هوش مصنوعی (AI) نقشی حیاتی در تحول دیجیتالی حسابداری و امور مالی بر عهده دارد و کاربرد هوش مصنوعی در حسابداری انکارناپذیر است. در حقیقت هوش مصنوعی به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین فناوری‌های امروزی در جهان در حال ظهور است. حضور آن را می‌توان در همه جا احساس کرد، از مشاغل گرفته تا خدمات مراقبت‌های بهداشتی، آموزش، اتوماسیون خانگی و غیره.

در دنیای امروز، هوش مصنوعی نقشی محوری در زندگی روزمره ایفا می‌کند و در همه حوزه‌ها حضور دارد، چه گوشی‌های هوشمند ما باشد و چه برنامه‌هایی که از آن استفاده می‌کنیم. هوش مصنوعی به همه چیز در اطراف ما قدرت می‌دهد.

ماشین‌های هوش مصنوعی بار انجام کارهای تکراری و وقت‌گیر را بر عهده می‌گیرند. هوش مصنوعی در حسابداری دخالت انسان را کاهش می‌دهد. در این مقاله، در مورد اینکه چگونه برنامه‌های کاربردی و خدمات هوش مصنوعی به کارشناسان مالی در انجام سریع‌تر مسئولیت‌های عادی خود کمک می‌کنند، بحث می‌کنیم.

تحول کاربرد هوش مصنوعی در حسابداری

هوش مصنوعی می‌تواند صنعت مالی و حسابداری را با پیشرفت‌هایی در حذف کارهای خسته‌کننده برای متخصصان مالی جهت انجام تحلیل‌ها و مشاوره در سطوح بالاتر به مشتریان متحول کند. با این حال، سازمان‌ها به دلیل عدم اطمینان در مورد کسب و کار یا بازگشت سرمایه، در به‌کارگیری هوش مصنوعی در نیروی کار خود تردید دارند.

اتوماسیون در حسابداری به سادگی می‌تواند به کسب و کارها و متخصصان مالی کمک کند تا کار خود را به نحو احسن انجام دهند. مجوز خودکار و تبدیل اسناد با فناوری هوش مصنوعی چندین فرآیند حسابداری داخلی را سرعت می‌بخشد، از جمله تهیه و خرید، صورت‌حساب، سفارشات خرید، گزارش هزینه، حساب‌های پرداختنی و دریافتنی و غیره.

هوش مصنوعی در انجام وظایف پیچیده حسابداری مانند جمع‌آوری تراکنش‌ها و گرد‌آوری آنها در صورت‌های مالی و اظهارنامه‌های مالیاتی محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند. یکی از مهم‌ترین چالش‌های حسابداران، حجم انبوه تراکنش‌هایی است که مشتریان باید با فضای B2B با صدها و هزاران مشتری و میلیون‌ها فاکتور بر اساس هر تراکنش سر و کار داشته باشند. بنابراین، زمان زیادی صرف معاملات انبوه می‌شود. هنگامی که شما مجبور هستید بسیاری از تراکنش‌ها را دریافت و هر تراکنش را ثبت کنید، نقش فناوری به میان می‌آید و به تراکنش‌های پیچیده اجازه می‌دهد تا به یک فرآیند ساده‌تر تبدیل شوند. علاوه بر این، هوش مصنوعی می‌تواند به راحتی صورت‌های مالی را پیش‌بینی کند. بنابراین، مفهوم اصلی این است که با یادگیری ماشین، متخصصان حسابداری می‌توانند داده‌های آینده را بر اساس داده‌ها / سوابق گذشته پیش‌بینی کنند.

هوش مصنوعی وعده افزایش بهره‌وری و کیفیت خروجی‌ها را می‌دهد و در عین حال شفافیت و قابلیت ممیزی بیشتر را ممکن می‌سازد. نه تنها هوش مصنوعی می‌تواند طیف گسترده‌ای از امکانات را فراهم کند و مسئولیت‌های منظم تیم مالی در یک سازمان را به حداقل برساند، بلکه از نظر زمانی کارآمدتر خواهد بود و پتانسیل انجام کارهای بیشتری را با منابع متخصصان حسابداری ایجاد می‌کند.

