پرش به محتوای اصلی

مدیر پروژه پارسی‌بان، منابعی برای فارسی‌ نویسی در حوزه‌ رایانه معرفی کرد

پارسی‌بان

دبیر کارگروه واژه‌گزینی رایانه فرهنگستان زبان وادب فارسی منابع موجود برای برگزیدن واژه‌های مناسب فارسی را برشمرد.

_MG_160

مهدی مخلصیان در گفت وگو با روابط عمومی چارگون تاکید کرد: بسیاری از فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات که علاقمند به کاربرد واژه‌های فارسی در حوزه کاری خود هستند، منابع موثق و مطمئن برای این هدف را پیدا نمی‌کنند. من تلاش دارم تا با معرفی چند منبع این دوستان را راهنمایی کنم.
وی ادامه داد: اولین منبع مطمئن برای مراجعه علاقه‌مندان به زبان فارسی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را می‌توان سایت فرهنگستان زبان و ادب فارسی دانست که در بخش واژه‌های مصوب این امکان را به مخاطب می‌دهد تا واژه موردنظر خود را جستجو و معادل آن را پیدا کند.
دبیر کارگروه واژه‌گزینی رایانه فرهنگستان زبان و ادب فارسی، سایت واژه‌یاب را نیز از دیگر منابع معتبر برای یافتن واژه‌های فارسی دانست و گفت: این سایت مانند یک فرهنگ لغت به زبان‌های مختلف، مخاطب را یاری می‌کند تا معادل فارسی واژه‌های موردنظر خود را پیدا کند.

vajehyab1

به گفته وی در سایت واژه‌یاب به دلیل ارتباط با فرهنگستان زبان و ادب فارسی، واژه‌های مصوب نیز به مخاطب اعلام می‌شود و او به‌راحتی می‌تواند بفهمد که این واژه در کدام کارگروه فرهنگستان تصویب‌شده است.
مخلصیان که سمت مدیر پروژه پارسی‌بان در چارگون را نیز عهده‌دار است، اضافه کرد: واژه‌یاب در تلگرام نیز رباتی در دسترس علاقه‌مندان قرار داده است که به‌راحتی می‌توانند به آن کارکنند. ضمن اینکه همین سایت، نرم‌افزار تحت اندروید و IOS هم دارد که می‌تواند روی گوشی همراه و تبلت هم نصب شود‌.

همکاران واحد مشاوره فروش جهت ارائه خدمات مشاوره درحوزه‌های مختلف نرم‌افزاری آمادگی دارند.

vajehyab2
به گفته وی، در سایت واژه‌یاب و سایت فرهنگستان زبان و ادب فارسی امکان ثبت واژه وجود دارد که علاقه‌مندان می‌توانند واژه‌های پیشنهادی خود را در قسمت مربوطه ثبت کنند تا مورد بررسی قرار بگیرند.
دبیر کارگروه واژه‌گزینی رایانه فرهنگستان زبان و ادب فارسی همچنین به امکان ویراستاری متن در نرم‌افزار word توسط ویراستیار اشاره کرد و گفت با نصب این افزونه می‌توان به‌راحتی متن‌های موجود را از لحاظ املایی و نشانه‌گذاری ویراستاری کرد.
مخلصیان در پایان به معرفی کتاب هزار واژه در علوم مهندسی پرداخت و گفت: فرهنگستان زبان و ادب فارسی پس از تصویب هر هزار واژه در علوم مختلف، کتابی را به ترتیب حروف الفبای فارسی و انگلیسی منتشر می‌کند و واژه‌های مصوب را اعلام می‌کند که علاقه‌مندان می‌توانند از این کتاب هم بهره ببرند.

virastyar

 

مطالب مرتبط

«دیدگاه»، نرم‌افزار برگزیده دوازدهمین جشنواره ابن‌سینا
«دیدگاه»، نرم‌افزار برگزیده دوازدهمین جشنواره ابن‌سینا

مجموعه نرم‌افزاری «دیدگاه»، در دوازدهمین جشنواره ابن‌سینا به عنوان نرم‌افزار برتر شناخته شد. در این جشنواره که در تاریخ 17 ... ادامه مطلب »

استقبال از آغاز بهره‌بردای از محصولات چارگون در دانشگاه ارومیه
استقبال از آغاز بهره‌بردای از محصولات چارگون در دانشگاه ارومیه

با راه‌اندازی سیستم اتوماسیون اداری شرکت چارگون در دانشگاه ارومیه، روابط‌عمومیِ این دانشگاه با درج این خبر، ورود این نرم‌افزار ... ادامه مطلب »

سمینار مبانی مدیریت پروژه با رویکرد تاکیدی بر کار تیمی در دانشگاه قم
برگزاری سمینار مبانی مدیریت پروژه با رویکرد تاکیدی بر کار تیمی در دانشگاه قم

شرکت چارگون با دعوت و همکاری دانشگاه سراسری قم، سمیناری تحت عنوان «مبانی مدیریت پروژه با رویکرد تاکیدی بر کار ... ادامه مطلب »

حضور چارگون در ششمین همایش روابط عمومی الکترونیک
حضور چارگون در ششمین همایش روابط عمومی الکترونیک

ششمین همایش روابط عمومی الکترونیک، به همت دبیرخانه این همایش و مجله مدیریت ارتباطات در روز 31 اردیبهشت ماه در ... ادامه مطلب »

استقبال از برگزاری نخستین گردهمایی سالانه چارگون
استقبال از برگزاری نخستین گردهمایی سالانه چارگون

نخستین گردهمایی سالانه شرکت چارگون، با حضور نمایندگان سازمان‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی، دانشگاه‌ها و اصحاب رسانه برگزار شد. این ... ادامه مطلب »

تخصیص کد رهگیری به درخواست‌های پشتیبانی مجموعه نرم‌افزاری دیدگاه
تخصیص کد رهگیری به درخواست‌های پشتیبانی مجموعه نرم‌افزاری دیدگاه

شرکت خدمات مشتریان چارگون، برای پاسخگویی سریع و متعهدانه به مشتریان مجموعه نرم‌افزاری دیدگاه، در لحظه ثبت موارد پشتیبانی، با اختصاص و اعلام کد رهگیری، امکان ... ادامه مطلب »

«صدای شما»، بستر دریافت مستقیم بازخوردها، انتقادات و پیشنهادات
«صدای شما»، بستر دریافت مستقیم بازخوردها، انتقادات و پیشنهادات

با تاسیس بخش جدیدی تحت عنوان «صدای شما» در سایت رسمی شرکت چارگون، امکان ارسال مستقیم بازخوردها، نظرات، انتقادات و ... ادامه مطلب »

تاسیس گروه خیریه شرکت چارگون
تاسیس گروه خیریه شرکت چارگون

گروه خيريه شرکت چارگون، با اهداف خیر‌خواهانه و با محوریت یاری رساندن به افراد نیازمند، فعاليت خود را آغاز كرد. ... ادامه مطلب »

روابط عمومی الکترونیک معلولی از دنیای فناوری اطلاعات
روابط عمومی الکترونیک معلولی از دنیای فناوری اطلاعات

پیدایش و توسعه تکنولوژ‌ی‌های مختلف اطلاعاتی و ارتباطی، باعث ایجاد تحولات عمیق و محسوسی در زندگی افراد از اقشار مختلف ... ادامه مطلب »

جستجوی مطالب بیشتر

هیچ دیدگاهی ارسال نشده‌است!

در بحث پیرامون این مطلب شرکت کنید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.