پرش به محتوای اصلی

مشارکت: راه و روش چارگونی

روزهای اولی که وارد چارگون شدم – حدود دو سال پیش – وقتی قرار بود اولین جلسه با مدیرعامل و معاونین را داشته باشم بیشتر فکر می‌کردم که من یک شنونده خواهم بود.اما برخلاف تصورم، دیدم که در مباحث مختلفی که مطرح می‌شود نظر من نیز پرسیده می‌شود و من به‌عنوان یک عضو فعال در جلسات وارد شدم.

مشارکت: راه و روش چارگونی
آماده‌سازی دعوت‌نامه‌های سمینار سالانه چارگون

جالب توجه بودن این موضوع شاید برمی‌گردد به تجربه گذشته من در محیط‌های کاری دیگر که معمولا افراد اجرا کننده تصمیمات بودند. هرچقدر که بیشتر با بخش‌های مختلف شرکت در تعامل قرار گرفتم متوجه شدم که این موضوع صرفا مربوط به لایه‌های بالای شرکت نیست و مشارکت، نشستن کارشناسان و مدیران دور یک میز، تبادل نظر و موثربودن در تصمیم‌گیری‌ها و انجام کارها یک الگوی کاری بین چارگونی‌ها است.

 در چارگون ما برای بهبود این شرایط از روش‌ها و ابزارهای مختلفی استفاده می‌کنیم که کمک می‌کند تا فضای مشارکت بهتر شکل بگیرد.

1- جلسات فراتیمی
برقراری ارتباط و اطلاع رسانی یکی از عوامل مهم در ایجاد بستر مشارکت است، چرا که هر شرکتی از مجموعه فرآیندها و فعالیتها تشکیل شده است. در مرحله اول همفکری مدیران میانی با کارشناسان و سپس همفکری مدیران ارشد و میانی باعث می‌شود تا نگاه به فعالیت‌ها در دو لایه مختلف شکل بگیرد. جلسات فراتیمی اعضای تیم‌های مختلف را کنار هم می‌نشاند تا راجع به مسائل مختلف به تبادل نظر بپردازند و در صورت نیاز اقداماتی را انجام دهند.

مشارکت: راه و روش چارگونی
پالس – شبکه اجتماعی داخلی چارگون

2- شبکه اجتماعی داخلی
یک شرکت به‌عنوان یک جامعه کوچک برای رشد کردن به مشارکت نیاز دارد و این مشارکت می‌تواند در بسترهای مختلف و با رویکردهای متفاوت شکل بگیرد.
شبکه اجتماعی داخلی چارگون این فرصت را می‌دهد تا همکاران در خصوص موارد مختلف به بحث و گفتگو بپردازند و ایده‌های‌ خود را مطرح کنند. به‌عنوان مثال این شبکه اجتماعی داخلی بستر مناسبی شد برای رشد فعالیت‌های خیریه، گروه‌های عکاسی و اظهار نظر در خصوص سرویس‌های داخلی.

همکاران واحد مشاوره فروش جهت ارائه خدمات مشاوره درحوزه‌های مختلف نرم‌افزاری آمادگی دارند.

در شبکه اجتماعی داخلی چارگون که با نام پالس شناخته می‌شود، وبلاگ‌های فردی و سازمانی وجود دارند و همچنین مایکروبلاگینگ سازمانی که کمک می‌کند تا نظرات و ایده‌ها به اشتراک گذاشته شوند و دیگران علاوه برمطلع شدن از رویدادها عضو گروه‌های مختلف با موضوع‌های متنوع شوند.

پروژه جدیدی که در این بخش شروع شده مشارکت در اطلاع رسانی است. در این پروژه همه افراد می‌توانند اخبار و رویدادهای گروه‌های کاری خود را از طریق سیگما منتشر کنند. اهمیت این موضوع از آنجایی است که با توجه به گستردگی چارگون، نیاز است تا مکانیزمی برای مطلع بودن افراد از فعالیت‌ها وجود داشته باشد و از طرفی ممکن است شخصی توان و علاقه مشارکت در کارهایی را داشته باشد که در بخشی دیگر از شرکت در حال اجرا است.

3- فعالیت‌های گروهی

همیشه همه‌چیز راحت و بدون مشکل پیش نمی‌رود. چالش‌ها و تقابل نظرات وجود دارد. ما از کار کردن خسته می‌شویم و می‌خواهیم که کمی در فضای دور از کار دوباره خود را بازیابی کنیم. گاهی با رفتن در طبیعت، گاهی با بازی کردن، گاهی با انجام فعالیت‌های هنری، گاهی با ورزش و ….

مسابقات پینت‌بال سالیانه، عکاسی در طبیعت، فعالیت‌های خیریه، تورهای تفریحی، همه و همه به چارگونی‌ها کمک می‌کند تا خستگی و چالش‌ها را پشت‌سر بگذارند، دوباره کنار هم قرار بگیرند و کار را شروع کنند و چه چیزی بهتر از این‌که یک جلسه داخلی در چارگون با یادآوری خاطره مسابقه ورزشی، یا تفریح روز گذشته و لبخندی که شکل می‌گیرد شروع شود؟

مطالب مرتبط

چه‌کسی مسئول ایجاد تغییرات در سازمان می‌باشد؟
چه‌کسی مسئول ایجاد تغییرات در سازمان می‌باشد؟

[caption id="attachment_228" align="alignright" width="240"] تغییرات پیش‌رو[/caption] سازمان‌ها و شركت‌ها برای اينكه بتوانند در بازار رقابتی و نابسامان فعلی به حيات ... ادامه مطلب »

مشارکت: راه و روش چارگونی
مشارکت: راه و روش چارگونی

روزهای اولی که وارد چارگون شدم - حدود دو سال پیش - وقتی قرار بود اولین جلسه با مدیرعامل و ... ادامه مطلب »

یک جلسه مفید برای انتشار اطلاعات پروژه در سازمان
یک جلسه مفید برای انتشار اطلاعات پروژه در سازمان

یکی از دغدغه‌های سازمان‌های پروژه محور، انتشارات به موقع و دقیق اطلاعات پروژه برای منظور‌های مختلف می‌باشد. سازمان‌ها نیاز دارند ... ادامه مطلب »

سه رویکرد کار تیمی در چارگون
سه رویکرد کار تیمی در چارگون

در هر سازمانی داشتن ویژگی و رویکرد کار تیمی از اهمیت بالایی برخودار است، اما رسیدن به شرایط آرمانی در ... ادامه مطلب »

جستجوی مطالب بیشتر

هیچ دیدگاهی ارسال نشده‌است!

در بحث پیرامون این مطلب شرکت کنید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.