پرش به محتوای اصلی

انبارگردانی چیست؟ + دستورالعمل و اهداف انبارگردانی

لجستیک معکوس

شمارش مقدار و میزان موجودی، یکی از قسمت‌های مهم مدیریت موجودی برای هر کسب‌وکار مبتنی بر محصول است. انبارگردانی به کسب‌وکارها این امکان را می‌دهد که بدانند آیا به افزایش سفارش خرید برای یک محصول خاص نیاز دارند یا خیر. همین‌طور انبارگردانی این شرایط را برایشان ایجاد می‌کند تا بتوانند سطح بهینه میزان ذخیره‌سازی موجودی را شناسایی کنند.

یکی از موارد مهم در این فرایند این است که اگر مکانیزم کنترل موجودی مناسب نباشد، نمی‌توان در کسب‌وکارهای مبتنی بر محصول موفق عمل کرد. انبارگردانی که وظیفه اصلی کنترل موجودی به شمار می‌رود، به مدیران این امکان را می‌دهد تا نسبت به تعداد دقیق موجودی آگاه باشند. در این مقاله به اهداف و چگونگی انبارگردانی عمیق‌تر نگاه می‌کنیم و نسبت به جزئیات آن اطلاعات بیشتری ارائه می‌دهیم.

انبارگردانی

انبارگردانی چیست؟

انبارگردانی عبارت است از شمارش دستی و فیزیکی موجودی‌های یک سازمان و تطابق ارقام حاصل از آن، با تعدادی که به صورت الکترونیکی و در پایگاه‌های داده شرکت به ثبت رسیده است. این اقدام اغلب در روزهای پایانی هر سال انجام می‌گیرد و به عنوان قسمتی از فرایند حسابرسی است که احتمال دارد به وسیله ارزیابان و حسابران خارج از شرکت یا سازمان هم انجام شود.

این فرایند همچون سایر جنبه‌های بحث کنترل موجودی، از شرکتی به شرکت دیگر بسیار تفاوت دارد. برخلاف اسم این کلمه، اهداف انبارگردانی چیزی فراتر از مدیریت موجودی است؛ چرا که هر موجودی موردنیاز کسب‌وکار شما، باید در فرایند انبارگردانی گنجانده شود.

برای مثال، اگر شما یک تولیدکننده باشید، وظیفه دارید محصولات یا قطعات دیگری که برای تولید کالاهای نهایی خود از آنها استفاده می‌کنید را هم بشمارید؛ چرا که تمام شدن این محصولات به همان میزان مشکل‌ساز و فاجعه‌بار خواهد بود که موجودی کالای نهایی تمام شده باشد.

اهداف انبارگردانی چیست؟

مهم‌ترین اهداف این فرایند را می‌توان به صورت زیر خلاصه کرد:

 • ارزیابی میزان موجودی‌ها در پایان سال برای ثبت اطلاعات دقیق و درست در صورت‌های مالی سازمان
 • پیگیری و بررسی میزان موجودی‌های فیزیکی و تطبیق اطلاعات مالی با موجودی‌های در دسترس
 • شناسایی مغایرت‌های احتمالی میان موجودی‌ها و صورت‌های مالی و حسابداری
 • انجام تدابیر مرتبط با کنترل موجودی

دلایل اهمیت انبارگردانی

هر کسب‌وکاری مبتنی بر محصول، در راستای قسمتی از فرایند کنترل موجودی خود باید اطمینان داشته باشد که سطوح موجودی آنها 100% دقیق است. در بعضی از کشورها این مسئله حتی یک الزام قانونی محسوب می‌شود! اما اگر برای این کار با هیچ الزام قانونی هم روبه‌رو نباشید. در ادامه سه دلیل مهم و اساسی را مطرح می‌کنیم که چرا باید به طور مرتب انبارگردانی را در دستور کار خود قرار دهید:

– بررسی درست و دقیق بودن رهگیری میزان موجودی‌های شما

اتکای بیش از حد بر متدها و شیوه‌هایی که شرکت‌ها برای ارزیابی میزان موجودی‌های خود یا انبارگردانی استفاده می‌کنند، همواره امر مطلوبی برای آنها نیست. شما می‌توانید با مقایسه ارقام و تعداد موجودی‌های انبار با تعدادی که تصور می‌کنید در دسترس دارید، مغایرت‌ها را شناسایی کرده و مانع از بروز مشکلات اساسی شوید.