کاربرد هوش مصنوعی در حسابداری

اهمیت هوش مصنوعی در حسابداری و امور مالی

هوش مصنوعی نقش مهمی در حسابداری و امور مالی ایفا می‌کند. پیشرفت‌های فناوری باعث تسریع فرآیندهای کاری حسابداری و مالی می‌شود.

براساس تحقیقات، نیروی کار جهانی نگران این است که ربات‌ها و برنامه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در آینده جایگزین شغل‌های آنها شوند. حتی کارمندان مالی نیز می‌ترسند که اگر ربات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در محل کار قرار گیرند، شغل خود را از دست بدهند.

به طور کلی، نقش یک متخصص امور مالی، ایجاد استراتژی‌هایی برای توزیع دارایی‌های تجاری و اطمینان از بهره‌وری است. در حالی که نقش کارشناسان حسابداری در تجارت ثبت هر تراکنش مالی کسب و کار و نگهداری گزارش بدون خطا است.

اشتباهات هنگام ثبت تراکنش‌های مالی، اشتباهات حسابرسی و اشتباهات فرآیند تدارکات، مسائل جاری است که امروزه متخصصان حسابداری با آن مواجه هستند.

هوش مصنوعی با خودکار کردن تمام وظایف معمول منابع، نقش مهمی در حسابداری و امور مالی ایفا می‌کند. فناوری‌های هوش مصنوعی، از جمله یادگیری ماشینی (ML) (در حسابداری) و یادگیری عمیق، به متخصصان حسابداری و امور مالی کمک می‌کنند تا وظایف خود را به نحو احسن انجام دهند. برنامه‌های مالی مبتنی بر هوش مصنوعی و برنامه‌های حسابداری هوش مصنوعی، به نیروی انسانی برای مدیریت بهتر مسئولیت‌های خود و بهبود بهره‌وری کمک می‌کنند.

از این رو، ادغام هوش مصنوعی در سیستم‌ها و برنامه‌ها، کیفیت و سرعت عملیات مالی و حسابداری را بهینه می‌کند و به تیم در اطمینان از داده‌های خطای صفر کمک می‌کند.

در ادامه به فرصت‌هایی می‌پردازیم که هوش مصنوعی به دیجیتالی کردن کامل وظایف حسابداری و مالی کمک می‌کند.

نقش هوش مصنوعی در حسابداری و امور مالی

در ادامه به چند راه‌حل کاربردی اشاره می‌کنیم که به شما می‌گوید چگونه هوش مصنوعی بر صنعت حسابداری و مالی تأثیر می‌گذارد. بیایید نگاهی به محبوب‌ترین موارد استفاده از هوش مصنوعی در بخش مالی و حسابداری بیندازیم.

 1. ماشین‌ها مغز انسان را تکرار می‌کنند

کاربرد و نقش اصلی هوش مصنوعی در حسابداری تقلید از عملیات انسانی است. بله، استفاده از هوش مصنوعی در حسابداری و امور مالی به طور فزاینده‌ای محبوبیت کسب کرده است، به ویژه برای خودکارسازی وظایف معمول انسان.

اتوماسیون، چت ربات‌های هوش مصنوعی، ابزارهای یادگیری ماشین و سایر فناوری‌های هوش مصنوعی نقش مهمی در بخش مالی ایفا می‌کنند. شرکت‌های حسابداری و مالی در حال سرمایه‌گذاری بر روی این فناوری‌ها هستند و آنها را به بخشی از تجارت خود تبدیل می‌کنند.

به گفته محققان، اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی و اپلیکیشن‌های ML (Machine Learning) بر متخصصان حسابداری و امور مالی و مشاغل روزمره آنها تأثیر می‌گذارند. با استفاده از هوش مصنوعی و ML، کارشناسان مالی می‌توانند بهره‌وری را بهبود بخشند و با مشتریان جدید معامله کنند.

