پرش به محتوای اصلی

۸ استراتژی برای شروع موفق استقرار BPM و نرم افزار BPMS

استقرار سیستم مدیریت فرآیند

اکثر سازمان‌ها می‌دانند که نرم‌افزار BPMS و مدیریت فرآیند کسب‌وکار (BPM) می‌تواند منافع طولانی‌مدت ایجاد کند، اما به دلیل شکست‌های گسترده در پروژه‌های این چنینی این ذهنیت به وجود آماده است که استقرار BPMS و پیاده‌سازی BPM یک پروژه کوتاه‌مدت پیچیده و مخرب خواهد بود. ما اعتقاد داریم در صورتی که اهداف معقولی را تعیین کنید، سیستمی را انتخاب کنید که برای نیازهای شما مناسب باشد و به صورت سازمان‌یافته پروژه‌ی خود را پیش ببرید، می‌توانید امیدوار باشید که پروژه خود را به سلامت به انجام برسانید و برای شروع موفق استقرار BPM آماده شوید. در این مقاله درباره ۸ استراتژی برای شروع پروژه‌های استقرار BPMS توضیح می‌دهیم.

شروع کار با BPM

استراتژی‌های شروع استقرار BPMS

برای استقرار نرم افزار و سیستم BPMS باید استراتژی‌های خاصی را در نظر بگیرید و رعایت کنید. این استراتژی‌ها عبارتند از:

همکاران واحد مشاوره فروش جهت ارائه خدمات مشاوره درحوزه‌های مختلف نرم‌افزاری آمادگی دارند.
 1. سعی نکنید نحوه کاری که انجام می‌شود را مدل کنید. سعی کنید نحوه کاری که باید انجام شود مدل کنید

  مشخص کنید که در نقطه شروع چه انتظاری از نسخه اول فرآیند دارید. این نسخه باید تا جایی که می‌تواند ساده باشد و در عین حال باید مورد توافق تمام ذینفعان فرآیند باشد.

 2. بزرگ فکر کنید اما از کوچک شروع کنید

  به جای این که تغییرات را در مقیاس کلان ایجاد کنید، یک رویکرد افزایشی را در پیش بگیرید. هنگامی که با یک پروژه کوچک و با قابلیت کنترل شروع می‌کنید، نتایج قابل سنجشی به دست می‌آورید که راه را برای اجرای گسترده‌تر تسهیل می‌کند. اولین پیاده‌سازی پروژه باید عملیاتی و نتایج آن برای سازمان قابل مشاهده باشد. شاید این نتیجه با آنچه که مطلوب نهایی است فاصله داشته باشد اما مهم این است که نسخه اول بدون نتیجه نباشد. اگر اولین پیاده‌سازی پروژه BPM منجر به نتیجه‌‌ی هر چند کوچک نشود هیچ‌کس تحت تأثیر قرار نخواهد گرفت. از طرفی اگر خروجی‌های موردانتظار را چنان بزرگ و دست‌نیافتنی تعریف کنید، هیچ‌گاه به هیچ خروجی نخواهید رسید. سنگ بزرگی می‌شود که نمی‌زنید. شاید فقط از دستتان بیفتد روی شصت پایتان.

 3. همه ذینفعان پروژه را درگیر توسعه و آزمایش کنید

  در طول پروژه BPM تا حد ممکن همکاری بین توسعه‌دهندگان و کاربران نهایی را تشویق کنید. افرادی که در واقع می‌دانند روند کار چگونه است و بیشتر اوقات مسئول اثربخشی آن هستند، باید در مرحله مدل‌سازی فرآیند درگیر شوند. واحد IT می‌داند که چگونه مدل‌های فرآیند را در نرم افزار BPMS به فرایندهای مکانیزه تبدیل کند. آن‌ها همچنین فرآیند را با سامانه‌های دیگر یکپارچه می‌کند. اما درنهایت کاربران نهایی از آنها استفاده می‌کنند. بنابراین لازم است که همکاری مناسبی بین کاربران نهایی و توسعه‌دهنگان شکل گیرد.

پروژه BPM

 1. BPMS مناسب انتخاب کنید

  برنامه‌های BPMS به اشکال متفاوت برای مخاطبان مختلف طراحی شده‌اند. BPMS انتخابی باید پاسخگوی نیاز واحد فناوری اطلاعات، کابران نهایی و مالکین فرآیند باشد. نرم‌افزار انتخابی علاوه بر این که باید قابلیت‌های مورد نیاز سازمان را داشته باشد، باید برای کاربران نهایی به سادگی قابل استفاده باشد و در عین حال از پشتیبانی مناسبی برخوردار باشد.

 2. یک قهرمان را انتخاب کنید

  برای مدیریت مراحل پیاده‌سازی، یک قهرمان انتخاب کنید. قهرمان لزوماً نباید از گروه مدیران سازمان انتخاب شود. بسته به شرایط ممکن است مناسب باشد که به جای ایشان، شخصی با سابقه فنی منصوب شود. نقش قهرمان این است که مراحل استقرار نرم افزار BPMS را در سازمان راهبری کند. با کاربران تعامل کند تا بر مقاومت آنها غلبه کرده و ایشان را با پروژه همراه کند. قهرمان باید بین نیاز کاربران و سازمان و مدیریت تعادل برقرار کند.