اگر ارقامی که از شمارش موجودی‌های انبار به دست آوردید، با آنچه که تصور می‌کردید تفاوت داشت، می‌تواند نشانه این مسئله باشد که شما کنترل موجودی ضعیفی دارید. در این شرایط بهتر است پیش از آنکه با مشکلات جدی‌تری روبه‌رو شوید، اقدامات لازم را انجام دهید. مشکلاتی همچون:

 • تمام شدن موجودی انبار (محصولات برای فروش به اتمام برسند و دیگر موجودی در انبار وجود نداشته باشد.)
 • انباشت موجودی در انبار (تلنبار شدن موجودی‌های بیش از اندازه در انبار)
 • موجودی از بین رفته (منقضی شدن یا از بین رفتن موجودی‌ها در انبار قبل از فروش آنها)

– شناسایی مشکلات موجودی‌های انبار

سیستم‌های آنلاین یا آفلاین رهگیری موجودی این امکان را ایجاد می‌کنند تا میزان موجودی و مکان آنها در انبارها را به سادگی شناسایی کنید، اما این سیستم‌ها تمام اطلاعات لازم شما را در اختیارتان نمی‌گذارند. به عنوان مثال، سیستم شما مشکلات مربوط به جابه‌جایی موجودی‌ها در انبار را تشخیص نمی‌دهد؛ این در حالی است که بررسی موجودی‌ها به صورت دستی، به آسانی این مشکلات را شناسایی می‌کند.

به این منظور و برای شناسایی مشکلاتی که ممکن است سیستم مدیریت موجودی شما آنها را از قلم انداخته باشد، باید از انبارگردانی استفاده کنید، مشکلاتی همچون محصولات آسیب‌دیده، سفارش‌های گم‌شده، کنترل ضعیف یا سرقت.

– کسب اطمینان از اینکه کسب‌وکار در راستای اهداف خود پیش می‌رود

وقتی صحبت از نظارت بر عملکرد کسب‌وکارها می‌شود، آنها علاقه‌ای ندارند که هیچ قسمتی از این مسئله را به شانس واگذار کنند. محاسبه معیارهای اساسی همچون گردش موجودی، به ارقام 100% دقیق احتیاج دارد. به محض آنکه شما نسبت به چگونگی انجام فرایند کنترل موجودی خود اطمینان یابید، می‌توانید اصلاح رویه‌ها و برنامه‌های خود را در راستای افزایش کارایی و افزایش سود آغاز کنید. برای مثال ممکن است:

 • در شرایط اضطراری یا در زمان افزایش تقاضا، مقدار موجودی احتیاطی که در دسترس دارید را کاهش دهید.
 • قیمت خود را تغییر دهید تا اطمینان یابید که تمام محصولات شما به سرعت به فروش می‌رسند.
کنترل موجودی

تفاوت انبارگردانی و شمارش سیکلی

شمارش سیکلی یکی از شیوه‌های انبارگردانی است که شامل بررسی منظم قسمتی از موجودی شما، در روزها و زمان‌های تعیین‌شده است. در واقع، در شمارش سیکلی به جای آنکه شمارش موجودی‌ها یک بار در سال انجام شود، چند بار و به صورت بخش‌بخش انجام می‌شود.

این شیوه مزایای بسیاری نسبت به روش سنتی دارد. مهم‌ترین مزیت شمارش سیکلی این است که با این کار می‌توانید از اختلال‌های بزرگ‌تر در آینده جلوگیری کنید. همچنین شمارش سیکلی به‌خصوص در میان سازمان‌های بزرگی که قادر نیستند فعالیت خود را برای انجام انبارگردانی به طور کامل تعطیل کنند، محبوبیت دارد.

با این وجود، شمارش سیکلی فرایندی پیچیده است که برای کارا بودن، نیازمند دقت بالا برای موجودی است. برخی از کسب‌وکارهای کوچک از شیوه سنتی و شمارش سیکلی به صورت ترکیبی استفاده می‌کنند؛ هر چند هنگامی که 100% اطمینان داشته باشند که فاصله گرفتن از رویکرد سنتی، مشکلات و عواقب جدی را برای کسب‌وکارشان به وجود نخواهد آورد.