اتوماسیون، هوش مصنوعی و سایر ابزارهای یادگیری ماشین نقش حیاتی در بخش حسابداری دارند. با استفاده از هوش مصنوعی و ابزارهای یادگیری ماشین، حسابداران و حسابرسان می‌توانند وظایف مختلفی را انجام دهند. در حالی که کارشناسان مالی می‌توانند بهره‌وری را بهبود بخشند و با مشتریان جدید معامله کنند. بنابراین، هوش مصنوعی می‌تواند برای کارهای یکنواخت مانند وارد کردن داده‌ها و تطبیق استفاده شود، که در غیر این صورت زمان بیشتری می‌برد، و خطاها را حذف می‌کند و مسئولیت را کاهش می‌دهد. با انجام وظایف پیش پا افتاده، حسابداران آزاد خواهند بود تا در نقش‌های مشاوره‌ای بیشتری شرکت کنند.

 1. ربات‌های هوش مصنوعی بسیاری از وظایف حسابداری را انجام می‌دهند

هوش مصنوعی و آینده حسابداری در سال‌های آینده مانند خواهر و برادر باقی می‌مانند! راه‌حل‌های هوش مصنوعی می‌توانند تمام رویه‌های حسابداری را خودکار و ضمن کاهش هزینه‌ها، کارایی عملیاتی را تضمین کنند.

از آنجایی که اتوماسیون در حال دسترسی به هر گوشه از یک تجارت است، شرکت‌های مالی نیز تحول دیجیتالی را که از پیشرفت‌های فناوری به دست می‌آید، اتخاذ می‌کنند. رهبران حسابداری و مالی که هوش مصنوعی را به کار گرفتند، در آینده تحولات دیجیتال رتبه‌بندی خواهند شد.

کاربرد هوش مصنوعی در حسابداری

مزایا و کاربرد هوش مصنوعی در حسابداری بیشتر است. اکنون، بیایید نگاهی بیندازیم که ماشین‌های هوش مصنوعی چه کارهایی می‌توانند در حسابداری و امور مالی انجام دهند:

 1. هوش مصنوعی برای مدیریت صورت‌حساب و فاکتور

هوش مصنوعی نقش مهمی در حسابداری و امور مالی برای خودکارسازی عملکردهای مدیریت صورت‌حساب و فاکتور ایفا می‌کند. سیستم‌های مدیریت فاکتور مبتنی بر هوش مصنوعی موجود به مشتریان کمک می‌کنند تا پردازش فاکتورها را کارآمد کنند.

تحول دیجیتال در حسابداری و امور مالی باورنکردنی است. ماشین‌های دیجیتالی که از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند، به لطف پیشرفت‌های فناوری در بخش مالی کدهای حسابداری را یاد می‌گیرند که به بهترین وجه برای هر فاکتور مناسب است.

 1. حضور تأمین‌کننده

برنامه‌های نرم‌افزاری مبتنی بر هوش مصنوعی برای حسابداری و امور مالی می‌توانند تأمین‌کنندگان را با بررسی جزئیات مالیاتی یا امتیازات اعتباری آنها بررسی کنند. ابزارهای هوش مصنوعی می‌توانند همه تأمین‌کنندگان را در سیستم‌ها بدون نیاز به انسان تنظیم کنند. علاوه بر این، آنها همچنین می‌توانند پورتال‌های پرس‌وجو را برای دریافت داده‌های مورد نیاز تنظیم کنند.

 1. هوش مصنوعی برای خودکارسازی تدارکات

بسیاری از شرکت‌ها روش‌های خرید خود را روی کاغذ ثبت می‌کنند. آنها سیستم‌ها و سوابق مختلفی را نگهداری می‌کنند که در ارتباط با یکدیگر نیستند و ممکن است منجر به خطاهای داده شود.

استفاده از Ai (هوش مصنوعی) در تدارکات فرآیندها را بدون کاغذ می‌کند. ماشین‌های هوش مصنوعی داده‌های بدون ساختار را با استفاده از API (Application Programming Interface) پردازش می‌کنند، فرآیند تدارکات خودکار خواهد شد. چنین فرآیند هوشمندی فرآیندهای زمان‌بر را خودکار می‌کند و به متخصصان تدارکات اجازه می‌دهد زمان بیشتری را برای بررسی استراتژی‌های تدارکات مبتنی بر نتایج صرف کنند.

