اولین سؤالی که شاید برایتان پیش بیاید این است که مصورسازی داده به چه معناست؟ مصورسازی داده یعنی نمایش داده‌ها به کمک نمودارها، پلات‌ها، اینفوگرافیک‌ها و حتی انیمیشن‌ها. تصویرسازی داده موجب می‌شود تا تمام اطلاعات، ارتباطات پیچیده و بینش‌های مبتنی بر داده، بسیار ساده و قابل فهم به مخاطب نشان داده شوند. می‌توان گفت اصلی‌ترین هدف تصویرسازی داده، ساده‌سازی فرم نمایش داده‌ها و اطلاعات خام است.

هم‌زمان با بزرگ و بزرگ‌تر شدن داده‌ها، تصویرسازی آنها به ما کمک می‌کند تا برای آنالیز آنها با بینش و درک بهتری عمل کنیم. به این منظور باید آنها را به داده‌ها کوچک‌تری شکسته و بعد با کمک تصویرسازی به درک بهتر آنها کمک کرد.

شاید از خودتان بپرسید که زمینه‌های کاربرد و اهداف مصورسازی داده چیست؟ تصویرسازی برای داده‌ها تنها برای تیم تحلیل داده‌های یک سازمان کاربرد ندارد، بلکه مدیر یک سازمان به کمک تصویرسازی می‌تواند ساختار و سلسله‌مراتب را برای کارکنان و مشتریان شرح دهد. همچنین تحلیلگران داده‌ها از این ابزار برای درک درست الگوها و رویدادها بهره می‌گیرند.

 

مصورسازی داده‌ها

کاربرد مصورسازی داده‌ها در حوزه‌های مختلف

کاربرد مصورسازی داده چیست؟ تصمیم‌گیری سریع برای تک‌تک افراد در یک سازمان و کسب‌وکار به کمک تصویرسازی داده‌ها در مقایسه با ابزارهای مشابه با سادگی بیشتری انجام می‌شود. مصورسازی یک ابزار مفید است که مقرون‌به‌صرفه بوده و تحلیل‌های پیچیده و دشوار را به راحتی آب خوردن برای شما امکان‌پذیر می‌کند. تصویرسازی داده‌ها در حوزه منابع انسانی نیز کاربردهای بسیار زیادی دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

مصورسازی داده‌ها در حوزه منابع انسانی

تصویرسازی داده‌ها یک ابزار قدرتمند برای مدیران منابع انسانی است. با استفاده از تصویرسازی داده‌ها، مدیران منابع انسانی می‌توانند تصمیم‌های آگاهانه‌تری بگیرند، عملکرد تیم‌های خود و همچنین تجربه کارمندان را بهبود بخشند.

نمونه‌های حوزه‌های کاربردی مصورسازی داده‌ها در منابع انسانی

  • جذب و استخدام

در فروشگاه، شما برای تعطیلات عید نیاز به فروشنده جدید دارید. دیتاهای مربوط به عید سال گذشته وجود دارد. یکی از این داده‌ها مدت زمان استخدام فرد جدید از زمان شروع آگهی استخدام است. این مدت زمان به شما کمک می‌کند تا موقعیت‌های شغلی که زمان بیشتری برای استخدام و یافتن فرد مناسب نیاز دارند را زودتر شروع کنید. نمودارهای میله‌ای در مصورسازی این بخش به شما کمک زیادی می‌کنند.

همچنین مصورسازی داده‌ها می‌تواند برای شناسایی بهترین منابع برای درج آگهی استخدام، ارزیابی کاندیداها و ردیابی روندهای استخدام استفاده شود. به عنوان مثال، یک مدیر منابع انسانی می‌تواند از مصورسازی داده‌ها برای شناسایی دانشگاه‌هایی که بیشترین تعداد فارغ‌التحصیلان را به شرکت خود ارسال می‌کنند، استفاده کند. این اطلاعات می‌تواند به مدیر منابع انسانی کمک کند تا منابع خود را برای استخدام در دانشگاه‌هایی که بیشترین احتمال استخدام یک کارمند خوب را دارند، متمرکز کند.

