سرپرست واحد استقرار مالی چارگون عنوان کرد: مجموعه نرم‌افزاری دیدگاه با قابلیت‌ پوشش‌دهی هر دو روش حسابداری نقدی و تعهدی به‌صورت همزمان، دغدغه مدیران و کارشناسان مالی را در زمینه موازی کاری رفع کرده است.

سرپرست واحد استقرار مالی چارگون: "دیدگاه" قابلیت‌ پوشش‌ حسابداری نقدی و تعهدی را به‌صورت همزمان دارد

همکاران واحد مشاوره فروش جهت ارائه خدمات مشاوره درحوزه‌های مختلف نرم‌افزاری آمادگی دارند.

مسعود عنوانی، سرپرست واحد استقرار مالی چارگون در گفت‌وگو با روابط عمومی این شرکت با اعلام این خبر گفت: با تغییر شیوه حسابداری دستگاه‌های دولتی از نقدی به تعهدی، یکی از مهمترین فعالیت‌های شرکت‌های نرم‌افزاری، پشتیبانی از ساختار کدینگ تعهدی و روش جدید ثبت اسناد مالی است. ضمن اینکه برخی از سازمان‌ها تصمیم دارند به‌صورت همزمان اسناد خود را بر مبنای نقدی و تعهدی ثبت نمایند و این موضوع خود چالش دیگری در این تغییر است.
وی ادامه داد: اصولا تمامی نرم‌افزارها نمی‌توانند در برابر این تغییر انعطاف نشان دهند. برخی از نرم‌افزارها به گونه‌ای طراحی و تولید شده‌اند که فقط می‌توانند حسابداری نقدی را پوشش دهند یا یک ساختار کدینگ را پشتیبانی نمایند و هیچ زمان بر روی موضوع تغییر روش و ساختار کدینگ آن‌ها فکر نشده است. قطعا این نرم‌افزارها با مشکلات‌ زیادی در زمینه اجرای حسابداری تعهدی و موازی کاری مواجه می‌شوند.
سرپرست واحد استقرار مالی چارگون با بیان اینکه مجموعه نرم‌افزاری دیدگاه از ابتدا صرفا برای یک حوزه خاص طراحی نگردیده است تصریح کرد: “دیدگاه” مجموعه‌ای کامل برای پاسخگویی به نیازهای بخش خصوصی، دولتی و دانشگاهی است که به‌صورت داینامیک طراحی شده است‌؛ به همین دلیل مجموعه تغییراتی که در خصوص پوشش‌دهی به تمامی جوانب حسابداری تعهدی لازم است تا در نرم‌افزار ایجاد شود، بسیار اندک و صرفا در بخش گزارشات است.
به گفته وی، طراحی داینامیک صورت پذیرفته در مجموعه نرم‌افزاری دیدگاه، موجب شده شرکت چارگون با چالش جدی در خصوص استقرار حسابداری تعهدی در دستگاه‌های اجرایی مواجه نگردد و حتی بدون بروزرسانی سرور مشتریان، به انجام فعالیت‌های مربوط به استقرار حسابداری تعهدی اقدام کند که از این بابت باید به طراحان نرم‌افزار تبریک فراوان گفت.
عنوانی با اشاره به برگزاری همایش معرفی راهکارهای اجرایی حسابداری تعهدی در سازمان‌های مختلف از سوی شرکت چارگون خاطر نشان کرد: با مطرح شدن تغییر روش حسابداری نقدی به تعهدی در دستگاه‌های دولتی‌، سئوالات و دغدغه‌های زیادی برای کارشناسان و مدیران مالی این مجموعه‌ها که بیش از ۱۳ سال است با روش حسابداری نقدی عمل می‌کرده‌اند، به‌وجود آمده است که چارگون وظیفه خود می‌داند این موارد را همراه با مشتریان خود و در کنار کارشناس محترم وزارت امور اقتصادی و دارایی بررسی کند.
عنوانی درباره دلایل تغییر روش حسابداری نقدی به حسابداری تعهدی نیز تاکید کرد: علاوه بر نواقص مشهود در روش نقدی اعم از شیوه ثبت درآمدها و بدهی‌ها، دلیل مهم این تغییر را می‌توان تصمیم دولت در حرکت به سمت بودجه‌ریزی عملیاتی دانست.
سرپرست واحد استقرار مالی چارگون اضافه کرد: وزارت امور اقتصادی و دارایی اجرای پیاده‌سازی کامل حسابداری تعهدی را در سطح کل کشور پروژه‌ای سه ساله تعریف کرده است که چارگون امیدوار است بتواند با برگزاری همایش معرفی راهکارهای اجرایی حسابداری تعهدی و ارائه آموزش‌های مورد نیاز در این زمینه، سهم بسزایی در اجرای این پروژه ملی داشته باشد.
گفتنی است همایش معرفی راهکارهای اجرایی حسابداری تعهدی در تاریخ ۹ خرداد ۱۳۹۴ در محل سالن خلیج فارس دانشکده زبان‌های خارجی دانشگاه تهران، از ساعت ۱۴ الی ۱۸ برگزار می‌شود.
جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به آدرس chargoon. com/accrual-accounting-seminar مراجعه فرمایید.

اشتراک گذاری :