نرم‌افزار پایشگر در یک نگاه

آمارها نشان می‌دهد، بسیاری از مشکلات اعلامی از سازمان‌های مشتری، قابل پیشگیری بوده و طی فرآیندهای کم‌هزینه‌تری می‌توان از وقوع آن‌ها جلوگیری کرد.
لذا شرکت چارگون با اتخاذ رویکرد پیشگیرانه، نرم‌افزار «پایشگر» را به عنوان نرم‌افزاری جانبی، به منظور تسهیل فرآیندهای نگهداری و پشتیبانی مجموعه نرم‌افزاری «دیدگاه» تولید نموده است.

امکانات

از جمله امکانات پایشگر می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  1. بررسی وضعیت سرویس‌های مجموعه نرم‌افزاری دیدگاه و سرویس‌های لازم برای کارکرد آن
  2. بررسی وضعیت ارتباطی سرورهای دارای سرویس sync
  3. امکان سفارشی‌سازی بر اساس ساختار و استانداردهای سازمان
  4. نمایش روند رشد نامه‌ها، ‌پیش‌نویس‌ها، پیام‌ها و فکس‌ها
  5. اعلام کاربران مشکوک سیستم عامل و بانک اطلاعاتی
  6. امکان ارسال اخطارهای لازم از طریق ایمیل و پیام کوتاه
  7. بررسی وضعیت استفاده از منابع سرور، همچون فضای ذخیره‌سازی حافظه، توان پردازش و غیره …
icon-payeshgar__3

عملکرد پایشگر

با نصب نرم‌افزار پایشگر، سرورهای دیدگاه دائما در حال پایش خواهند بود. این پایش شامل بررسی مداوم وضعیت استفاده از منابع سخت‌افزاری، بررسی سرویس‌های مختلف نرم‌افزاری، jobهای برنامه‌ریزی، موارد امنیتی نظیر Firewall، ضد ویروس و … می‌باشد که عملکرد دیدگاه به کارکرد صحیح آن‌ها بستگی دارد.
چنانچه نرم‌افزار تشخیص دهد که هریک از این منابع ممکن است دچار وضعیت غیرمنتظره‌ای شوند، یا روند استفاده از آن‌ها غیرمعمول باشد، مدیر سیستم از طریق ارسال ایمیل و پیامک مطلع می‌شود و می‌تواند به آن موضوع رسیدگی کند.

icon-payeshgar__2

اهمیت پایشگر

یک اتفاق بسیار ساده اما مخرب که در بسیاری از سرورها رخ می‌دهد، پر شدن فضای ذخیره‌سازی است که موجب متوقف کردن عملکرد هر نرم‌افزاری از جمله دیدگاه می‌شود. آمارها حاکی از آن است که در یک بازه زمانی یک‌ساله 539 بار اختلال در عملکرد دیدگاه صرفا به واسطه پر شدن فضای ذخیره سازی رخ داده که بیش از 90 درصد آن به دلیل عدم تهیه نسخه پشتیبان بصورت صحیح بوده است، امری که با استفاده از «پایشگر» کاملا قابل پیشگیری خواهد بود.
همچنین این سیستم قابلیت بررسی روند رشد اطلاعات سازمان‌ها در دیدگاه و ارائه راهنمایی، پیشنهادات و احتمالا هشدارهای لازم در این خصوص را دارا می‌باشد. بطور نمونه با بررسی روند رشد اطلاعات و فضای ذخیره‌سازی، سیستم پیشنهاد افزودن فضای ذخیره‌سازی یا آرشیو نمودن بخشی از اطلاعات قدیمی را خواهد داد.

icon-payeshgar__1