یکپارچگی نرم‌افزارهای مدیریت منابع انسانی دیدگاه، عملکرد جزیره‌ای در دانشگاه پیام نور را خاتمه داد

مدیرکل امور اداری دانشگاه پیام نور معتقد است: یکپارچگی نرم‌افزارهای مدیریت منابع انسانی دیدگاه به بهبود ساختار مالی و اداری و حذف عملکرد جزیره‌ای واحدهای دانشگاه، منجر شده است.

محمدحاجی محمدعلی با اشاره به وجود 480 مرکز دانشگاه پیام نور در سراسر کشور گفت: 470 هزار دانشجوی فعال، 13 هزار کارمند رسمی، قراردادی و پیمانکاری، 4 هزار عضو هیات علمی و … ساختاری بزرگ، حجیم و متنوع را در مدیریت منابع انسانی و امور اداری برای دانشگاه پیام، رقم زده که نیازمند تغییرات ساختاری است.
وی ادامه داد: نرم‌افزارهای مدیریت منابع انسانی دیدگاه‌،‌ اصلاح و تغییر سیستم جامع اداری و مالی دانشگاه پیام نور را با کیفیتی متمایز پیاده‌سازی کرد‌؛ به طوریکه در بهبود این ساختار، استقرار نرم‌افزارها با برگزاری دوره‌های آموزشی و بهره‌برداری همزمان از سیستم‌ها همراه بوده‌است؛ از این جهت فکر می‌کنم پروژه پیام نور، وجه تمایز جدی با سایر پروژه‌ها دارد.
مدیرکل امور اداری دانشگاه پیام نور خاطرنشان کرد: در این پروژه به ادمین‌های سیستم‌های دیدگاه، ظرفیت‌ها و امکاناتی داده شده که بتوانند تغییرات پست‌های شغلی در رسته‌ها و طیف‌های مختلف را به راحتی اعمال کنند‌ و نیازی به کمک خواستن از  کارشناسان چارگون و … نباشد. با این قابلیت‌ می‌توانیم احکام افزایش حقوق سالانه و حق عضویت گروه‌های کاری و … را به صورت یکپارچه صادر و با یک فرمان واحد، احکام تغییرات شغلی، نیروهای رسمی و قراردادی را اعمال کنیم.
محمد حاجی محمدعلی ادامه داد: نرم‌افزارهای مدیریت منابع انسانی دیدگاه‌ در زیر سیستم‌های رفاه، بیمه مکمل‌، تشکیلات سازمانی، پرسنلی، حضور و غیاب، حقوق و دستمزد و صدور احکام در دانشگاه پیام نور عملیاتی شده‌اند. یکپارچگی این سیستم‌ها فرآیندهای دانشگاه را از حالت آزمون و خطا، خارج کرده‌اند؛ مثلا اگر کارمندی درخواست وام داشته باشد، سیستم به طور مکانیزه میزان حداقل حقوق و دریافتی او و امکان بازپرداخت اقساط را بررسی می‌کند و اگر مشمول شرایط لازم نباشد، این درخواست را به گردش نمی‌اندازد. به این ترتیب بسیاری از کارهای موازی و زمان بر از واحدهای مختلف حذف شده‌اند.
وی همچنین به ارائه خدمات بیمه تکمیلی به حدود 40 هزار نفر در دانشگاه (با احتساب اعضای تحت تکفل) اشاره کرد و افزود: با پیاده‌سازی نرم‌افزار بیمه تکمیلی دیدگاه،تغییرات اعمال شده به کمتر از 10 درصد رسید و با بیشترین دقت و سرعت اجرایی شدند.

مدیرکل امور اداری دانشگاه پیام نور همچنین از کارکرد بهینه سیستهای پرسنلی و حضورو غیاب و حقوق و دستمزد دیدگاه در این دانشگاه خبر داد و گفت: پیش از استقرار نرم‌افزارهای مدیریت منابع انسانی دیدگاه‌، مشکلات زیادی در حوزه کارگزینی و صدور احکام داشتیم چون سیستم‌ها بستر یکپارچه نداشتند و به صورت جزیره‌ای کار می‌کردند. این نقص کارکردی، موجب میشد تا انتقال اطلاعات ثبتی در هر سیستم با سی‌ ‌دی و با عملیات دستی صورت بگیرد که بسیار زمانبر بود و ضریب امنیت و دقت را کاهش می‌داد.
وی ادامه داد: مجموعه این مشکلات، بکارگیری سیستم‌های یکپارچه را برای ما ضروری کرده بود که خوشبختانه، نرم‌افزارهای مدیریت منابع انسانی دیدگاه‌ این ویژگی را داشت و با همکاری دوسویه بین دانشگاه و چارگون و استقرار نیروی ثابت در دانشگاه، ‌انتقال اطلاعات و بهینه‌سازی فرآیند به خوبی انجام شد.
حاجی محمدعلی درباره کارکرد سیستم حقوق و دستمزد دیدگاه نیز تاکید کرد: با بکارگیری این سیستم امسال افزایش حقوق‌ها را با وجود تنوع نظام‌های حقوقی و افزایش ضرایب حقوق‌ها در طیف‌ها و گروه‌های مختلف به راحتی و با کمترین مشکل انجام دادیم.
وی، ثبت وقایع اداری با تاریخ در نرم‌افزار‌های دیدگاه را قابلیتی بزرگ و کارآمد دانست و گفت: ثبت اتوماتیک احکام با تاریخ اجرا، مراجعه ما به مستندات گذشته را حذف کرده و شفافیت کاملی را به پرسنل اعطا کرده است. همکاران ما با بهره‌برداری از نرم‌افزارهای دیدگاه به محاسبات اعمال شده در پرونده شغلی خود کاملا اشراف دارند و نسبت به جزییات اداری و حقوقی خودشان‌ آگاهند. همخوانی صدور احکام نیز در این نرم‌افزار با سیستم تشکیلات سازمانی و اعمال همزمان تغییرات در رسته‌ها‌ی شغلی از خدماتی است که با سیستم‌های دیدگاه به طور اتوماتیک و بدون فوت وقت اجرایی می‌شوند. ارائه مجموع این خدمات، افزایش رضایتمندی کارکنان را به همراه داشته است.
مدیرکل امور اداری دانشگاه پیام نور با بیان اینکه چارگون و محصولات دیدگاه را می‌توان با کلماتی مانند سرعت، دقت و یکپارچه‌سازی تعریف کرد، افزود: ‌بکارگیری نرم‌افزارهای دیدگاه علاوه بر یکپارچگی، ضریب خطاها را کاهش داده‌اند. سرعت، بهره‌وری و انجام چندین کار را همزمان را عملی کرده‌اند.
به گفته وی، مجموع این عملکرد بهینه، حاصل تعامل نزدیک کادر پشتیبانی و تولید نرم‌افزار چارگون و کارشناسان ما در دانشگاه پیام نور و شناسایی دقیق نیارهای مشتری، بوده که تجربه موفقی را برای هر دو طرف رقم زده است.

برچسب ها: , , , , , , , , , , , ,