  • حفظ کارکنان

مصورسازی داده‌ها می‌تواند برای شناسایی عواملی که کارمندان را ترک می‌کنند، ایجاد برنامه‌های حفظ کارکنان و ردیابی تأثیر این برنامه‌ها استفاده شود. به عنوان مثال، یک مدیر منابع انسانی می‌تواند از تصویرسازی داده‌ها برای شناسایی عواملی مانند عدم رضایت شغلی، مزایا و فرهنگ سازمانی که باعث می‌شود کارمندان شرکت را ترک کنند، استفاده کند. این اطلاعات می‌تواند به مدیر منابع انسانی کمک کند تا برنامه‌هایی را برای بهبود رضایت شغلی، مزایا و فرهنگ سازمانی ایجاد کند.

  • رضایت شغلی

مصورسازی داده‌ها می‌تواند برای شناسایی عواملی که بر رضایت شغلی کارمندان تأثیر می‌گذارد، ایجاد برنامه‌های بهبود رضایت شغلی و ردیابی تأثیر این برنامه‌ها استفاده شود. به عنوان مثال، یک مدیر منابع انسانی می‌تواند از تصویرسازی داده‌ها برای شناسایی عواملی که بر رضایت شغلی کارمندان تأثیر می‌گذارد، همچون روابط با مدیران، تعادل کار و زندگی و تعهد سازمانی استفاده کند. این اطلاعات می‌تواند به مدیر منابع انسانی کمک کند تا برنامه‌هایی را برای بهبود روابط با مدیران، تعادل کار و زندگی و تعهد سازمانی ایجاد کند.

همکاران واحد مشاوره فروش جهت ارائه خدمات مشاوره درحوزه‌های مختلف نرم‌افزاری آمادگی دارند.
مصورسازی داده‌ها
  • اجرای حقوق و دستمزد

مصورسازی داده‌ها می‌تواند برای ردیابی هزینه‌های حقوق و دستمزد، شناسایی فرصت‌های صرفه‌جویی و اطمینان از انطباق حقوق و دستمزد استفاده شود. به عنوان مثال، یک مدیر منابع انسانی می‌تواند از مصورسازی داده‌ها برای شناسایی تفاوت‌های حقوق و دستمزد بین کارمندانی که وظایف مشابهی را انجام می‌دهند، استفاده کند. این اطلاعات می‌تواند به مدیر منابع انسانی کمک کند تا اطمینان یابد که حقوق و دستمزد به طور عادلانه پرداخت می‌شود.

  • آموزش و توسعه

مصورسازی داده‌ها می‌تواند برای شناسایی نیازهای آموزش و توسعه کارکنان، ردیابی تأثیر برنامه‌های آموزش و توسعه و اطمینان از استفاده مؤثر از منابع آموزش و توسعه استفاده شود. به عنوان مثال، یک مدیر منابع انسانی می‌تواند از تصویرسازی داده‌ها برای شناسایی مهارت‌هایی که کارمندان برای موفقیت در نقش‌های خود نیاز دارند، استفاده کند. این اطلاعات می‌تواند به مدیر منابع انسانی کمک کند تا برنامه‌های آموزشی را ایجاد کند که به کارمندان کمک می‌کند تا مهارت‌های مورد نیاز خود را توسعه دهند.

  • سلامت و ایمنی

مصورسازی داده‌ها می‌تواند برای شناسایی خطرات ایمنی، ردیابی حوادث ایمنی و اطمینان از اجرای برنامه‌های ایمنی مؤثر استفاده شود. به عنوان مثال، یک مدیر منابع انسانی می‌تواند از تصویرسازی داده‌ها برای شناسایی مناطقی از محل کار که خطرناک‌تر از سایر مناطق است، استفاده کند. این اطلاعات می‌تواند به مدیر منابع انسانی کمک کند تا برنامه‌هایی را برای کاهش خطرات ایمنی ایجاد کند.