انبارگردانی هر چند وقت یک بار باید انجام شود؟

واقعیت این است که هیچ استانداردی برای آنکه انبارگردانی چندبار در سال باید انجام شود، وجود ندارد. با این حال می‌توان گفت هر چه این عمل به تعداد دفعات بیشتری در سال انجام دهید، برای کسب‌وکارتان عواقب بهتری خواهد داشت. در کل، دو رویکرد درباره زمان و تعداد دفعات این اقدام وجود دارد:

 1. رویکرد اول این است که این فرایند را یک‌بار در سال، به صورت گسترده و بزرگ انجام دهید. این موضوع به معنای متوقف کردن همه عملیات و اقدامات سازمان و بررسی و شمارش موجودی‌ها در یک لحظه است.
 2. رویکرد سودمندتر این است که موجودی خود را به صورت منظم، در طی سال بررسی کنید؛ در فواصل هفتگی یا ماهانه.

می‌توان گفت بهتر است انبارگردانی به صورت منظم انجام و اطلاعات مرتبط با موجودی‌هایتان به صورت منظم به‌روز شود. با این حال اگر انبارتان کوچک و احتمال وقوع خطا در آن کم باشد، بررسی و ارزیابی مداوم لزومی ندارد. در کل، فاصله زمانی دقیق برای انجام آن به طول چرخه عمر محصول شما وابسته است، با این حال بررسی‌های هفتگی ایده‌آل‌تر و مؤثرتر خواهند بود.

دستورالعمل و فرایند انبارگردانی

به صورت کلی، در راستای انجام این فرایند باید اقداماتی را در قالب سه مرحله قبل، حین و بعد از شمارش موجودی یا پایان انبارداری به انجام برسانید. در ادامه هر کدام از این مراحل را شرح خواهیم داد.

– قبل از انبارگردانی

ابتدا و پیش از هر چیزی، باید درباره تاریخ و زمان شروع این فرایند تصمیم‌گیری کنید. با توجه به اهمیت و حساسیتی که فرایند انبارداری دارد، باید از هر چیزی که باعث حواس‌پرتی و در نتیجه ایجاد خطا و اشتباه در داده‌های نهایی شما می‌شود، دوری کنید. از این رو هنگامی که تصمیم به انجام دستورالعمل گرفتید یا در طول آن روز، عملیات انبار یا کار را تعطیل کنید یا انجام این فرایند را به بعد از ساعات کاری موکل کنید. همچنین باید زمانی را هم برای رسیدگی به خطاها و ناهماهنگی‌های احتمالی بعد از اتمام آن اختصاص دهید.

در ادامه باید نقش تمام افرادی که در این فرایند مشارکت دارند و اینکه انبارگردانی وظیفه چه کسی است را مشخص کنید و روند را برای آنها توضیح دهید. تمام کارکنان باید از روند و نحوه انجام آن آگاه باشند و همه گام‌های ضروری برای آنها کاملاً روشن و واضح باشد. به این منظور لازم است که یکی از کارکنان را به عنوان مسئول فرایند تعیین کنید. به این شکل، یک زنجیره فرماندهی مشخص ایجاد شده و از ایجاد اختلال در نقش‌ها جلوگیری می‌کنید.

همچنین وظایف گوناگون را به کارمندان تیم مدیریت موجودی واگذار کنید. تیم‌هایی متشکل از دو یا سه کارمند ایجاد کنید: یکی برای شمارش موجودی‌ها، یکی برای ثبت اعداد و ارقام و دیگری برای کار با لیفتراک یا ماشین‌آلات موجودی دیگر. به هر تیم یک منطقه یا SKU برای شمارش اختصاص دهید.

درست قبل از شروع انبارگردانی دو اقدام مهم باید انجام دهید:

 • همه خرید و فروش‌های خود را در روز انبارگردانی متوقف کنید؛ در غیر این صورت، ورودی‌ها و خروجی‌هایتان با اعداد و ارقامی که از این فرایند به دست می‌آورید، مطابقت نخواهد داشت.
 • ناحیه یا مکانی که شمارش موجودی‌ها در آن انجام می‌شود را سازماندهی کنید. داشتن یک فضای مرتب و تمیز به شما این امکان را می‌دهد تا به این اطمینان برسید که هیچ چیزی در روند کار شما اختلال ایجاد نخواهد کرد.

 

همکاران واحد مشاوره فروش جهت ارائه خدمات مشاوره درحوزه‌های مختلف نرم‌افزاری آمادگی دارند.
مدیریت موجودی

– حین انبارگردانی

تمام آنچه در روز انجام این فرایند روی می‌دهد به ورند اقداماتی که شما انتخاب می‌کنید، وابسته است. با این حال، چند دستورالعمل کلی وجود دارد که کسب‌وکارها با انجام آن می‌توانند انبارگردانی خود را با موفقیت بیشتری پشت سر بگذارند.

