مدیر پروژه پارسی‌بان: گزینش واژه‌های گوشی‌های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی را در دستور کار داریم

دبیر کارگروه واژه‌گزینی رایانه فرهنگستان زبان وادب فارسی از ادغام کارگروه رایانه و فناوری اطلاعات وکارگروه قدیمی مخابرات خبرداد و گفت: گزینش واژه‌های گوشی‌های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی را در دستور کار قرار داده‌ایم.

مهدی مخلصیان در گفت‌وگو با روابط عمومی چارگون تاکید کرد: از آنجا که بسیاری از واژه‌ها بین حوزه رایانه و فناوری اطلاعات با مخابرات مشترک هستند و از طرف دیگر واژه‌های شبکه‌های اجتماعی و گوشی‌های هوشمند نیز بسیار پرکاربرد شده‌اند، لازم است تا نسبت به این موضوع توجه ویژه داشته باشیم .
وی ادامه داد: این واژه گزینی‌ها شامل همه جزییات مرتبط با این دو حوزه حتی واژه‌های بکار رفته در ساخت گوشی‌های هوشمند و یا اجزای آن است. مثلا یک واژه جالب که این روزها در اروپا بسیار رایج است واژه ( اsmombie ) اسمامبی است که ترکیب اسمارت فون با زامبی هست و به کسانی می‌گویند که دائما سرشان در گوشی است و مثل زامبی‌ها حرکت می‌کنند. ما در فرهنگستان واژه “سر به گوشی” را برایش انتخاب کردیم.
وی با تاکید براینکه هدف پارسی‌بان حمایت از زبان پارسی در فضای فناوری اطلاعات و ارتباطات است تصریح کرد: ما معتقدیم بسیاری از واژه‌های شبکه‌های اجتماعی با حوزه فناوری اطلاعات مشترک هستند که با توجه به افزایش ‌بی‌رویه واژه‌ها و ورودشان به عرصه زبان پارسی، واژه گزینی برای این کلمات با الویت در دستور کار کارگروه قرار گرفته است .

برچسب ها: ,