با راه‌اندازی سیستم انبارداری چارگون در بنیاد شهید و امور ایثارگران این سازمان به جمع کاربران نرم افزارهای راهکار لجستیک دیدگاه پیوست.

به گفته عادله قاسمی کارشناس استقرار راهکار لجستیک دیدگاه نصب و پیاده‌سازی نرم‌افزار انبار و حسابداری انبار دیدگاه، فرایندهای مرتبط با درخواست کالا را در این سازمان مکانیزه کرده است. خانم قاسمی در توضیح ابعاد پروژه به ابعاد بزرگ این سازمان اشاره کرده و گفت:

«بنیاد شهید یک سازمان بزرگ است که در حال حاضر حدود ۱۰ هزار کاربر از سیستم‌های نرم‌افزاری دیدگاه در این سازمان استفاده می‌کنند. پراکندگی جغرافیایی شعب و ادارات زیرمجموعه این سازمان در سراسر کشور، موجب شد پروژه استقرار سیستم انبارداری چارگون در بنیاد شهید در ابعاد کمی و کیفی گسترده‌ای اجرا شود.»

او ادامه داد: «پراکندگی جغرافیایی ادارات سازمان و استفاده از سیستم‌های جزیره‌ای، پراکندگی در داده‌ها و اطلاعات حوزه انبارداری و مدیریت اموال ایجاد کرده بود. این موضوع ورود داده‌ها به سیستم یکپارچه دیدگاه را دشوار می‌کرد که با کمک و همراهی صمیمانه تیم فناوری اطلاعات سازمان موفق به انجام آن شدیم.»

مشکلات بنیاد شهید و امور ایثارگران قبل از نصب سیستم انبارداری چارگون

در ادامه کارشناس استقرار راهکار لجستیک دیدگاه توضیح داد که در گذشته فقدان داده‌های منسجم و عدم امکان گزارش‌گیری در لحظه از داده‌های انبار، مدیریت اموال را در این سازمان با مشکل مواجه کرده بود. از سوی دیگر فرایند خرید و تدارکات نیاز به ثبت و پیگیری دقیق‌تری داشت تا مدیران بنیاد بتوانند نظارت بهتری بر عملکرد مالی سازمان و فرایندهای خرید کالا اعمال کنند.

تهیه گزارشات یکپارچه و جامع از وضعیت اموال و فرایندهای خرید و تدارکات همه ادارات در سطح کشور نیازمندی مهم دیگر این سازمان بود.

همکاران واحد مشاوره فروش جهت ارائه خدمات مشاوره درحوزه‌های مختلف نرم‌افزاری آمادگی دارند.

نصب نرم‌افزار خرید و تدارکات و نرم افزار مدیریت اموال چارگون در بنیاد شهید

به گفته عادله قاسمی به دنبال قرارداد نصب و راه‌اندازی سیستم‌ انبارداری چارگون در بنیاد شهید، نرم‌افزار خرید و تدارکات نیز در این مجموعه پیاده‌سازی شد.

بعد از پیاده‌سازی سیستم انبارداری دیدگاه محصول شرکت چارگون، یکپارچگی اطلاعات در فرایندهای انبارداری این سازمان ایجاد شد. از طرف دیگر اتوماتیک شدن تمامی فرآیندها در حوزه مدیریت انبار و قابلیت دسترسی نظارتی برای مدیران مربوطه، کاهش هزینه و بهبود بهره‌وری قابل توجهی در بنیاد ایجاد کرده است.

کارشناس استقرار راهکار لجستیک دیدگاه توضیح داد که مکانیزه شدن خرید کالا و مدیریت اموال منجر به صرفه‌جویی در وقت و انرژی در این سازمان شده است و هم‌اکنون فرآیند سفارش خرید مطابق با آیین‌نامه معاملات انجام می‌شود.

 

امکانات سیستم انبارداری چارگون در راهکار لجستیک دیدگاه

سیستم انبارداری دیدگاه، وظیفه حفظ و به‌هنگام‌سازی کلیه اقلام انبار یک یا چند سازمان را در ابعاد گوناگون بر عهده دارد. این سیستم به‌گونه‌ای طراحی شده است که کلیه واسط‌های ارتباطی لازم جهت دریافت و ارسال اطلاعات از/به حوزه‌های جانبی نظیر سفارشات، تدارکات را به دو صورت مکانیزه و غیرمکانیزه داراست. برخی امکانات شاخص این سیستم به شرح زیر هستند:

 •  تعریف اطلاعات پایه، شامل تعریف انواع واحد‌های اندازه‌گیری، انواع انبار، انواع مستندات (رسید‌ها و حواله‌ها)
 • تعریف ساختار انبار به‌صورت درختی به همراه تعیین محدوده فعالیت و مشخصات آنها
 • تعین روش‌های قیمت‌گذاری شامل میانگین موزون، (FIFO) و روش استاندارد بر اساس قیمت وارده
 • تعیین نقطه سفارش کالاها به همراه نقطه بهینه سفارش و حداکثر موجودی
 • مشخص نمودن کالاهای مجاز مربوط به هر انبار
 • اعطای دسترسی ثبت درخواست کالا به تمامی کارمندان
 • تعریف روال درخواست کالا مطابق با نیاز سازمان
 • استفاده از کارتابل، جهت بررسی مشاهده موجودی کالا در انبار در زمان تأیید درخواست کالا
 • ثبت تاریخ انقضا برای کالاهای فاسدشدنی و ارسال یادآوری برای کالاهای نزدیک به تاریخ انقضا
 • صدور قبض انبار برای کالاهای خریداری شده با ذکر تاریخ ورود آنها به انبار
 • ثبت مشخصات فروشنده، فاکتور و کارپرداز در قبض انبار
 • اسکن و پیوست فاکتور در زمان ثبت رسید قبض انبار
 • ثبت سند رسید به‌صورت موقت و تبدیل به آن به رسید دائم، پس از بررسی و تأیید
 • ثبت اضافات و کسور قانونی و هزینه‌های جانبی کالا و فاکتور خرید
 • ثبت مشخصات فنی کالا‌های وارد شده به انبار در قبض انبار و مشاهده موجودی به ازای هر مشخصه

شایان ذکر است سیستم انبارداری چارگون در نسل جدید دیدگاه پیاده‌سازی شده و از قابلیت‌های نرم‌افزاری زیرساخت زاگرس استفاده می‌کند.

اشتراک گذاری :