 • همه چیز را مدنظر قرار دهید

در طول فرایند انبارداری، بررسی و شمارش هر کدام از آیتم‌های انبار به تنهایی کار خسته‌کننده‌ای به نظر می‌رسد، با این حال حذف شمارشی، هر چند جزئی، می‌تواند عواقب بسیار نامناسبی به دنبال داشته باشد. از این رو برای انجام فرایند انبارگردانی خود وقت و زمان کافی اختصاص دهید و تمام موارد را به صورت کامل شمارش کنید؛ از موجودی‌های احتیاطی تا موجودی‌های در چرخه تولید و حتی محصولات ناقص.

 • توجه هم‌زمان به موجودی‌های داخل قفسه‌ها و داده‌های مربوط به آنها

اطمینان یابید که افراد درگیر در فرایند اقدامات زیر را حتماً انجام دهند:

 1. شمارش آن بخش از موجودی‌هایی که در داخل قفسه‌ها هستند.
 2. تطابق تعداد موجودی‌هایی که در سیستم و به صورت الکترونیکی ثبت شده‌اند، با تعداد واقعی آنها در قفسه‌ها.

ممکن است در ابتدا، نگاه کردن به سیستم و بعد بررسی قفسه کار ساده‌تری به نظر بیاید، اما این کار درصد و احتمال ایجاد خطا را افزایش خواهد داد.

 • استراحت کنید

انبارگردانی فرایندی خسته‌کننده است، زیرا انجام آن به تمرکز بسیار و تمام‌وکمال نیاز دارد. به همین دلیل بهتر است تمام افرادی که در این فرایند دخالت دارند، حین انجام آن به صورت منظم استراحت داشته باشند تا بتوانند از بهره‌وری مناسب برخوردار بوده و کار خود را با نهایت دقت انجام دهند.

– بعد از انبارگردانی

پایان شمارش موجودی‌ها به معنای به پایان رسیدن فرایند نیست. بعد از به دست آوردن آمار و ارقام میزان موجودی‌ها، هنوز چند گام دیگر تا پایان فرایند الزامی است؛ در غیر این صورت فرایند شما ناقص می‌ماند.

در ابتدا، ارزش هر کدام از موجودی‌ها را به درستی تعیین کنید؛ زیرا با این کار به ارزش تک‌تک دارایی‌های خود پی می‌برید. سپس اعداد و ارقامی که از شمارش به دست آورده‌اید را چک کنید و اطمینان داشته باشید که هر چه بیشتر این ارقام را چک کنید، می‌توانید آسوده‌تر آنها را در سیستم موجودی خود وارد کنید. بعد از آنکه نسبت به آنها اطمینان 100 درصدی یافتید، می‌توانید این ارقام را وارد سیستم موجودی کنید.

بعد از این کار، زمان آن است که کل فرایند خود را آنالیز کنید و اگر موجودی(‌هایی) در حال اتمام است، دوباره آنها را سفارش دهید. همین‌طور مراقب باشید که به اختلافات عمده یا جزئی میان ارقامی که در انبارگردانی به آنها دست یافتید، با ارقامی که در سیستم ثبت شده است توجه ویژه‌ای داشته باشید.

مقابله با ناهماهنگی میان ارقام موجودی‌ها

هر نوع مغایرت و اختلاف در تعداد موجودی‌های سیستمی و تعدادی که در انبارگردانی به آن رسیده‌اید، خبر بدی برای کسب‌وکار شما است؛ حتی اگر متوجه شوید که موجودی بیشتری نسبت به آنچه تصور می‌کردید، در اختیار دارید.

این مسئله اغلب نشانه وجود یک مشکل بزرگ‌تر در کنترل موجودی شما است که اگر به خال خود رها شود، مشکل‌ساز می‌شود. همچنین این اختلاف‌ها می‌توانند به این معنا باشند که شما شرکت خود را بر مبنای اطلاعات نادرست اداره می‌کنید. هنگامی که با مسئله مغایرت موجودی روبه‌رو می‌شوید، اولین اقدامی که باید انجام دهید شناسایی ریشه این مشکل یا مسئله است. ریشه این اتفاق می‌تواند یک خطای انسانی ساده باشد، همچون قرار دادن موجودی در یک مکان یا قفسه نادرست و یا ورود اشتباه داده در سیستم.

