از شاخه‌های جدید و پرطرفدار رشته حسابداری، حسابداری مدیریت است. در صورتی که بخواهید در سیستم حسابداری مدیریت، استراتژیک قابل توجهی داشته باشید و مدیریت حسابداری مالی سازمان را سروسامان دهید، باید سراغ این نوع از سیستم حسابداری بروید. اگر مدیریت شرکت حسابداری و مدیریت حسابداری مالی به‌خوبی پیش نرود، مدیران سازمان درک روشنی از مسئله نداشته و در تصمیم‌گیری با مشکل روبه‌رو خواهند شد. بنابراین این موضوع موجب اتلاف وقت، هزینه و منابع برای سازمان می‌شود. در این مقاله با ما همراه شوید تا به‌طور کامل با مفهوم مدیریت حسابداری و اهداف حسابداری مدیریت آشنا شوید.

تعریف و اهداف حسابداری مدیریت

حسابداری مدیریت شامل طراحی و بهره‌گیری از حسابداری در داخل سازمان است. حسابداری مدیریت از مجموعه‌ای قواعد ثابت پیروی نمی‌کند، بلکه روش‌های حسابداری مدیریت توسط مدیران و کارکنان برای دستیابی به هدف‌های سازمان و بهبود تصمیم‌گیری انجام می‌شود. باید بدانید با ورود و خروج مدیران و کارکنان، تغییر اولویت‌ها و اهداف در سازمان‌ها، سیستم‌های ارزشی محیط پیوسته در حال تغییر و به‌روزرسانی است. سازمان‌ها برای حفظ پایداری محیط و تهیه گزارش فصلی به اطلاعات کافی و مطمئن نیاز دارند، بنابراین برای مدیریت شرکت حسابداری استفاده از حسابداری مدیریت امری مهم است.

انواع استانداردهای حسابداری مدیریت بنابر عقیده انجمن حسابداری مدیریت Ima این‌گونه تعریف می‌شود: حسابداری مدیریت عبارت است از فرآیند تشخیص، اندازه‌گیری، تحلیل و گردآوری، تهیه، تفسیر و ارزیابی، کنترل داخلی فعالیت‌های سازمان برای تضمین و اطمینان از استفاده مناسب سرمایه. حسابداری مدیریت شامل تهیه گزارش مالی برای گروه‌های غیرمدیریتی مانند سهام‌داران، اعتباردهندگان، بستانکاران و صاحب‌نظران مالی است. در ادامه به شرح اهداف حسابداری مدیریت پرداخته‌ایم.

اهداف حسابداری مدیریت

  1. کمک به برنامه‌ریزی برای پیشبرد حسابداری مدیریت راهبردی

سازمان‌ها برای کنترل فعالیت‌های عملیاتی بهتر است از سیستم مناسبی استفاده کنند. این سیستم حسابداری می‌تواند در انواع حسابداری شرکت‌ها هر یک از برنامه‌های سازمان را به‌درستی کنترل کند. همچنین از وظایف حسابداری مدیریت گردآوری اطلاعات، کمک به چگونگی پیش‌روی اهداف و اهمیت آن برای سازمان است. برای مدیریت منابع حسابداری می‌توانید با استفاده از اطلاعات به‌دست آمده، سیاست‎‌های لازم را به‌منظور پیش‌روی سازمان اجرا کنید.

با دستیابی به اطلاعات، تصمیم‌گیری برای مدیران و کارکنان به کمک این سیستم حسابداری آسان‌تر شده و اهداف شرکت طبق حسابداری مدیریت راهبردی پیاده‌سازی می‌شود. در صورتی که شرکت برای پیشبرد و سازمان‌دهی اهداف حسابداری مدیریت از این سیستم استفاده کند، برنامه‌ریزی به‌صورت هدفمند و هوشمندانه پیش خواهد رفت.

