناوری‌های دیجیتال. جذب و استخدام دیجیتال، جامعه‌پذیری و همسوسازی دیجیتال، مدیریت عملکرد و جبران خدمات دیجیتال، یادگیری و توسعه دیجیتال و نگهداشت و خروج دیجیتال نتیجه چنین بازطراحی و بهینه‌سازی خواهد بود.»

منابع انسانی دیجیتال

به گفته دکتر شامی زنجانی فرهنگ، چالش‌برانگیزترین و زمان‌برترین بخش تحول است و مدیران ما باید بپذیرند رویکرد توسعه‌محور باید بر رویکرد ارزیابی‌محور تفوق یابد. در این راستا می‌توان گفت فرهنگ دیجیتال، ابرپروژه سازمان‌هاست که در عصر دیجیتال برای سازمان‌ها مزیت رقابتی ایجاد می‌کند.

چالش نگاه مدگرایانه در سازمان‌ها

نویسنده کتاب منابع انسانی دیجیتال در ادامه از اهمیت آموزش مدیران منابع انسانی در کنار آموزش کارکنان دیگر سازمان‌ها گفت و چنین ادامه داد: «چالش تغییر نگاه مدگرایانه و سطحی به مفاهیم واقعی فناوری در سازمان‌ها وجود دارد. مدیران منابع انسانی باید در برنامه‌ریزی برای سرمایه انسانی در عصر دیجیتال، علایق و نیازهای همه ذینفعان سازمان را در نظر بگیرند.» او به مدیران منابع انسانی توصیه کرد قبل از اجرای طرح‌های منابع انسانی به شاخص‌های عملگرایانه و توسعه اکوسیستم منابع انسانی دیجیتال توجه کنند تا شاخص‌های عملکردی را براساس هم‌آفرینی با متخصصان فناوری اطلاعات بهبود دهند.»

در ادامه این مراسم، پنل گفتگویی با محوریت مدیریت منابع انسانی در کشور با حضور فرزاد رحمانی مدیرعامل شرکت چارگون، دکتر مهدی شامی زنجانی، دکتر احمدرضا نخجوانی، مدیرعامل شرکت مکس امید، دکتر فرشاد اصلانی مشاور و مدرس حوزه منابع انسانی و آرش برهمند روزنامه‌نگار ارشد ماهنامه پیوست برگزار شد.

ایجاد اکوسیستم استارتاپی

فرزاد رحمانی مدیرعامل چارگون در پنل گفتگوی این رویداد درباره اهمیت داشبوردهای مدیریتی و نرم‌افزارهای هوش تجاری BI در تحول دیجیتال سخن گفت و چنین توضیح داد: «بسته به نوع نگاه به ابزارها و نرم‌افرارهای منابع انسانی، سطح کاربری این فناوری در سازمان‌ها برای ایجاد تحول دیجیتال متفاوت خواهد بود.» به گفته مدیرعامل چارگون شاه‌کلید تحقق این تحول، هماهنگی و تعامل بین مدیران ارشد سازمان، متخصصان فناوری اطلاعات و مدیران حوزه منابع انسانی است.

رحمانی همچنین به مسئولیت شرکت‌ها و فعالان حوزه IT در تحول دیجیتال اشاره کرد و در خصوص آمادگی چارگون برای همکاری با شرکت‌ها و استارتاپ‌های دیگر به منظور توسعه نرم‌افزارهای سازمانی گفت: «ما در تلاش هستیم که اکوسیستمی از ابزارهای دیجیتال به کمک مجموعه نرم‌افزاری دیدگاه ایجاد کنیم و با ارائه مجموعه‌ای از APIهای مرتبط با نرم‌افزارهای منابع انسانی دیدگاه و همچنین دیگر نرم‌افزارهای چارگون، فضایی برای توسعه اپلیکیشن‌ها و ابزارهای دیجیتال به وجود آوریم.»

همکاران واحد مشاوره فروش جهت ارائه خدمات مشاوره درحوزه‌های مختلف نرم‌افزاری آمادگی دارند.

مدیرعامل چارگون ادامه داد: «ایده‌های زیادی برای توسعه ابزارهای منابع انسانی دیجیتال وجود دارد که امکان پرداختن به تمام آنها در چارگون وجود ندارد و از سوی دیگر فعالان استارتاپی هم برای توسعه ایده‌های کسب‌وکاری جذاب در این حوزه پتانسیل زیادی دارند. بنابراین آنها می‌توانند حول این اکوسیستم ایده‌های خود را پرورش دهند، به اپلیکیشن تبدیل کنند و این اپلیکیشن‌ها را به سازمان‌های گوناگونی که کاربر نرم‌افزارهای دیدگاه و مشتریان ما هستند، ارائه نمایند.»