همچنین این اتفاق می‌تواند حکایت از مسائل بزرگ‌تری داشته باشد؛ همچون دزدی یا مشکلات مربوط به تأمین‌کننده. مسئله یا مشکل هر چیزی که باشد، مهم‌ترین اقدام این است که شناسایی شود و گام‌های لازم و مناسب برای برآورده کردن آن برداشته شود.

انبارگردانی

برچسب انبارگردانی چیست؟

برچسب یا تگ انبارگردانی و موجودی، نوعی برچسب است که روی یک محصول یا بسته چسبانده می‌شود و با برچسب‌های حمل‌ونقل متفاوت است. هدف اصلی از استفاده این ابزار، مدیریت موجودی و نظارت و ردیابی حرکت کالا در طی زنجیره تامین است. فرایندهای مدیریت موجودی دستی و خودکار، هر دو از برچسب موجودی استفاده می‌کنند.

برچسب‌های موجودی شکل‌های گوناگونی دارند. این برچسب‌ها دربردارنده اطلاعاتی همچون شماره موجودی، بارکد و شرکت سازنده محصول است. لازم به ذکر است که زمان تصمیم‌گیری درباره استفاده از برچسب‌های موجودی، هیچ استراتژی خاص و ویژه‌ای وجود ندارد که تمام سازمان‌ها از آن استفاده کنند. بلکه انتخاب نوع آن به صنعت یا نوع فعالیتی وابسته است که سازمان در آن فعالیت دارد.

انواع برچسب انبارگردانی و موجودی

همان‌طور که گفتیم، انواع گوناگونی از برچسب‌های موجودی وجود دارد که هر یک مزایا و معایب خود را دارد. در ادامه مرسوم‌ترین انواع برچسب‌های موجودی که خرده‌فروشان باید آنها را بشناسند و در انبارگردانی فروشگاه به کار می‌آید، معرفی شده‌اند:

برچسب بارکد: بارکدها برچسب‌هایی هستند که از طریق بارکدخوان‌های مخصوص قابل خواندن هستند. این برچسب‌های تک‌بعدی، حاوی طالاعات مهمی درباره یک محصول، از جمله تعداد موجودی و قیمت آن است. برچسب‌های بارکد انتخاب محبوبی برای اغلب خرده‌فروشان تجارت الکترونیک هستند. چرا که استفاده از آنها آسان است، همچنین راه‌اندازی و استفاده از آنها به‌صرفه بوده و اغلب اطلاعات دقیقی را ارائه می‌دهند.

برچسب QR: برچسب‌های QR برچسب‌های دوبعدی هستند که در چند سال اخیر محبوبیت بیشتری یافته‌اند. این برچسب‌ها توجه بسیاری را به خود جلب کرده‌اند، زیرا برای خرده‌فروشان این امکان را فراهم می‌کنند تا یک اسکنر خاص و منحصربه‌فرد را برای خواندن کدهای QR خریداری کنند. با وجود آنکه اسکنرهای اختصاصی برای خواندن کدهای QR در بازار وجود دارد، نکته مهم و قابل توجه درباره آنها این است که حتی تلفن‌های هوشمند هم می‌توانند این برچسب‌ها را بخوانند. همچنین این برچسب‌ها قابلیت اسکن سریع و همین‌طور فضای ذخیره‌سازی وسیعی را ارائه می‌دهند. همین قابلیت یک گزینه عالی برای آن دسته از خرده‌فروشانی است که انواع گوناگونی از موجودی را حمل می‌کنند.

برچسب RFID: فناوری RFID از طریق قدرت امواج رادیویی کار می‌کنند و استفاده از آنها نوعی سرمایه‌گذاری برای کسب‌وکارها محسوب می‌شود. با این وجود، استفاده از آنها بیشتر برای عملیات در مقیاس بزرگ‌تر، هنگامی که شرکت‌ها در پی بهینه‌سازی فرایندهای مدیریت موجودی خود هستند، مناسب است. این دسته از برچسب‌ها به فروشندگان آنلاین این امکان را می‌دهد که چندین محصول را به صورت هم‌زمان اسکن کنند که این امر یک نوع صرفه‌جویی در زمان محسوب می‌شود.