 1. هوش مصنوعی برای حسابرسی دقیق

نقش هوش مصنوعی در حسابرسی داخلی یکی از کاربردهای برتر این فناوری پیشرفته است. دیجیتالی شدن در فرآیند ممیزی سطح امنیت را افزایش می‌دهد. با استفاده از یک ردیاب دیجیتال، حسابرسان می‌توانند هر فایلی را که به آن دسترسی پیدا می‌شود، ردیابی کنند. به جای جست‌وجوی تمام اسناد کاغذی، فایل‌های دیجیتالی می‌توانند کار حسابرسی را آسان کنند.

از این رو، فرآیند دیجیتالی شدن در حسابرسی، دقت ممیزی را بهبود می‌بخشد. بنابراین هوش مصنوعی در حسابداری به ثبت هر تراکنش مالی شرکت کمک می‌کند. ممیزی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی کارآمدتر و کامل‌تر هستند.

 1. جریان‌های نقدی ماهانه / سه ماهه

ربات‌های مجهز به هوش مصنوعی می‌توانند داده‌ها را از منابع بسیاری جمع‌آوری کرده و آن داده‌ها را یکپارچه کنند. ابزارها، دستگاه‌ها یا برنامه‌های هوش مصنوعی نه تنها فرآیندهای شما را سرعت می‌بخشند، بلکه فرآیندهای مالی شما را دقیق و ایمن می‌کنند. جریان‌های نقدی ماهانه، سه ماهه یا سالانه با استفاده از برنامه‌های کاربردی مبتنی بر هوش مصنوعی به راحتی جمع‌آوری و ادغام می‌شود.

 1. برنامه‌های مدیریت هزینه‌های هوش مصنوعی

مدیریت هزینه‌ها یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از هوش مصنوعی در حسابداری و مالی است. بازنگری و نهایی کردن هزینه‌ها برای تأیید انطباق آنها با هنجارهای شرکت کار دشواری است.

فرآیند دستی زمان بیشتری را برای تیم مالی شما مصرف می‌کند. به جای انسان، ماشین‌ها می‌توانند این وظایف را سریع و کارآمد انجام دهند. اپلیکیشن‌های مالی هوش مصنوعی می‌توانند تمام رسیدها را بخوانند، هزینه‌ها را بررسی کنند و همچنین در صورت وقوع تخلف، به نیروی انسانی هشدار دهند.

رشد بازار هوش مصنوعی در حسابداری برای توسعه برنامه‌های مدیریت هزینه در سال‌های آینده فراوان خواهد بود. استفاده از هوش مصنوعی در صنعت حسابداری و مالی به سازمان‌ها کمک می‌کند تا دیجیتالی‌سازی را تسریع کنند، کیفیت خدمات را بهبود بخشند، برند را 24 ساعته و هر روز هفته در دسترس قرار دهند و حداکثر بازدهی را ایجاد کنند.

 1. تحریف در حسابداری

با کمک هوش مصنوعی و اتوماسیون، سازمان‌های پرداخت می‌توانند داده‌های بیشتری را برای تجزیه و تحلیل فعالیت‌های کلاهبرداری کشف کنند. این به پردازش حجم عظیمی از داده‌ها از منابع مختلف و حل تراکنش‌های پیچیده کمک می‌کند.

 1. ابزارهای هوش مصنوعی وظایف حسابداری را آسان‌تر می‌کنند

ماشین‌های هوش مصنوعی وظایف حسابداری را بیشتر خودکار می‌کنند. این امر به بهره‌وری بیشتر و کاهش هزینه‌ها کمک می‌کند. همان‌طور که اتوماسیون در هر شرکتی در حال اجرا شدن است، سازمان‌های مالی نیز تحول دیجیتال را اتخاذ می‌کنند.

 1. ربات‌های چت هوش مصنوعی- دستیاران مجازی دیجیتال در امور مالی و حسابداری

رشد بازار هوش مصنوعی در حسابداری و امور مالی برای توسعه و ادغام دستیاران مجازی هوشمند در برنامه‌ها و سیستم‌های نرم‌افزاری به شرکت‌های مالی در ارائه تجربیات دیجیتالی برجسته به مشتریان خود کمک می‌کند.