  • تنوع و مشارکت

مصورسازی داده‌ها می‌تواند برای شناسایی شکاف‌های تنوع و مشارکت، ردیابی پیشرفت در برابر اهداف، تنوع و مشارکت و اطمینان از یک محیط کاری متنوع و مشارکتی استفاده شود. به عنوان مثال، یک مدیر منابع انسانی می‌تواند از تصویرسازی داده‌ها برای شناسایی اینکه آیا تعداد کارمندان زن در سطوح مدیریتی شرکت برابر با تعداد کارمندان مرد است یا خیر، بهره بگیرد. این اطلاعات می‌تواند به مدیر منابع انسانی کمک کند تا اطمینان یابد که شرکت محیط کاری عادلانه و مشارکتی را برای همه کارمندان فراهم می‌کند.

اینها تنها چند نمونه از کاربرد مصورسازی داده‌ها در مدیریت منابع انسانی است. با استفاده از تصویرسازی داده‌ها، مدیران منابع انسانی می‌توانند تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرند، عملکرد تیم‌های خود و تجربه کارمندان را بهبود بخشند.

مزایای استفاده از مصورسازی داده‌ها

فرض کنید یک سازمان در حوزه بهداشت و سلامت عمومی فعالیت می‌کند. مصورسازی داده‌ها چه کمکی می‌تواند به این سازمان کند؟ اکثر متخصصان این حوزه، از نقشه‌های کوروپلت choropleth برای تجسم داده‌های مهم استفاده می‌کنند. این نقشه‌ها متغیرهای عددی دارند و هر کدام از آنها با رنگ منحصربه‌فردی مشخص می‌شوند. به طور مثال نقشه‌هایی که در زمان شیوع کرونا در ایران و جهان به صورت رسمی از سوی وزارت بهداشت یا سازمان جهانی بهداشت منتشر می‌شد را تصور کنید.

متغیرهای عددی که در این نقشه‌ها رنگ‌های خاصی دارند، می‌توانند به متخصصان کمک کنند تا درک بهتری از میزان مرگ‌ومیر بر اثر یک عامل خاص در مناطق گوناگون به دست آورند. همچنین آنها می‌توانند به کمک کوروپلت دلایل و نحوه سرعت گرفتن مرگ‌ومیر یا حاد شدن شرایط یک بیماری خاص را در چند منطقه به سادگی تشخیص دهند.

مصورسازی داده‌ها

با درک این مثال، به سراغ نتایج استفاده از مصورسازی داده برای سازمان‌ها و کسب‌وکارها می‌پردازیم. شما می‌توانید با مصورسازی داده‌ها به این نتایج دست یابید:

  • بخش‌هایی از کسب‌وکارتان که به توجه بیشتر و بهینه‌سازی نیاز دارند، به طور دقیق مشخص خواهند شد.
  • عواملی که بر رفتار مشتریان تأثیرگذار هستند را بهتر می‌توانید درک کنید.
  • چابکی سازمان‌تان افزایش پیدا کرده و ارائه اطلاعات به پرسنل با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

سخن پایانی

هر سازمان یا شرکتی که بتواند هر چه سریع‌تر اهمیت مصورسازی داده‌ها را درک کرده و از آن به نفع خود استفاده کند، پیروز این میدان است. در فضای رقابتی کنونی، پیش‌بینی کردن و به‌کارگیری ابزارهایی که موجب پیوند تیم‌ها، مشتریان و سازمان‌ها و توانمندتر شدن هر چه بیشتر مدیران می‌شوند، جزء مباحث هوش تجاری قرار می‌گیرند. برای اتخاذ تصمیم‌های داده‌محور و منطقی، می‌توانید به خدمات شرکت‌های معتبر و فعال در این حوزه اعتماد کنید.

اشتراک گذاری :