در ادامه مطالب مرتبط به  آموزش BPMN به مرور Script Task و Service Task می‌پردازیم. BPMN شامل انواع مختلفی از وظایف است که در مطلب قبل در خصوص فعالیت کاربر (User Task) و فعالیت دستی (Manual Task) مطالبی به همراه فیلم آموزشی ارائه شد.

در این بخش در خصوص دسته‌ای دیگر از فعالیت‌ها که در طبقه‌بندی Automated Tasks قرار می‌گیرد صحبت می‌کنیم. Automated Tasks فعالیت‌هایی هستند که کاربر در انجام آن‌ها دخالتی ندارد و در واقع نرم‌افزار BPMS فعالیت را انجام می‌دهد و برخلاف User Task در کارتابل BPMS به کاربر نمایش داده نمی‌شود. فعالیت‌های Service Task و Script Task از این نوع هستند.

 

فعالیت سرویس یا Service Task

این فعالیت برای اجرای سرویس‌هایی مانند وب سرویس‌ (Web Service) و Restful یا برنامه‌های خودکار استفاده می‌شود. این نوع وظیفه‌ها فعالیت‌هایی هستند که به صورت خودکار و بدون تعامل با کاربر توسط BPMS اجرا می‌شوند. این فعالیت‌ها توسط برنامه‌های کامپیوتری و یا سرویس‌های نرم‌افزاری، خارج از موتور فرآیند اجرا می‌شوند. BPMN برای نمایش این نوع فعالیت‌ها در فرآیند از نماد ذیل استفاده می‌کند.

 

Service Task
Service Task

 

به زبانی دیگر برای نمایش ارتباط فرآیند با سیستم‌های دیگر در زبان مدلسازی BPMN از Service Task استفاده می‌شود. فعالیت‌های ذیل مثال‌هایی از استفاده از این نوع فعالیت‌ها هستند.

  • ارسال ایمیل یا پیام کوتاه
  • پرداخت مبلغ کالا از طریق کارت اعتباری
  • کنترل موجودی
  • دریافت اطلاعات از سیستم منابع انسانی

وبینار bpms

فعالیت کدنویسی یا Script Task

نرم‌افزار BPMS این قابلیت را در اختیار طراح فرآیند قرار می‌دهد که در Script Task قطعه کدی را به صورت خودکار اجرا نمایند. این فعالیت یک اسکریپت تعریف شده توسط مدل‌ساز را در موتور فرآیندی اجرا می‌کند. این فعالیت‌ها به صورت اتوماتیک و بدون تعاملات انسانی اجرا می‌شوند و با اجرای اسکریپت توسط موتور فرآیند، اجرای فعالیت خاتمه می‌یابد. پس انجام‌دهنده‌ی این کار خود BPMS است.

Script Task
Script Task

 

بعضی از BPMS ها از زبان کدنویسی اختصاصی استفاده می‌کنند و گروهی از زبان‌های برنامه‌نویسی عمومی بهره می‌برند. بسته به این انتخاب سیستم BPMS می‌تواند خود را برای مکانیزاسیون و مدیریت فرآیندها هر چند پیچیده مجهز کند.

نمونه‌هایی از استفاده فعالیت کدنویسی (Script Task) در فرآیندهای کسب‌وکار در زیر ذکر شده است.

  • تهیه نسخه پشتیبان از داده
  • تغییر وضعیت یک درخواست با توجه به اطلاعات فرم‌ها
  • تولید شماره‌های اختصاصی برای فرم‌ها و فرآیندها
مثال از Servie Task و Script Task
مثال از Servie Task و Script Task

در مثال ساده شده بالا، فرآیند تسهیلات با استفاده از زبان BPMN 2.0 مدل شده و آموزش Script Task و Service Task در BPMN در آن قابل مشاهده است. علاوه بر فعالیت‌های کاربر (User Task) فعالیت‌های از جنس کدنویسی (Script Task) و سرویس (Service Task) وجود دارد. در این فرآیند پس از شروع، BPMS یک شناسه یکتا برای این نمونه از فرآیند تولید می‌کند. مطابق این مثال این فعالیت به صورت یک Script Task طراحی شده است. در ادامه فرآیند دریافت سوابق و اطلاع‌رسانی که نیاز به یک تعامل بین سیستمی دارد با استفاده از Service Task اجرا می‌شود.

 

درخواست دمو نرم افزار BPMS دیدگاه

درخواست دمو نرم افزارهای دیدگاه

 

مطالب مرتبط با معرفی نمادهای BPMN:

نشانگر Loop در مدلسازی BPMN

آموزش مفاهیم Send Task و Receive Task در BPMN

آموزش مفاهیم User Task و Manual Task در BPMN

آموزش مفاهیم Pool و Lane در زبان مدلسازی BPMN

BPMN چیست؟

 

 

 

 

 

فعالیت سرویس یا Service Task چیست؟

این فعالیت برای اجرای سرویس‌هایی مانند وب سرویس‌ (Web Service) و Restful یا برنامه‌های خودکار استفاده می‌شود. این نوع وظیفه‌ها فعالیت‌هایی هستند که به صورت خودکار و بدون تعامل با کاربر توسط BPMS اجرا می‌شوند.

BPMN برای چه فعالیت‌هایی از Service Task استفاده می‌کند؟

ارسال ایمیل یا پیام کوتاه، پرداخت مبلغ کالا از طریق کارت اعتباری، کنترل موجودی و دریافت اطلاعات از سیستم منابع انسانی فعالیت‌هایی است که BPMN از طریق Service Task انجام می‌دهد.

در فرایند کسب و کار (BPMN) چه استفاده‌ای از Script Task می‌شود؟

تهیه نسخه پشتیبان از داده، تغییر وضعیت یک درخواست با توجه به اطلاعات فرم‌ها و تولید شماره‌های اختصاصی برای فرم‌ها و فرآیندها کارهایی است که می‌توان به کمک Script Task در BPMN انجام داد.
اشتراک گذاری :