  1. حسابداری مدیریت استراتژیک؛ کمک به حل مشکلات

در مواجهه با مشکلات، باید با ارزیابی کامل موضوع و پیاده‌سازی یک استراتژی، مسئله موردنظر را برطرف کنید. از اصلی‌ترین نکاتی که باید همواره در انواع حسابداری مالی به آن توجه داشته باشید، بودجه‌بندی سرمایه و حساب‌وکتاب هزینه‌های متفرقه است. در حسابداری مدیریت راهبردی اگر بتوانید به‌خوبی عمل کنید، مدیریت و کارکنان کمتر زمانی با مشکل روبه‌رو خواهند شد. برای آشنایی بیشتر با انواع حسابداری شرکت‌ها مطالعه مطلب انواع حسابداری تعهدی خالی از لطف نیست.

  1. مدیریت حسابداری مالی و تفسیر اطلاعات مالی

با توجه به اینکه حسابداری به عنوان یکی از مسائل فنی شناخته می‌شود، معنای آن قابل فهم است. سازمان برای استفاده از اطلاعات، نخست باید اطلاعات جمع‌آوری شده را از قالب خام خارج کرده تا بتواند داده‌ها را به بهترین شکل تفسیر کند. بنابراین حسابداری مدیریت هرگز نمی‌تواند از اطلاعات حسابداری خام برای ارزیابی و تصمیم‌گیری‌های سازمان استفاده کند.

حسابداران و سایر کارکنانی که در این شاخه حسابداری مشغول به فعالیت هستند، اطلاعات را به‌شیوه قابل درک و غیرفنی ارائه می‌دهند. تفسیر و سنجش اطلاعات مالی به مدیریت داده‌های مالی بسیار کمک می‌کند. حسابداری مدیریت باعث سهولت در امر بودجه‌بندی، تهیه بودجه، تعیین منابع  و مصارف سازمان می‌شود. با دسترسی به این اطلاعات، مدیران و کارکنان به‌خوبی می‌توانند در این راستا اهداف سازمان را پیش ببرند.

همکاران واحد مشاوره فروش جهت ارائه خدمات مشاوره درحوزه‌های مختلف نرم‌افزاری آمادگی دارند.
اهداف حسابداری مدیریت
  1. کمک به کنترل عملکرد از اهداف حسابداری مدیریت

در انواع روش ثبت حسابداری سازمان‌ها، تعیین بودجه و هزینه‌های سازمان امری بسیار مهم و ضروری است. از ابزارهایی که می‌تواند عملکرد سازمان را کنترل کند، سیستم مدیریت شرکت حسابداری است. مسئولیت سازمان و شرکت‌ها زیر نظر مرکز اصلی و هر یک از مراکز زیر نظر مسؤل ذی‌ربط قرار می‌گیرند. این افراد می‌توانند ضمن تعیین اهداف، برنامه‌های سازمان را با توجه به انواع استانداردهای حسابداری پیش ببرند. بااین‌اوصاف، فردی که وظیفه حسابداری این شاخه را بر عهده دارد، باید عملکرد همه مراکز را به‌درستی تحلیل و ارزیابی کند.

  1. به‌روز کردن اطلاعات برای انواع حسابداری مالی

از مهم‌ترین وظایف حسابداری مدیریت به‌روزرسانی و گردآوری اطلاعات مالی شرکت و انتقال آن به مدیریت است. حسابداران باید بهترین و تازه‌ترین اطلاعات را در اختیار مدیریت قرار دهند تا مدیریت بتواند در راستای هر موضوعی، بهترین تصمیم‌گیری را داشته باشد. گزارش‌ها در دوره‌های کوتاه‌مدت مثلاً روزانه، هفتگی، ماهانه و… تهیه می‌شود؛ بر این مبنا، بسیار مهم است که اطلاعات و داده‌ها در سطوح مختلف مورد بررسی قرار بگیرند. برای جلوگیری از بروز مشکلات و تفسیر آسان‌تر اطلاعات، بهتر است هر یک از بخش‌ها به‌صورت جداگانه مورد ارزیابی واقع شوند.