چت ربات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی برای حل مؤثر سؤالات کاربران توسعه یافته‌اند. سؤالات ممکن است شامل آخرین جزئیات موجودی حساب، صورت‌حساب‌ها، صورت‌حساب‌های اعتباری، وضعیت حساب و غیره باشد.

بنابراین، نرم افزارهای کاربردی و راه‌حل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی برای صنعت حسابداری و مالی به ارائه‌دهندگان خدمات در بسیاری از جنبه‌ها کمک می‌کند. پیاده‌سازی هوش مصنوعی در صنعت حسابداری و مالی، فرآیندی روان را تضمین می‌کند و به بانک‌ها و شرکت‌های مالی اجازه می‌دهد راحتی بیشتری را برای مشتریان خود فراهم کنند.

کاربرد هوش مصنوعی در حسابداری

هوش مصنوعی و حسابداری

اگرچه هوش مصنوعی تقریباً در هر زمینه‌ای از کسب و کار مفید است، اما ثابت کرده است که واقعاً در عرصه حسابداری انقلابی است. حسابداران به جای اینکه روزها را صرف بررسی ستون‌های اعداد کنند، اکنون می‌توانند اطلاعات مورد نیاز خود را با کلیک یک دکمه استخراج کنند. این نه تنها صرفه‌جویی زیادی در زمان دارد، بلکه داده‌های هدفمندتری را نیز ارائه می‌دهد.

داده یک عنصر اساسی در هوش مصنوعی و حسابداری است. ظرفیت هوش مصنوعی برای جمع‌آوری، سازماندهی، تجزیه و تحلیل و تفسیر اطلاعات عددی می‌تواند آن را به ابزاری ارزشمند برای یک حسابدار تبدیل کند. زمانی که از ظرفیت آن به‌طور کامل و درست استفاده شود، هوش مصنوعی در حسابداری این امکان را برای شرکت ایجاد می‌کند که یک استراتژی حسابداری جامع‌تر ایجاد کند، استراتژی که می‌تواند بر اساس حسابداری کارآمدتر و دسترسی مالی ایجاد شود.

در نهایت، در نظر گرفتن هوش مصنوعی به عنوان یک ابزار حسابداری، تمایز مهمی برای یک حسابدار است. هدف از هوش مصنوعی این نیست که با یک بخش حسابداری ادغام شود تا عنصر انسانی درگیر در نظارت مالی یک شرکت را از بین ببرد. بلکه به معنای افزایش توانایی یک بخش برای ارائه دقیق‌ترین اطلاعات مالی ممکن است. در واقع نباید از هوش مصنوعی بترسید بلکه باید آن را با آغوش باز بپذیرید. علاوه بر این، مهم نیست که یک الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی چقدر پیچیده یا سریع باشد، هنوز هیچ جایگزینی برای عنصر انسانی در استفاده از اطلاعات به دست آمده از داده‌ها در یک استراتژی مالی در دنیای واقعی وجود ندارد.

آیا هوش مصنوعی جایگزین حسابداران خواهد شد؟

متخصصان حسابداری و امور مالی در یک معضل بزرگ هستند که آیا هوش مصنوعی در آینده جایگزین حسابداران می‌شود؟

کاربرد هوش مصنوعی در حسابداری به هیچ‌وجه کند نخواهد شد. فناوری هوش مصنوعی توانایی کامل برای انجام تمام وظایف روزمره حسابداران را دارد. اما این بدان معنا نیست که جایگزین حسابداران خواهد شد. هوش انسانی همیشه برای عملکرد و اجرای کارآمد فناوری مورد نیاز خواهد بود.

این شرکت‌ها برای تفسیر و تجزیه و تحلیل داده‌های گرفته شده توسط ربات‌های هوش مصنوعی به حسابداران نیاز دارند. علاوه بر این، حسابداران نقش مهمی در ارائه خدمات مشاوره‌ای بهتر از ربات‌ها خواهند داشت. بنابراین، هوش مصنوعی به جای جایگزینی حسابداران، به حسابداران کمک می‌کند تا وظایف عادی خود را به روشی مدرن انجام دهند.