دمو

انبارگردانی در حسابداری

همان‌طور که گفتیم، انبارگردانی یکی از مهم‌ترین عملیات در انبارها است که از دقیق‌ترین شیوه‌های کنترل موجودی هم محسوب می‌شود. از آنجا که این فرایند مستقیماً با موجودی و سرمایه کسب‌وکارها در ارتباط است، استفاده از نرم‌افزارهای حسابداری تسهیل‌کننده این فرایند هستند.

در حقیقت عملیات انبارداری و حسابداری انبار شامل اقدامات کلیدی همچون مدیریت انبار، جانمایی کالا، مدیریت موجودی، ثبت ورود و خروج کالا، قیمت‌گذاری و حسابداری مواد و کالا، مدیریت درخواست‌ها و سفارش‌گذاری، انبارگردانی و… است که جزئی مهم در نیازهای بسیاری از شرکت‌های تولیدی و تجاری است.

نرم افزار انبار و حسابداری انبار چارگون، متناسب با کسب‌وکار هر سازمان طراحی شده و قابلیت جداسازی به بخش‌های مجزا و مستقل از هم، متناسب با فرایندهای سازمان را دارد. سیستم حسابداری انبار فعالیت‌های مربوط به انبارداری را ساده‌تر کرده و ارتباط بین فرایندهای گوناگون انبار را با انعطاف‌پذیری بیشتری فراهم می‌کند.

مطالب مرتبط

مدیریت فرآیندهای کسب و کار (BPM)
عوامل موثر بر موفقیت مدیریت فرآیندهای کسب و کار (BPM)

چه عواملی موجب می‌شوند موفقیت مدیریت فرآیندهای کسب و کار (BPM) در روالی که برای پیاده‌سازی فرآیندهای مکانیزه انجام می‌شود، ... ادامه مطلب »

مدیریت فرآیندهای کسب و کار (BPM)
اثرگذاری مدیریت فرآیندهای کسب و کار (BPM) در خلق ارزش برای مشتریان

مدیریت فرآیندهای کسب و کار (BPM) به ساماندهی و هماهنگی فعالیت‌های بین واحدهای مختلف می‌پردازد و اقداماتی را برای بهبود ... ادامه مطلب »

BPMN
هدف از مدلسازی فرایندهای کسب و کار با BPMN چیست و چه مزیت‌هایی دارد؟

مهم‌ترین عامل تعریف و طراحی فرآیندهای کسب و کار «مدلسازی» است که با استفاده از زبان و استاندارد BPMN به ... ادامه مطلب »

تجربه استفاده از DataStoreReference در زبان مدلسازی BPMN
تجربه استفاده از DataStoreReference در زبان مدلسازی BPMN

استفاده از DataStoreReference در زبان مدلسازی BPMN امکان ارتباط اطلاعاتی بین دو فرآیند مرتبط به هم را فراهم می‌کند. فرآیند نمونه ... ادامه مطلب »

BPMN چیست و تیم مدلسازی فرآیندهای کسب و کار چه نقش‌هایی دارد؟

BPMN مخفف عبارت Business Process Model & Notation است و به معنی مجموعه‌ای از علائم و اشکال گرافیکی برای مدل‌سازی ... ادامه مطلب »

Receive Task در BPMN
آموزش مفاهیم Send Task و Receive Task در BPMN

در ادامه مطالب مرتبط به آموزش BPMN به مرور Send Task و Receive Task در BPMN می‌پردازیم. در صورت نیاز به ... ادامه مطلب »

آموزش Embedded Subprocess و Call Activity در BPMN
آموزش Embedded Subprocess و Call Activity در BPMN

در این مطلب به آموزش BPMN به مرور Subprocess می‌پردازیم. Subprocess یا زیرفرآیند، فعالیت‌هایی هستند که با شکستن آن‌ها به ... ادامه مطلب »

Parallel Gateway
آموزش Gateway و Parallel Gateway در BPMN

در ادامه مطالب مرتبط به آموزش BPMN به مرور Parallel Gateway می‌پردازیم. [caption id="attachment_27583" align="aligncenter" width="700"] Parallel Gateway[/caption] Gateway از ... ادامه مطلب »

آموزش Exclusive Gateway در BPMN
آموزش Exclusive Gateway در BPMN

در ادامه مطالب مرتبط به آموزش BPMN به مرور Exclusive Gateway می‌پردازیم. در مطلب قبل به معرفی کلی درگاه‌ها پرداختیم ... ادامه مطلب »

جستجوی مطالب بیشتر

هیچ دیدگاهی ارسال نشده‌است!

در بحث پیرامون این مطلب شرکت کنید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.