به باور فرزاد رحمانی این راهی است که شاید در حوزه‌های دیگر تا حدودی تجربه شده و ما بر این باوریم که در حوزه سیستم‌های سازمانی هم می‌توان این مسیر را طی کرد و حتی با قدرت بیشتری هم می‌توان آن را دنبال کرد. با این حال تمام ذینفعان باید در این فضا مشارکت داشته باشند. چون ایجاد اکوسیستم نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های منابع انسانی به مشارکت شرکت‌های بزرگ با دامنه وسیع مشتریان در صنایع مختلف، استارتاپ‌ها و ایده‌های جدید و همین‌طور حضور و توجه مدیران منابع انسانی، نیاز دارد. به بیان مدیرعامل چارگون، سازمان‌ها به‌خصوص مدیران منابع انسانی باید این فضا را به رسمیت بشناسند و به استارتاپ‌ها و شرکت‌های نوپاتر فرصت بدهند تا این کار پا بگیرد و اکوسیستم ابزارهای دیجیتال به بلوغ برسد.

فرزاد رحمانی در ادامه این پنل گفتگو، در خصوص اهمیت داشبوردهای مدیریتی و نرم‌افزارهای هوش تجاری (BI) در تحول دیجیتال سخن گفت و چنین توضیح داد: «بسته به نوع نگاه به ابزارها و نرم‌افزارهای منابع انسانی، سطح کاربری این فناوری در سازمان‌ها برای ایجاد تحول دیجیتال متفاوت خواهد بود.» به گفته مدیرعامل چارگون شاه‌کلید تحقق این تحول، هماهنگی و تعامل بین مدیران ارشد سازمان، متخصصان فناوری اطلاعات و مدیران حوزه منابع انسانی است.

کمبود متخصص در بازار کار

در ادامه این گفت‌وگو فرشاد اصلانی مدرس حوزه منابع انسانی در بخش پنل به اهمیت نحوه استفاده از داده‌های جمع‌آوری‌شده از سیستم‌های منابع انسانی اشاره کرد و گفت: «هنوز در کشور، کارکنان دغدغه‌ای بابت مدل‌های استفاده از دیتا ندارند.»

احمدرضا نخجوانی مدیرعامل شرکت مکس امید، در ادامه این نشست با اشاره به فضای کلی بازار کار گفت: «با وجود فضای حاکم بر نیروی انسانی و مهاجرت شدید نخبگان، مدیران سازمان‌ها می‌توانند فضای کاری مناسب را به نحوی ایجاد و مدیریت کنند که کارکنان به رغم مشکلات جامعه با امید و انگیزه، حس خوب و تجربه بهتری را تجربه کنند. در واقع مدیران چنانچه رفتار اجتماعی خوبی داشته باشند، کارکنان با احساس امنیت، پایداری بیشتری در سازمان خواهند داشت و صرف هزینه در حوزه تحول دیجیتال می‌تواند ابزار مناسبی برای مدیران ایجاد کند.»

شایان ذکر است شرکت چارگون به عنوان ارائه‌کننده نرم‌افزارهای سازمانی در راستای مکانیزه کردن فرایندهای مدیریت سرمایه انسانی سازمان‌ها فعالیت می‌کند. این شرکت با هدف توسعه دانش متخصصان این حوزه و ترویج کاربری فناوری‌های نوین در حوزه کارکنان، با مؤسسه انتشاراتی آریاناقلم در این رویداد همراه شده است.

منابع انسانی دیجیتال

محصولات شرکت چارگون، در حال حاضر هم در بخش دولتی و هم بخش خصوصی، نیازهای مدیران را برای مدیریت یکپارچه فرایندهای منابع انسانی از جذب تا بازنشستگی پوشش می‌دهد. نرم‌افزار پرسنلی، حضور و غیاب، حقوق و دستمزد، ارزیابی عملکرد، آموزش و رفاه تعدادی از این سیستم‌ها هستند که با مدیریت داده، فرایندهای اجرایی روتین را برای کارشناسان واحد منابع انسانی به شدت تسهیل می‌کنند.

نرم‌افزارهای هوش تجاری BI در حوزه سیستم‌های منابع انسانی، محصول جدید چارگون است که برای تحلیل داده‌ و اخذ تصمیمات پیشرو به مدیران کمک می‌کند.

اشتراک گذاری :