از آنجایی که هوش مصنوعی و یادگیری ماشین وظایف تکراری را با کارایی بیشتری انجام می‌دهند، حسابداران می‌توانند در وقت خود صرفه‌جویی کنند و روی سایر وظایف عمومی مانند تجزیه و تحلیل داده‌ها و خدمات مشاوره تمرکز کنند. بنابراین، آینده مشاغل حسابداری به صورت خودکار و هوشمند با هوش مصنوعی پشتیبانی می‌شود، اما هیچ حسابداری (نیروی انسانی) با ماشین‌های هوش مصنوعی جایگزین نخواهد شد.

رشد بازار هوش مصنوعی در حسابداری

بر اساس گزارش‌های بازار، پیش‌بینی می‌شود کاربرد هوش مصنوعی در حسابداری تا سال 2024 به 4.7 میلیارد دلار و تقریباً 48 درصد برسد. نیاز روزافزون به فرآیندهای حسابداری خودکار، فرآیندهای حسابرسی پیشرفته و قدرت تصمیم‌گیری، تقاضا برای هوش مصنوعی در حسابداری را افزایش می‌دهد.

آخرین روندهایی که بر آینده مشاغل حسابداری تأثیر می‌گذارد:

1) فناوری ابری

یک روند فناوری قدرتمند در حال حاضر در فضای ابری کار می‌کند. ابر دسترسی فوری به توانایی‌ها و داده‌های محاسباتی را می‌دهد. مزیت بزرگ یک سیستم مبتنی بر ابر، به‌روزرسانی مکرر داده‌ها است که به مشتریان و حسابداران اجازه می‌دهد اطلاعات را تجزیه و تحلیل و تصمیمات قوی مبتنی بر داده‌ها اتخاذ کنند.

علاوه بر این، همان‌طور که توسط مجله حسابداری نشان داده شده است، فناوری مبتنی بر ابر همچنین می‌تواند “نظارت دائمی، به جای تجزیه و تحلیل متناوب” را هر زمان که داده‌ها در رایانه به‌روز می‌شوند، تضمین کند.

به گفته فوربس، رایانش ابری در چندین فناوری جدید مانند هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی (ML) و اینترنت اشیا (IoT) که در فضای ابری ترکیب شده‌اند، رشد بسیار زیادی داشته است.

از آنجایی که اکثر شرکت‌ها در آینده نزدیک اطلاعات خود را به فضای ابری منتقل خواهند کرد، بهتر است حسابداران در استفاده از فناوری ابری متخصص شوند تا با دنیای رقابتی به‌روز بمانند. آینده مشاغل حسابداری به‌طور مشخص مبتنی بر ابر خواهد بود.

حسابداری

2) اتوماسیون وظایف حسابداری

هوش مصنوعی در حسابداری و امور مالی برای توسعه سیستم‌های خودآموز هوشمند استفاده می‌شود. برنامه‌های کاربردی نرم افزار هوش مصنوعی سفارشی به متخصصان امور مالی و حسابداری اجازه می‌دهد تا کارهای اضافی و خسته‌کننده را خودکار کنند.

3) فناوری بلاک چین

سومین روندی که بر آینده مشاغل حسابداری تأثیر می‌گذارد، «بلاک چین» است. از آنجایی که فناوری بلاک چین کاربران را قادر می‌سازد تا به سوابق خوب دست یابند، قراردادهای هوشمند ایجاد و تراکنش‌ها را ثبت کنند، انتظار می‌رود که این سیستم مورد توجه متخصصان حسابدار قرار گیرد.

برخی از شرکت‌های حسابداری معروف خارجی قبلاً بلاک چین را پیاده‌سازی کرده‌اند. از این رو، حسابدارانی که می‌خواهند از بلاک چین استفاده کنند باید با برنامه‌های نرم افزاری مهم به خوبی آشنا باشند.