 3. نقاط عطف را تعیین کنید

  پروژه استقرار BPMS و BPM یک پروژه میان‌مدت تا بلندمدت است. اما باید در برنامه‌های کوتاه‌مدت خروجی‌های پروژه قابل عرضه به سازمان باشد. زمان و نوع خروجی‌های کوتاه‌مدت باید شفاف باشد. لازم است که اولین مزایای اجرای BPMS سریع نشان داده شود. محصولات قابل تحویل را بر اساس نتایج تعریف کنید. چیزی که دیگران واقعاً می‌توانند مشاهده یا استفاده کنند.

  KPI

 4. نتایج را مرحله به مرحله اندازه‌گیری کنید

  نتایج رویه‌های جدید را اندازه‌گیری کنید تا ببینید آیا این طرح به تغییراتی نیاز دارد یا خیر. مشخص کنید برای اندازه‌گیری مقدار ارزش افزوده به چه نوع داده‌ای نیاز دارید. برای جمع‌آوری آن داده‌ها روشی در نظر بگیرید، مانند شاخص‌های اصلی عملکرد (KPI). KPIها را می‌توانید در داشبوردها و نمودارهای مختلف ردیابی کنید. داده‌های ذخیره شده، هم نتایج آزمون و هم فرآیندهای جاری را نمایش می‌دهند که می‌توانید در هر مرحله از آن‌ها استفاده کنید. با در نظر گرفتن این 8 استراتژی شانس موفقیت پروژه‌های استقرار BPM و BPMS را بیشتر خواهید کرد. البته بسته به فرهنگ سازمان و بلوغ فرآیندی سازمان این احتمال هست که شما به این 8 مورد، مواردی را بیفزایید.

 5. در صورت لزوم از خدمات مشاره BPM و خدمات مشاوره BPMS استفاده کنید

  در صورتی که به نتایج بهتر و سریع‌تری نیاز دارید، به جای این که اجرای BPM سازمان خود را کاملاً داخلی انجام دهید از متخصصان و مشاوران استفاده کنید. مهم‌ترین مزیت استفاده از مشاوران، تجربه‌ای است که از آن‌ها به دست می‌آورند. حتماً مشاوری را انتخاب کنید که علاقه‌مند باشد به شما ماهیگیری یاد بدهد و نه فقط برای شما ماهی بگیرد.

با در نظر گرفتن این 8 استراتژی شانس موفقیت پروژه‌های استقرار BPM و BPMS را بیشتر خواهید کرد. البته بسته به فرهنگ سازمان و بلوغ فرآیندی سازمان این احتمال هست که شما به این 8 مورد، مواردی را بیفزایید.

مطالب مرتبط

مشتریان چارگون گردهم جمع می‌شوند
مشتریان چارگون گردهم جمع می‌شوند

چهارمین گردهمایی سالانه چارگون یکم آذرماه در هتل المپیک برگزار می‌شود. به گزارش روابط عمومی شرکت چارگون در بخش نخست ... ادامه مطلب »

شروع پربار چارگون در سال جدید
شروع پربار چارگون در سال جدید

تیم فروش شرکت چارگون روزهای نخست سال ۹۴ را با تعریف پروژ‌ه‌های مختلفی در سازما‌ن‌ها، نهاد‌ها و شرکت‌های دولتی و ... ادامه مطلب »

سازمان‌های مشتری چارگون
اختتام بیش از ۲۰ پروژه متنوع در سازمان‌های مشتری چارگون

تیم استقرار چارگون بیش از 20 پروژه متنوع را در سازمان‌ها و شرکت‌های مشتری خود به اتمام رساند. به گزارش روابط عمومی ... ادامه مطلب »

شرکت توزیع نیروی برق
عملیاتی‌سازی نرم‌افزار دیدگاه همراه در شرکت توزیع برق یزد

شرکت توزیع نیروی برق استان یزد با خرید لیسانس و ارائه خدمات نصب و عملیاتی‌سازی نرم‌افزار دیدگاه همراه دامنه همکاری ... ادامه مطلب »

نرم‌افزار BPMS دیدگاه در شرکت دارویی تامین استقرار می‌یابد

شرکت سرمایه‌گذاری دارویی تامین با خرید لیسانس و ارائه خدمات نصب، آموزش و عملیاتی‌سازی نرم‌افزار BPMS دیدگاه، دامنه همکاری خود ... ادامه مطلب »

اتوماسیون اداری چارگون در دانشگاه آزاد اسلامی قزوین استقرار می‌یابد

دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین با خرید لیسانس و ارائه خدمات نصب، آموزش و عملیاتی‌سازی نرم افزارهای حوزه اتوماسیون اداری ... ادامه مطلب »

سازمان حسابرسی محصولات دیدگاه را برگزید
سازمان حسابرسی محصولات دیدگاه را برگزید

سازمان حسابرسی با خرید لیسانس و ارائه خدمات نصب، آموزش و عملیاتی‌سازی نرم‌افزارهای حوزه اتوماسیون اداری و BPMS در فهرست ... ادامه مطلب »

سازمان حسابرسی
سازمان حسابرسی محصولات دیدگاه را برگزید

سازمان حسابرسی با خرید لیسانس و ارائه خدمات نصب، آموزش و عملیاتی‌سازی نرم‌افزارهای حوزه اتوماسیون اداری و BPMS دیدگاه در ... ادامه مطلب »

مجموعه نرم‌افزارهای دیدگاه در تبریز
استقرار نرم‌افزار حقوق و دستمزد دیدگاه در دانشگاه علوم پزشکی تبریز

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز با خرید لیسانس و ارائه خدمات نصب، آموزش و عملیاتی‌سازی نرم‌افزارهای راهکار ... ادامه مطلب »

جستجوی مطالب بیشتر

هیچ دیدگاهی ارسال نشده‌است!

در بحث پیرامون این مطلب شرکت کنید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.