پرش به محتوای اصلی

نرم‌افزار مدیریت فرآیند کسب‌وکار (BPMS) چه راه‌حل‌هایی را پیشنهاد می‌کند؟

BPMS نرم‌افزاری برای اتوماتیک کردن و مکانیزاسیون فرآیندهای سازمان است. پیاده‌سازی این نرم‌افزار مدیریت فرآیند کسب‌وکار (BPMS) باعث تسریع و ساده‌سازی فرآیندهای اداری و سازمانی و حذف مراحل سخت و پیچیده می‌شود و با محیط گرافیکی خود به مدیران سازمان‌ها این امکان را می‌دهد تا فعالیت‌ها و فرآیندهای کاری را متناسب با اهداف خود طراحی کنند.

تسریع فرآیندها با BPMS

یک نرم‌افزار مدیریت فرآیند کسب‌وکار (BPMS) با فراهم آوردن بستری برای مدل‌سازی، مدیریت، بهینه‌سازی و تنظیم سریع فرآیندهای جاری سازمان، تکنولوژی را وارد BPM می‌کند. این راه‌حل‌های تکنولوژی، مجموعه ابزاری برای حل چندین مسئله مرتبط با فرآیند از طریق اتوماسیون و همکاری هستند.

هنگام بررسی گزینه‌های مختلف BPMS در بازار، درک ویژگی‌های مختلف این ابزارها مهم است تا اطمینان حاصل کنید که ابزار مناسبی را برای کسب‌وکار خود انتخاب کرده‌اید. یک BPMS هوشمند درواقع از منظر عملیاتی و واقع‌بینانه به بهینه‌سازی فرآیندها نگریسته و برای بهبود مجموعه‌ای از فرآیندهای بهینه شده سازمان تلاش می‌کند.

انتخاب یک نرم‌افزار مناسب و خوب برای مدیریت فرآیندهای کسب‌وکار یکی از مهم‌ترین تصمیماتی است که تمامی سازمان‌ها باید اتخاذ کنند تا بتوانند فرآیندهای خود را بر اساس وظایف نیروی انسانی و سیستمی خود ترتیب دهند. اطمینان یابید که پلتفرمی را انتخاب کرده‌اید که با نیازمندی‌های شما همخوانی دارد.

همکاران واحد مشاوره فروش جهت ارائه خدمات مشاوره درحوزه‌های مختلف نرم‌افزاری آمادگی دارند.

اجزای اصلی هر BPMS شامل موارد زیر است:

 • مخزن فرآیند

  BPMS یک مکان مرکزی برای ذخیره، دسته‌بندی، دسترسی به فرآیندها، فرآیندهای فرعی و مصنوعات مربوطه (به عنوان مثال خدمات، داشبوردها، کنترل‌ها و ابزارک‌ها) فراهم می‌کند. تمام فرآیندهای موجود در مخزن توسط یک نمودار فرآیند که فعالیت‌های سیستم و انسان را نشان می‌دهد، تعریف می‌شوند.

 • موتور گردش کار

  این نرم‌افزار با برقراری ارتباط داده‌ها در میان فعالیت‌ها، وظایف را به کارکنان در فرآیندهای مختلف اختصاص می‌دهد. به طور کلی، یک موتور گردش کار می‌تواند هر توالی از مراحل یا فعالیت‌ها را بر اساس جریان فرآیند و قوانین مسیریابی مرتبط اجرا کند.

 • ادغام سیستم

  داده‌های سایر سیستم‌های محاسباتی، برنامه‌های نرم‌افزاری و پایگاه‌های داده را به فرآیندها پیوند یا ادغام می‌کند.

 • معیارهای فرآیند

  داده‌های عملکرد پردازش مانند زمان چرخه منابع، زمان صف کارها، فرآیندهای عقب افتاده و … را جمع‌آوری می‌کند و مؤلفه‌های اصلی گزارش مربوطه به این داده‌ها را ارائه می‌دهد.

راه‌حل BPM به طور معمول مؤلفه‌ای از یک فرآیند برای استفاده‌ی کاربر نهایی است. با توجه به این که این راه‌حل‌ها برای ارتباط متقابل کارمندان با یکدیگر در نظر گرفته شده‌اند، BPMS به منظور اطمینان از ارتباط موثر کارکنان این لایه را نیز اضافه می‌کند.

ارتباط موثر کارکنان با BPMS

اجزای معمولی این لایه شامل موارد زیر است:

 • رابط‌های انسانی (پورتال کاربر نهایی)

  فضای “فرآیند محور” را ارائه می‌دهد که در آن تعامل بین کاربران، داده‌ها و سیستم‌های پردازش رخ می‌دهد. به طور معمول، BPMS فقط یک رابط کاربردی اساسی “فرآیند محور” فراهم کرده است، اما رابط‌های کاربر قوی‌تر می‌شوند، زیرا فروشندگان در حال گسترش راه‌حل‌های خود فراتر از موتور گردش کار back_end هستند و توجه خود را به تجربه کاربر نهایی معطوف می‌کنند.

 • دسترسی به تلفن همراه

  از طریق HTML5 یا سایر قابلیت‌های توسعه و انتشار برنامه‌های تلفن همراه، تجربه کاربر نهایی را به دستگاه‌های تلفن همراه گسترش می‌دهد. بیشتر گزینه‌هایBPMS امکان دسترسی به پورتال کاربر نهایی را از طریق مرورگر تلفن همراه (به عنوان مثال safari) فراهم می‌کند.

 • همکاری

  از طریق به اشتراک‌ گذاری وظایف، ادغام ایمیل، پیام‌رسانی فوری، اشتراک صفحه و سایر روندهای نوظهور (مانند توییتر)، ارتباطات تیمی مؤثرتر و حل مشکلات را امکان‌پذیر می‌کند.