  1. سامان‌دهی سازمان در حسابداری مدیریت زنجیره

از دیگر وظایف حسابداری مدیریت استفاده از تکنیک‌هایی برای کنترل هزینه و ارائه استراتژی مناسب با شرایط سازمان و شرکت به مدیریت است. با آگاهی از انواع حسابداری نقدی و تعهدی به‌طور کامل می‌توانید هر یک از بخش‌های مالی را ارزیابی کرده و فعالیت‌ها را سازمان‌دهی کنید. با سامان‌دهی فعالیت سازمان، به‌راحتی می‌توانید انواع حسابداری مالی را برای کسب‌وکار در نظر بگیرید.

  1. افزایش انگیزه در کارمندان

یک سازمان یا هر کسب‌وکاری باید بتواند نیازهای کارمندان را شناسایی و تاحدامکان در صدد رفع آنها تلاش کند. برطرف کردن نیازها و دغدغه‌های کارکنان باعث افزایش عملکرد و ایجاد انگیزه هرچه بیشتر در آنها می‌شود. نکته دیگری که در مدیریت حسابداری فروش و انواع روش ثبت حسابداری حائز اهمیت است، استفاده از بهترین نرم‌افزارها برای حسابداری مدیریت است.

جدا از حسابداری مدیریت زنجیره ارزش اگر نرم‌افزارهای مدیریت حسابداری از کیفیت بالا برخوردار باشند، علاوه‌بر ایجاد انگیزه در کارمندان، باعث جلوگیری از اتلاف وقت هم خواهد شد. با استفاده از نرم‌افزارهای حسابداری چارگون با خیال مطمئن می‌توانید اهداف کسب‌وکارتان را پیش ببرید. با مطالعه نرم افزار حسابداری مالی چارگون می‌توانید با ویژگی‌های نرم‌افزار بیشتر آشنا خواهید شد.

اهداف حسابداری مدیریت
  1. ارزیابی کارایی در انواع حسابداری دولتی

برای آشنایی با مفهوم انواع حسابداری دولتی و بهترین نرم افزار حسابداری مالی دولتی پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی بیشتر مقاله‌ لینک‌شده را مطالعه کنید. از سایر اهداف حسابداری مدیریت می‌توان به مدیریت منابع حسابداری و ارزیابی اطلاعات اشاره کرد. اطلاعات مالی موجود در سیستم، باید به بهترین نحو کنترل و حفظ شود؛ با کنترل اطلاعات، به‌راحتی می‌توانید داده‌های هر بخش همانند بخش مدیریت حسابداری فروش را مدیریت کرده و مورد بررسی قرار دهید.

  1. کمک به عملیات هماهنگی در مدیریت منابع حسابداری

هر اندازه حسابداری مدیریت زنجیره ارزش در عملکرد سازمان اهمیت دارد، برنامه‌ریزی و هماهنگی در انجام کارها بسیار مهم است. با مدیریت حسابداری، سازمان می‌تواند با توجه به بودجه، به بهترین شکل فعالیت‌ها را هماهنگ‌سازی و مدیریت کند. بنا بر اینکه، فعالیت‎‌های هر سازمان ممکن است متفاوت از سازمان دیگری باشد، باید بدانید که هر یک از کسب‌وکارها به برنامه‌ریزی هوشمندانه نیاز دارند.

همان‌طور که می‌دانید هر سازمان برای پیشبرد اهداف باید بتواند برنامه‌ریزی‌ها را زیر نظر انواع استانداردهای حسابداری هدایت کند. با ارزیابی و بررسی داده‌ها می‌توان به‌خوبی بودجه شرکت را مدیریت کرد. فراموش نکنید، در سازمان باید از بهترین و باکیفیت‌ترین ابزارها و نرم‌افزارها برای انجام فعالیت‌ها استفاده کنید. با حسابداری مدیریت به بهبود عملکرد سازمان کمک شایانی خواهید کرد.

اشتراک گذاری :