در ادامه مطالب مرتبط به آموزش BPMN به مرور Send Task و Receive Task در BPMN می‌پردازیم. در صورت نیاز به مرور مفاهیم فعالیت‌، User Task، Manual Task، Script Task و Service Task می‌توانید به مطالب گذشته مراجعه نمایید.

فعالیت ارسال یا Send Task در BPMN

از این فعالیت برای برقراری ارتباط بین دو فرآیند استفاده می‌باشد. زمانی که در یک فرآیند نیاز است که یک پیام (Message) به یک فرآیند دیگر ارسال شود از نوع فعالیت استفاده می‌شود. باید توجه داشت گیرنده پیام می‌بایست خارج از فرآیند حاوی Send Task یا به عبارت دیگر در یک Pool دیگر باشد. در BPMN برای انتقال اطلاعات در داخل یک فرآیند نیاز به استفاده از Send Task و Message Event نیست.

به عبارتی دیگر از Send Task برای ارسال اطلاعات به فرآیند خارجی استفاده می‌شود. با ارسال پیام اجرای فعالیت کامل می‌شود. نمونه‌های ذیل مثال‌های از استفاده از این نوع فعالیت است.

  • ارسال صورت‌حساب به مشتری پس از فروش کالا
  • ارسال اطلاعات تاریخ انتشار یک مقاله به نویسنده
  • اطلاع‌رسانی به مشتری در رابطه با ارسال بسته

فعالیت ارسال (Send Task) را در زبان مدلسازی فرآیند BPMN با نماد زیر نمایش می‌دهند.

فعالیت ارسال یا Send Task در BPMN
فعالیت ارسال یا Send Task در BPMN

 

دریافت یا Receive Task در BPMN

Receive Task (فعالیت دریافت) در ارتباط بین دو فرآیند کاربرد دارد. زمانی که فرآیند به این فعالیت می‌رسد، متوقف می‌شود و در حال انتظار می‌ماند تا پیامی را از فرآیند دیگری دریافت کند. پس از دریافت پیام (Message) فرآیند به مسیر خود ادامه می‌دهد.

باید توجه داشت که  فعالیت دریافت یا Receive Task در BPMN منتظر دریافت پیام از یک Pool دیگر می‌ماند. در صورت دریافت پیغام اجرای فعالیت کامل می‌شود. به عبارتی دیگر از Receive Task برای دریافت طلاعات از یک فرآیند خارجی استفاده می‌شود. با دریافت پیام اجرای فعالیت کامل می‌شود. نمونه‌های ذیل مثال‌های از استفاده از این نوع فعالیت است.

  • انتظار برای تأیید نویسنده به منظور انتشار مقاله
  • انتظار دریافت اطلاعات حساب مشتری
  • تحویل کالای خریداری شده بعد از دریافت آدرس تحویل از مشتری

فعالیت دریافت (Receive Task) را در زبان مدلسازی فرآیند BPMN با نماد زیر نمایش می‌دهند.

همکاران واحد مشاوره فروش جهت ارائه خدمات مشاوره درحوزه‌های مختلف نرم‌افزاری آمادگی دارند.

 

"<yoastmark

در ادامه به بررسی مثال ساده شده انتشار یک مقاله توسط یک انتشارات را بررسی می‌کنیم.

مثال Send Task و Recive Task
مثال Send Task و Recive Task

فرآیند انتشارات مقاله با دریافت درخواست بررسی چکیده مقاله از سمت نویسنده شروع می‌شود. مقاله توسط انتشارات بررسی می‌شود و نتیجه آن در سامانه BPMS انتشارات ثبت می‌شود. در صورتی که مقاله رد شده بود از طریق یک Send Task به نویسنده اطلا‌ع‌رسانی می‌شود.

هنگامی که مقاله توسط انتشارات تأیید شود، توسط یک Send Task از نویسنده درخواست می‌شود که مقاله کامل را برای انتشارات ارسال نماید. با چنین شرایطی فرآیند به یک Receive Task می‌رسد. در این مرحله فرآیند در وضعیت انتظار می‌ماند تا اصل مقاله توسط نویسنده برای انتشارات ارسال شود. در آخرین مرحله این فرآیند، مقاله توسط انتشارات، منتشر می‌شود.

 

درخواست دموی نرم افزار BPMS دیدگاه

مثال Send Task و Recive Task

 

مطالب مرتبط با معرفی نمادهای BPMN:

نشانگر Loop در مدلسازی BPMN

آموزش Script Task و Service Task در BPMN

آموزش مفاهیم User Task و Manual Task در BPMN

آموزش مفاهیم Pool و Lane در زبان مدلسازی BPMN

 

BPMN چیست؟
BPMN چیست؟

اشتراک گذاری :