آینده حسابداری

از آنجایی که شرکت‌های حسابداری بیشتر و بیشتر به دنبال راه‌حل‌هایی برای سرعت بخشیدن به فرآیندهای مختلف تجاری خود هستند، اتوماسیون حسابداری از طریق هوش مصنوعی غیرقابل پیشگیری است. بنابراین هوش مصنوعی و اتوماسیون به روش‌های زیر بر حسابداری تأثیر می‌گذارد:

 • وظایف حسابداری، مانند وارد کردن داده‌ها و انطباق، به زودی توسط هوش مصنوعی اتوماسیون انجام خواهد شد.
 • از طریق این فناوری‌ها، نقش حسابداران به سمت مشاوره تجاری تغییر می‌کند و بینش‌هایی برای تصمیم‌گیری بهتر ارائه می‌کند.
 • در حین پذیرش فناوری هوش مصنوعی، بازسازی شیوه‌های حساب جاری ضروری خواهد بود.
 • ماژول حسابداری باید به واقعیت هوش مصنوعی و اتوماسیون ثابت شود.

این تغییرات در مقررات حسابداری دولتی برای پاسخ به چالش‌هایی که با هوش مصنوعی و اتوماسیون پیش می‌آیند ضروری است.

اتوماسیون و بهترین متخصصان حسابداری با تبدیل شدن به نقش مشاوره‌ای‌تر، انجام کارآمد کسب و کار و اجرای فن‌آوری جدید اتوماسیون حسابداری، که منجر به انتقال قابل توجهی می‌شود، انجام انی فرآیند را راحت‌تر خواهند کرد.

همان‌طور که هوش مصنوعی یکپارچه می‌شود، اطلاعات تجاری گسترده‌ای به ترکیب حسابداری سرازیر می‌شود. حسابداران می‌توانند مشاوره پیش‌بینی خود را فراتر از برنامه‌ریزی مالی خالص گسترش دهند تا سایر بخش‌های تجاری را در بر گیرند.

به عنوان مثال، اگر یک تولیدکننده شاهد افزایش هزینه‌های تأمین‌کننده باشد، حسابدار مجهز به هوش مصنوعی می‌تواند تأثیر کسب‌وکار را در آینده نزدیک پیش‌بینی کند. او می‌تواند بهترین اقدام را برای رفع کمبود احتمالی قبل از تبدیل شدن به یک مشکل توصیه کند.

بنابراین، کاربرد هوش مصنوعی در حسابداری و امور مالی تازه شروع شده است. با این حال، این فناوری در حال پیشرفته‌تر شدن است و ابزارها و سیستم‌های موجود برای پشتیبانی از حسابداری با سرعت زیادی در حال گسترش هستند.

درخواست دمو

سخن پایانی

تحول دیجیتال در حسابداری و راهکار مالی، ربات‌ها و انسان‌ها را به هم متصل می‌کند تا گردش کار را کارآمدتر کند. از آنجایی که ربات‌ها می‌توانند حجم زیادی از داده‌ها را جمع‌آوری و پردازش کنند، می‌توانند الگوهایی را استخراج کنند و از داده‌ها بیاموزند. از آنجایی که ربات‌ها وظایف تکراری و خسته‌کننده را انجام می‌دهند، کارشناسان حسابداری و مالی زمان کافی برای تمرکز روی وظایفی که انجام می‌دهند خواهند داشت. بنابراین، می‌توان قویاً گفت که هوش مصنوعی آینده صنعت حسابداری و مالی خواهد بود.

 

 

 

 

 

 

 

هوش مصنوعی در حسابداری چه نقشی دارد؟

مغز انسان را تکرار می‌کند، بسیاری از وظایف حسابداری را انجام می‌دهد، مدیریت صورت‌حساب‌ها و فاکتورها را انجام می‌دهد، برای خودکارسازی تدارکات به کار می‌رود، وظایف حسابداری را آسان‌تر می‌کند و...

آیا هوش مصنوعی جایگزین حسابداران خواهد شد؟

کاربرد هوش مصنوعی در حسابداری به هیچ‌وجه کند نخواهد شد. فناوری هوش مصنوعی توانایی کامل برای انجام تمام وظایف روزمره حسابداران را دارد. اما این بدان معنا نیست که جایگزین حسابداران خواهد شد. هوش انسانی همیشه برای عملکرد و اجرای کارآمد فناوری مورد نیاز خواهد بود.
اشتراک گذاری :