اجزای اضافی BPMS که اغلب برای تمایز راه حل‌ها استفاده می‌شوند عبارتند از :

 • مدل‌سازی فرآیند

  ویژگی‌‌های اصلی، رفتارهای فرآیند و فعالیت‌های آن را ضبط می‌کند که برای این کار اغلب از مدل‌سازی فرآیند کسب‌و‌کار (BPMN) استفاده می‌کند.

 • موتور تجزیه و تحلیل و گزارشگیری (مدیریت داده‌های کسب‌وکار)

  داده‌های کسب‌وکار را در گزارش‌ها و دشبورهای تعریف شده خلاصه می‌کند یا این داده‌ها را برای توسعه گزارش موقت در دسترس قرار می‌دهد. بسیاری از راه‌حل‌ها که قابلیت تجزیه و تحلیل و گزارشگیری کاملی را ارائه نمی‌کنند اطمینان می‌دهند که سایر ابزارهای گزارشگیری می‌توانند به راحتی به این داده‌ها دسترسی پیدا کنند.

  تجزیه و تحلیل در BPMS

 • قوانین کسب‌وکار

  یک رویکرد برای تعریف قوانین فراهم می‌کند تا این قوانین در فرآیندهای کسب‌وکار استفاده شوند. به عنوان مثال قوانین پذیره‌نویسی، قیمت‌گذاری کالا، هزینه‌گذاری و ….

 • شبیه‌سازی و بهینه‌سازی

  تأثیرات شرایط و جایگزین در یک فرآیند را نشان می‌دهد یا عملکرد یک فرآیند فعال را تجزیه و تحلیل می‌کند.

 • پایش رویداد

  فرآیندها و داده‌ها را برای ایجاد رویدادهای مناسب تجزیه و تحلیل می‌کند.

در نهایت نرم‌افزار مدیریت فرآیند کسب‌وکار (BPMS) قابلیت‌های مختلفی را ارائه می‌دهد که سازمان‌ها می‌توانند برای رفع نیازهای مختلفی که شامل چندین فرآیند حوزه کسب‌و‌کار است، استفاده کنند. یک سازمان هنگام انتخاب BPMS باید در شناسایی مهم‌ترین ویژگی‌‌های همسو با نیازهای خاص کسب‌وکار خود کوشا باشد.

مطالب مرتبط

مشتریان چارگون گردهم جمع می‌شوند
مشتریان چارگون گردهم جمع می‌شوند

چهارمین گردهمایی سالانه چارگون یکم آذرماه در هتل المپیک برگزار می‌شود. به گزارش روابط عمومی شرکت چارگون در بخش نخست ... ادامه مطلب »

شروع پربار چارگون در سال جدید
شروع پربار چارگون در سال جدید

تیم فروش شرکت چارگون روزهای نخست سال ۹۴ را با تعریف پروژ‌ه‌های مختلفی در سازما‌ن‌ها، نهاد‌ها و شرکت‌های دولتی و ... ادامه مطلب »

سازمان‌های مشتری چارگون
اختتام بیش از ۲۰ پروژه متنوع در سازمان‌های مشتری چارگون

تیم استقرار چارگون بیش از 20 پروژه متنوع را در سازمان‌ها و شرکت‌های مشتری خود به اتمام رساند. به گزارش روابط عمومی ... ادامه مطلب »

شرکت توزیع نیروی برق
عملیاتی‌سازی نرم‌افزار دیدگاه همراه در شرکت توزیع برق یزد

شرکت توزیع نیروی برق استان یزد با خرید لیسانس و ارائه خدمات نصب و عملیاتی‌سازی نرم‌افزار دیدگاه همراه دامنه همکاری ... ادامه مطلب »

اتوماسیون اداری چارگون در دانشگاه آزاد اسلامی قزوین استقرار می‌یابد

دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین با خرید لیسانس و ارائه خدمات نصب، آموزش و عملیاتی‌سازی نرم افزارهای حوزه اتوماسیون اداری ... ادامه مطلب »

مجموعه نرم‌افزارهای دیدگاه در تبریز
استقرار نرم‌افزار حقوق و دستمزد دیدگاه در دانشگاه علوم پزشکی تبریز

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز با خرید لیسانس و ارائه خدمات نصب، آموزش و عملیاتی‌سازی نرم‌افزارهای راهکار ... ادامه مطلب »

تکمیل نرم‌افزارهای منابع انسانی دیدگاه در شرکت صنایع نفت OICO
تکمیل نرم‌افزارهای منابع انسانی دیدگاه در شرکت صنایع نفت OICO

شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت OICO با خرید لیسانس و ارائه خدمات نصب، آموزش و عملیاتی‌سازی نرم‌افزارهای مجموعه دیدگاه ... ادامه مطلب »

گزارشی از اختتام پروژه‌ها در واحد استقرار چارگون
دست پُر مدیران پروژه چارگون در روزهای پایانی سال 95

مدیران پروژه شرکت چارگون در روزهای پایانی سال 95، پروژه‌های متعددی را در سازمان‌های مشتری با موفقیت عملیاتی کردند. به ... ادامه مطلب »

گزارشی از اختتام پروژه‌ها در واحد استقرار چارگون
گزارشی از عملکرد تیم فنی چارگون در 2 ماه ابتدای سال 96

تیم فنی و استقرار شرکت چارگون در دو ماه ابتدای سال 96 عملیات نصب و استقرار نرم‌افزارهای مختلف مجموعه دیدگاه ... ادامه مطلب »

جستجوی مطالب بیشتر

هیچ دیدگاهی ارسال نشده‌است!

در بحث پیرامون این مطلب شرکت کنید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.